Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yumurtlama dönemlerini iyi bilmeleri gerekmektedir.Adetleri düzenli olan kadınlar yumurtlama dönemini hesaplayabilirler. Bir sonraki adetin başlangıç tarihi ne zaman? Öncelikle bunu hesaplamalısınız. Bir sonraki adetinizin başlangıç tarihi ne zamansa adetinizin başlamasına 14 gün kala yumurtlama gerçekleşecekti

Kadınlar yumurtlama olmadan hamile kalıp kalamayacakları ile ilgili soru sormaktadır. Ancak bilinmesi gereken şudur. Yumurtlama olarak neyi algılıyorsunuz? Eğer ki menopoza girdiyseniz ve artık yumurtalarınız hiç yumurtlamıyorsa hamile kalınamaz. Ancak normal üreme çağında olan bir kadının adet gününe 14 gün kala yumurtlama gerçekleşmektedir. Bu 14. gün hamilelik için en doğru zaman olurken, diğer günler hamile kalınamaz gibi bir durum söz konusu değildir. Diğer günlerde de hamile kalınması mümkündür.

Hamileliğin oluşması için sperm ve yumurtalığın buluşması gerekmektedir. Erkekten sperm gelmezse kadında da yumurtalık olmazsa hamilelik gerçekleşmeyecektir. Rahim içindeki tüplerde sperm ve yumurtanın döllenmesi gerçekleşmekte ve daha sonra döllenen yumurta rahme yerleşmektedir. Rahmin büyümesi de rahim içinde gerçekleşmektedir.

Yumurta ve Sperm Hücresi

Yumurtlama olmadan hamilelik elbette ki gerçekleşebilir. Adetleri düzenli olan kadınlar yumurtlama dönemini hesaplayabilirler. Bir sonraki adetin başlangıç tarihi ne zaman? Öncelikle bunu hesaplamalısınız. Bir sonraki adetinizin başlangıç tarihi ne zamansa adetinizin başlamasına 14 gün kala yumurtlama gerçekleşecektir. Bunun için de adet dönemine 17 gün kala cinsel ilişkiye girilmeye başlanmalıdır. Cinsel ilişkiye 2 gün arayla ve bir hafta süreyle girilmelidir. Bu sayede yumurtlama dönemi yakalanacaktır. Ayrıca yumurtlamanın olup olmadığı eczanelerdeki ovulasyon testleriyle de yapılabilir.

Spermler yumurtada 3 gün yaşayabilmektedir. Bazen bu süre 5 güne uzasa da bu nadir görülen bir durumdur. Spermler yumurtada 3 gün yaşayabildiği için döllenme cinsel ilişkiden 3 gün sonra da oluşabilir.

Tüp bebek tedavisinde bazı durumlarda sorun yumurta kaynaklıdır. Bu durumda dondurulmuş yumurta kullanılmaktadır. Dondurulmuş yumurta döllenerek gebelik gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla da tüp bebek tedavisinde kadının yumurtlamasına gerek yoktur. Ancak normal bir cinsel ilişkide yumurtlama gerçekleşmeden gebelikte gerçekleşemez.

Eğer ki kadında yumurtlama hiç gerçekleşmiyorsa bu durumda hamile kalınma ihtimali yoktur. Ancak normal üreme çağındaki bir kadında yumurtlama ayda bir kere gerçekleşmektedir. Bu demek değildir ki kadın yalnızca bu dönemde hamile kalabilir. Ayın her gününde kadın hamile kalabilirken, yumurtlama gününe cinsel ilişki denk geldiğinde hamile kalınma ihtimali artış göstermektedir.

Yumurtlama Olmaması

Normal bir kadında adet görmesinin üzerinden 12 – 14 gün geçtikten sonra yumurtlama oluşmaktadır. Yumurtlama oluşmasına ovülasyon denilmektedir. Ancak yumurtlama bazı kadınlarda yaşanmamaktadır. Yumurtlamanın yaşanmadığı duruma ise anovülasyon denilmektedir.

Anovülasyon tespit edilen bir durumdur. Anavülasyon olan kadınların adetleri genel itibariyle düzensizdir ve adetleri arasındaki aralık uzamaktadır. Bunun yanı sıra adetleri bazen daha şiddetli olurken bazen de normalin altında şiddette olmaktadır.

Anovülasyon basit tetkiklerle çok kolay anlaşılabilen bir rahatsızlıktır. Hormon tahlileri yaptırmak ve yumurtalıkların incelenmesiyle birlikte yumurtlamanın olup olmaması da anlaşılmış olacaktır. Hormon tetkiklerin adetin 3. Günü ve 21. Günü yapılmaktadır. Bu sayede yumurtlamanın olup olmadığı ölçülmektedir.

Kübra KIRIKTAŞ

Kübra KIRIKTAŞ

01 Ağustos 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.