​Yeni Doğan Bebek Nasıl Uyutulmalı

Yeni doğan bebeklerin uyku düzeni olmaz. Çok sık uyanır ve huzursuz olurlar. Yeni doğan bebekler çok sık acıktığı için ve uyumadıkları için de doğum yorgunluğu olan annenin de uykusuz kalmasına sebep olurlar.

Yeni doğan bebekleri uyutmak için bebeğinizi yanınızda yatırmanız daha iyi olur. Ancak hem bebeğinizin hem de sizin uyuduğunuz zaman oluşabilecek kazaları önlemek için bebeğinizi yatağınıza yerleştireceğiniz bir sepetin içinde uyutmanız çok daha iyi olacaktır. bebeğinizi uyuturken emzirmek onun uykusunu bölmeyeceği için daha uzun süreli uyumasını sağlayacaktır. Yorgun ve uykusuz olan annenin de uykuya ihtiyacı olduğu için bu dönemde babalara büyük görev düşüyor.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Yeni doğan bebekler sürekli olarak acıkırlar. Ayrıca gaz problemi olduğu için de ağlama nöbetleri başlar. Yeni doğanlarda bu sıkıntıları atlatmak için bir uyku düzeni oluşturmak isteyebilirsiniz. Ancak zaten bebekler günde 17 saati uyuyarak geçirirler. Bu dönemde sık uyanma ve sık uyuma molaları vardır. Sizin uyku düzeninizi değiştirecek olan bu duruma alışmak için yapabileceğiniz tek şey kendinizi bebeğinize göre adapte etmek olacaktır. yeni doğan bebeklerin ilk haftasında banyo yapması önerilmez. Ancak bu haftadan sonra ılık bir banyo ile bebeklerin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Banyo sonrası rahatlayan bebeği emzirip gazını çıkardıktan sonra uyutursanız daha uzun süreli bir uyku başlayacaktır.

Bebeklerin İyi Uyuması İçin

Bebeklerin uzun süreli uyuması için onları iyi beslediğinizden emin olmalısınız. Bebekler yaklaşık olarak 15 dakika emebilir. Bu sürede doyduklarını bazı hareketlerinden anlayabilirsiniz. Bebekler doydukları zaman memeyi geri iterler. Bu sürede bebeği omzunuza yaslayıp sırtını gazını çıkartana kadar sıvazlamanız gerekiyor. Bebeklerin gazını çıkarmadan yatırırsanız ağlama nöbetleriyle karşılaşırsınız. Sindirim sistemi tamamlanmamış olan bebekler gaz problemi yaşar. Bu yüzden emzirme sonrasında veya mamadan sonra mutlaka gazının çıkmasını sağlamalısınız. Tok olup gazı çıkan bebekler çok daha rahat uyur. Uykuya yatırmadan önce altının temiz olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Temiz olmayan bezler bebeklerde pişik oluşturarak huzursuz olmalarına neden olur.

Bebekleri Uyutmak İçin Yapılması Gerekenler

Bebeklerinizi sıcak bir yatağa yatırmanız daha kısa sürede uyumalarını sağlar. Bebek karyolasının bebekleri sallamaya ayarlı olması işinizi kolaylaştırır. Bebekleri yatağına bıraktığınız an ağlamaya başlayabilirler. Ancak sürekli olarak bu duruma alışmaları size zorluk çıkartırır. Bu sebeple ağlasalar dahi müdahale etmeyin. Sakinleşmeleri 10 dakika sürebilir. Sabırlı olun ve bekleyin. Bebeklerin gündüz uykusunu iyi almaları gerekir. gündüz uykusunu alamayan bebekler gece daha huzursuz olur. Bebeği uyuttuğunuzda oluşabilecek sesler hemen uykudan uyanmasını sağlayabilir. Bu sebeple gerekirse kapı zilini sökün ve kapının sesini kapatın. Ayrıca sesli oyuncaklar ve büyük oyuncaklar küçük bebeklere göre değildir. Bunlar bebeğin huzursuz olmasını ve korkmasını sağlar. Bu nedenle daha küçük ve sessiz oyuncaklar tercih edin.

Sağlıkveyaşam

06 Aralık 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.