Vazelinin Kullanım Alanları

Vazelin kremi uzun yıllardır kozmetik alanında kullanılan bir üründür.Kadınların özellikle de kış aylarında tercih ettiği vazelinin sadece kış aylarında değil tüm mevsim farklı alanlarda da kullanabileceği noktaları sizler için sıraladık.

Vazelin, kozmetik kullanımları için yıllardır satın alınan doğal bir özüttür.Güçlü bir kokusu yoktur ve yağlı dokusu cildinizi pürüzsüz ve esnek tutmak için fazladan nem katar.Yumuşatıcı özellikleri kallusları (bitki hücrelerinin çoğalmış kütlesi) azaltır ve ölü deri hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olur.

Vazelin ayrıca kılcal damarları onarmak, kuru saç derisindeki sorunları azaltmak ve uçları sızdırmaz hale getirmek için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.Nitekim, birçok kozmetik şirketi, Vazelin'i kremleri, makyajı ve diğer güzellik bakımları için bir temel oluşturuyor.

Aşağıda, vazelini farklı alanlarda kullanabileceğiniz birbirinden farklı yöntemler yer almaktadır;

Dudak kremi

Dudaklarınıza yumuşak, ipeksi ve ölü cilt hücrelerinden arınmış halde kalmasını sağlamak için pahalı dudak parlatıcıları veya şap çubukları satın almak yerine Vazelin küçük bir miktarını uygulayabilirsiniz.

Daha iyi bir sonuç elde etmek isterseniz, az miktarda şekerle karıştırın ve eksfoliyan olarak kullanın.

Kırışıklık önleyici krem

Vazelin içerisindeki A ve E vitaminlerinin yüksek içeriği, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koyabilir ve prematüre kırışıklıkların oluşmasını önleyebilir. Aşağı doğru hareket ettirerek ve yumuşak bir masaj yaparak bu ürünü en hassas bölgelere uygulayın.

Bunu yalnızca temiz ve tüm makyajsız alanlarda kullanmak önemlidir.İdeal olarak, bunu her gece yapmalısınız, böylece uyurken etkili olabilir.

Kırılmış uçları tedavi etme

Vazelindeki doğal yağlar ve vitaminler saçlarınızda oluşan kırılmış uçları tedavi etmede son derece yararlı bir üründür.

Kaybolan nemi geri yükler, hasarları onarır ve saç dökülmesini önlemek için saç tellerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, yağlı saçlı olanlar bu durumu kötüleştirebileceğinden Vazelin kullanımından kaçınmalıdırlar.

Kirpik tedavisi

Birçok kozmetik kullanımı arasında, az miktarda vazelinin günlük uygulanması, güçlü, uzun ve tam kirpiklerin korunmasına yardımcı olabilir.

Pamuklu çubuk veya temiz bir maskara fırçası kullanarak uygulayabilirsiniz. Kirpikleri kökten uca katladığınızdan emin olun.

Epilasyon

Bu doğal ürünün yatıştırıcı etkileri epilasyon tedavisinden hemen sonra tahrişi veya yanmayı rahatlatacaktır.Hafif bir masaj şeklinde vazelini kullanarak söz konusu alana ince bir tabaka uygulayın.

Kepek tedavisi

Kafa derisinin doğal yağ üretimindeki değişikliklerden dolayı kepek muzdarip olanlar bu ürünün düzenli kullanımı ile pullanmanın ve kaşınmanın azaldığını görecektir.

Duştan önce kafa derisine uygulayın, iyi nüfuz ettiğinden emin olmak için nazik bir masaj yapın.Birkaç dakika sonra normal şampuanla durulayın.

Makyaj çıkarma

Temizleyiciniz mi bitti? Korkmayın. Vazelin kullanarak, makyajınızı ve gün içinde biriken diğer pislikleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Yanıkları rahatlatın

Vazelinin yumuşatıcı ve yatıştırıcı özellikleri yüzeysel yanıkları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Acı ve kızarıklığı azaltmak için etkilenen bölgelere uygulayın. Yara izini önlemek için her gün kullanmak iyi bir fikirdir.

Doğal krem

Vazelin'in en büyük kozmetik kullanımlarından biri parlaklığınızı artırmak ve saçınıza yumuşaklık katmaktır. Saçlarınıza çok yoğun olmamak koşuluyla bir miktar vazelini yedirdikten hemen sonra saç diplerinizde dahil olmak üzere masaj yapabilir ve ortalama 10 dakikalık bir süreden sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. İsterseniz, yıkadıktan hemen sonra çok düşük miktarda vazelini saçlarınıza sürerek, saçlarınızın daha parlak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

28 Kasım 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.