Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Ülkemizde birçok kadının sağlık problemlerinden olan; vajinismus (ilişkiye girememe) rahatsızlığı tamamen psikolojiktir.Vajinismus tedavisi için gecikmemeli ve cinsel terapiye başvurulmalıdır.

Ülkemizde cinsel hastalıkların hiç konuşulmaması ve genellikle büyük bir çevre tarafından zararlı görülmesi cinsel rahatsızlığı olanların bu hastalıkla yaşamlarına devam etmeleri gibi olumsuz sonuçları doğurmaktadır. Kızlarımızın yetiştirilmesinden kaynaklı meydana gelen vajinismus rahatsızlığı aslında bir refleks hastalığıdır. Vajinismus hastalığına yakalanan kızların bu konuda bilgi sahibi olan iyi bir uzmanla terapiler yapması gerekmektedir. Vajinismus hastalığının herhangi bir ameliyat ya da ilaç ile tedavisi yoktur sadece ve sadece kişinin psikolojik rahatlaması sonucunda tedavi edilmektedir.

Vajinismus hastalığı nedir?

Kızlarımızın çok küçük yaşlardan itibaren cinsel bilgi sahibi olması ülkemizde bir ayıp gibi görüldüğünden ilerleyen yaşlarda evlendikten sonra eşiyle ilişkiye girerken vajina çeperlerindeki kasların aşırı kasılması ve vajinanın daralması sonucu penisin vajina içine girememesi hastalığına vajinismus hastalığı diyoruz. Bu durum tamamen bireyin korkularına bağlı gelişmektedir. Kızlarımız cinsel ilişkiye girmekten korktuğu için ilişki esnasında penisin vajinaya değmesi ile beraber kasların istemsiz bir şekilde kasılması meydana gelir. Bu durumda da vajina daralır ve penisin girişi engellenir ya da zorlaşır. Bu hastalığın görülmesinden itibaren uzman yardımı almak gerekir. Aksi taktirde vajinanızdaki yaralanmalar artacak ve ilişkiye girmek sizin için daha zor bir hal alacaktır. Bu konuda eşinizin de size büyük destek vermesi gerekiyor, çünkü kasılma olayı gerçekleştiği andan itibaren yapılan zorlamalar size acıdan başka bir şey vermeyecektir.

Vajinusmus hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalığın tedavisi psikolojik destek ve cinsel terapiler ile yapılır. Psikolojik destek dediğimiz olay hastanın bir psikologla ya da uzmanla bu konu hakkında konuşması, korkularını yenmeye çalışması ve o anda istemsizce gerçekleştirmiş olduğu kasılmaların önüne geçmeye çalışması sağlanmalıdır. Vajinusmus hastalığında cinsel terapiler ise şöyle gerçekleşmektedir. Eşinizle ilişki esnasında konuşmak ya da ondan sizi farklı şeyler düşünmenize yardımcı olmasını söylemek cinsel terapilerin başlangıcıdır. Bu evreler yavaş yavaş ve kesin olarak çözülene kadar devam etmelidir. Cinsel terapilerde işin büyük kısmı eşinize düşmektedir ki bu konuda onun yardımını tam anlamıyla alabilmeniz gerekir. Hastalığın tedavisinde aceleci davranılmamalıdır aksi taktirde ilerleyen süreçte tekrar görülme riski olabilmektedir.

Sağlıkveyaşam

24 Kasım 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.