Vajinal Kuruluk Nedir?

Günlük yaşamda veya cinsel ilişki esnasında oluşan vajinal kuruluğun sebepleri nedir, tedavisi nasıl yapılır ve vajinal kuruluğun önlenmesi için neler yapılmalıdır.?

Vajina gün boyunca devamlı ıslak olmaktadır. Ancak cinsel ilişki sırasında vajinadaki ıslaklık daha da artmakta ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırmaktadır. Vajinal kuruluk ise bazen yalnızca cinsel ilişki esnasında vajinanın ıslanması gerektiği kadar ıslanamaması bazen de gün içinde dahi kuru olması şeklinde kendini göstermektedir.

Vajina Yapısı Nasıldır?

Vajina kadınlarda bulunan ve anatomik yapısı nedeniyle eşsiz ve ilgi çekici bir yapıya sahiptir. Vajinanın alt ve üst duvarları normalde birbirine bitişiktir. Ancak doğum esnasında ya da vajinaya penis girerken vajina hem enine hem de boyuna genişlemektedir. Vajina ortalama içine 14 santim alabilecek kadar derin bir yapıya sahiptir.

Vajinaya uzunlamasına bakıldığında S harfi şeklindeyken, enlemesine bakıldığında H harfi şeklindedir. Doğum esnasında vajinada kafa çapı 10 santim, gövdesi 50 – 52 santim olan ve ağırlığı ortalama 3,5 kilo olan bebek doğabilmektedir.

Vajina tırtıklı bir yapıya sahiptir. Vajinanın bu yapısı sayesinde hem erkek hem de kadın daha çok zevk almaktadır. Vajina bu kadar tırtıklı bir yapıya sahip olmasaydı hem kadın hem de erkek bu kadar zevk alamazdı.

Vajinal Kuruluğun Sebepleri Nelerdir?

Menopoz döneminde vücut hormonlarında birçok değişiklik olmaktadır. Bu değişikliğe bağlı olarak da vajinal kuruluk görülebilir. Hamilelik dönemi sonrasında süt hormonu artış gösterebilir. Süt hormonunun artışına bağlı olarak da vajinal kuruluk görülebilir. Mantar gibi bazı vajinal hastalıklarda özellikle vajinal kuruluğa sebep olmaktadır. Kullanılan ilaçların birçok yan etkisi bulunmaktadır. Özellikle düzenli kullanılan ilaçların birçok farklı yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkilerden bir tanesi de vajinal kuruluk olabilir.

Vajina içine fitil koymak, tampon kullanmak ve vajinal duş almak yani vajinanın içini yıkamak vajinal kuruluğa sebep olabilir.

Vajinal kuruluğun yanı sıra bazen günlük vajina ıslaklığı korunurken cinsellik sırasında vajinanın daha fazla sulanması gerekirken sulanmaması durumu görülmektedir. Cinsellikte vajinanın ıslanmaması durumu cinsel isteksizlik ya da cinsel uyarılma problemi yer alabilir. Ayrıca partnerde cinsellik sırasında sulanmayla ilgili problem yaşanmasına sebep olabilir. Cinsel birliktelik kurulan partnerle uyum olmaması, partnere karşı güvensizlik ve partnere karşı ilgisizlik vajinal kuruluğa sebep olabilir. Ayrıca cinsellik sırasında acı hissedilmesi de ıslaklığı önlemektedir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi ve Önlemler

  • -Vajinal kuruluğun tedavi edilebilmesi için öncelikle vajinal kuruluğu sebebi tespit edilmelidir. Çünkü tedavi her zaman için sebebe yönelik olarak yapılmaktadır.
  • -Vajinal kuruluk vajinal enfeksiyonlardan kaynaklı olarak meydana gelebilir. Bu durumda tedavi edilmesi gereken vajinal enfeksiyonlardır. Bu durumda enfeksiyon tedavisi için ilaç kullanılmaktadır.
  • -Eğer ki vajinal kuruluk cinsellik sırasında oluşuyor ve cinsellik sırasında vajinal kuruluktan dolayı cinsellikten haz alınamıyorsa ya da cinsellik gerçekleşemiyorsa bunun üzerine tedaviye gidilmelidir. Cinsellik sırasında oluşan vajinal kuruluk için cinsellik üzerine psikolojik terapi alınmalıdır.
Kübra KIRIKTAŞ

Kübra KIRIKTAŞ

25 Mayıs 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.