Kleine-Levin (Uyuyan Güzel) Sendromu Nedir?

Kleine Levin Sendromu halk arasında uyuyan güzel sendromu olarak bilinir. KLS sendromu neden oluşur? Kimlerde görülür ve nasıl tedavi edilir. Tüm detaylarıyla makalemizde.

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu nadir görülen ve tekrar eden bir rahatsızlıktır. Çok karmaşık bir nörolojik bozukluk olan bu hastalık genel olarak ergenlikte ortaya çıkan bir nörolojik bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Nadiren çocukların ve yetişkinlerin de KLS (Uyuyan Güzel) Sendromuna yakalandığı gözlemlenmektedir.Bazı vakalarda hastalar sadece yemek yemek ve tuvalete gitmek için uyanmaktadır, ancak bu kişiler yemek yedikten ve tuvalete gittikten sonra tekrar uykuya dalmaktadır. Hastaların hiç uyanmadan bir hafta süreyle dahi uyuduğu bilinmektedir. Hastalar ağır uykularından uyandıklarında pek çok olumsuzlukla karşı karşıya kalmaktadır. Pek çok hasta dikkat eksikliği, ilgi sorunu, zaman karışıklığı ve şaşkınlık gibi durumlar yaşamaktadır. Nedeni tespit edilemeyen KLS (Uyuyan Güzel) Sendromunda hastalar aylar veya yıllar boyunca hastalığın hiçbir belirtisini görmeden yaşamaya devam etmektedir. Belli bir süre sonra hastalık tekrar nüksetmekte ve hastalar uzun süren uykulara tekrar dalmaya başlamaktadır Nadir olarak gözlemlenen KLS (Uyuyan Güzel) Sendromundan muzdarip olan birçok insan bulunmaktadır.

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu Belirtileri

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu tam olarak saptanamasa da ergenlik döneminde kırgınlık ve halsizlik belirtisiyle ortaya çıkmaktadır. Tıpkı gribe benzeyen belirtiler sebebiyle hastalar zor bir dönem geçirmektedir. Kırgınlık ve halsizlik sebebiyle uyumak isteyen hastalar birkaç gün hiç uyanmadan uyumaya devam etmektedir. Hastalığın en önemli özelliği ise kaç gün uyuyorsanız uyuyun uyandığında sanki gece uyumuş sabah uyanmış hissiyle kalkıyor olmanızdır.KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu başlamadan önce hastalarda migrene benzer bir baş ağrısı söz konusu olmaktadır. KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu atak halinde ortaya çıkmaktadır. Atak meydana geldiğinde neşeli ve konuşkan yapıya sahip hastalarda bile sessizleşme ve suskunlaşma ortaya çıkıyor. Hastalar atak geçirirken yaşadıklarını net bir şekilde ifade edememektedir. Daha sonra neler yaşadığını hatırlamayan KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu hastaları uyuduğunda kapalı bir bilince sahip olmaktadır. Çevresine boş boş bakan hastalar çevresindeki insanlara karşıda kötü davranışlarda bulunabilmektedir. Atak esnasında hastaların tüm ihtiyaçları aileleri ve yakınları tarafından karşılanmaktadır. Uyku esnasında hastalar yaşadığı hiçbir şeyi hatırlamamakta ve karanlık ve gizemli bir süreç geçirmektedir.

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu İlaç Tedavisi

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu ile karşı karşıya kalan hastalara teşhis koyulamamaktadır. İlaç tedavisi KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu için uygulanan bir tedavi yöntemi olup atakları azaltmaktadır. Atakların meydana gelmesini tetikleyen en önemli unsurlardan biri de strestir. Stres, üzüntü ve buhran iyileşen atakların tekrarlamasına ve nüksetmesine neden olmaktadır.Grip gibi enfeksiyon hastalıkları da KSL (Uyuyan Güzel) Sendromunu tetikleyen unsurlardan biridir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte ataklar tekrar görülmeye başlamaktadır. Hastalar atak nedeniyle yerinden kalkmak istemez, kimseyle konuşmaz, evden çıkmaz ve sürekli uyumak ister. KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu ilaç tedavisi sayesinde atakların etkisi önemli ölçüde azalmaktadır. İlaçlar tam olarak iyileşmeye katkı sağlayamasa da hastalar atak geçirirken ilacın etkisiyle tamamen kapalı bir bilince sahip olmamaktadır.

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu Unutkanlığa Sebep Olmaktadır

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromunun en kötü etkilerinden biri de unutkanlığa sebep olmasıdır. Geçmişe dair pek çok şeyi unutan hastalar hem yakın hem de uzak geçmişini silik bir şekilde hatırlamaktadır. KLS (Uyuyan Güzel) Sendromunun psikolojik etkileri hastalar üzerinde birçok olumsuzluğa neden olmaktadır. Hayatlarından ayda en az bir hafta çalınan KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu hastaları yaşadıkları çaresizlik karşısında ne yapacağını bilememektedir.

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu Neden Olur?

Nöroloji alanının etki alanına giren KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu seyrek olarak görülen bir hastalıktır. Milyonda bir kişide gözlemlenen bu hastalık nedeniyle kişiler zor zamanlar geçirmektedir. KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu genel olarak erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Ergen erkeklerde bu oran oldukça yüksektir. Hastalığın 30 yaşından sonra başlaması son derece nadir görülen bir durumdur. KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu hastalarında aralıklı ve periyodik aralıklarla uyku hali gözlemlenmektedir. Hastalar günde 12-21 saat uyusa da hala uykuya doymamaktadır. Hastalar atak halinde uyanık olsa da tepki vermemekte ve duygudan tamamen yoksun gibi davranmaktadır. Ayrıca hastalar bir türlü dikkatini toplayamamakta ve iletişim kuramamaktadır. KLS (Uyuyan Güzel) ataklarında hastaların belleklerinde bozulma ve odaklanamama sorunları ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalar sadece çok fazla uyumakla kalmıyor, önüne ne koyulsa yeme ihtiyacı hissediyor. Bu hastalarda çok fazla yemek yeme ve seks dürtülerinde önemli bir artış meydana gelmektedir. Birçok hasta kendisini rüyada gibi hissetmektedir. Devaju hissiyle birlikte hiçbir ağrıyı hissetmeyen hastalarda sıcaklık algısı bozularak birbirinden farklı ve ilginç durumlar ortaya çıkmaktadır.

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu Atakları Ne Zaman Sona Erer?

KLS (Uyuyan Güzel) Sendromuna ait bulgular hastalar üzerinde birkaç hafta sürebilmektedir. Hastaların geçirmiş olduğu ataklar kendiliğinden sona ermektedir. Ancak tekrarlayan ataklar birkaç ay sonra hastaları rahatsız etmeye başlamaktadır. KLS (Uyuyan Güzel) Sendromunun nedenleri hala kesin olarak bilinmemektedir. KSL sendromuyla ilgili birçok görüş bulunmaktadır. Genetik özeliklere sahip olduğu düşünülen KLS(Uyuyan Güzel) Sendromuna viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra baş gösterebilmektedir. Hastalığın şiddeti, başlama süresi ve etkisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. KLS (Uyuyan Güzel) Sendromu ortalama olarak 13 yıl sürdüğü belirtilmektedir. KLS (Uyuyan Güzel) Sendromuna ile ilgili kesin olarak bir tedavi yöntemi bulunmasa da hastalığın semptomlarını ortadan kaldıracak ve düzeltecek tedaviler uygulanmaktadır.Atak geçiren hastalara atak esnasında uyanık tutan ilaçlar önerilmektedir. Ayrıca atak esnasında hastalar epilepsi geçirebilirler. Hastaları epilepsi ataklarına karşı korumak için atak aralarında mutlaka epilepsiden koruyan ilaçlar verilmeli ve hastalar sendromun olumsuz etkilerine karşı korunmalıdır.

Sağlıkveyaşam

30 Kasım 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.