Tüp Bağlatmanın (Tüp Ligasyonu) Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tüplerin bağlanması ameliyatla yapılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir.Ameliyatla yapıldığı için çok tercih edilmese de diğer doğum kontrol yöntemlerine göre daha da etkilidir.Tüpleri bağlatmanın yan etkileri ve risklerini merak ediyorsanız hepsi yazımızda.

Tüp bağlatmak doğum kontrol yöntemleri arasında en etkili olan doğum kontrol yöntemidir. Hiçbir doğum kontrol yöntemiyle ilgili kesin ve net konuşmak mümkün değildir. Ancak tüp bağlatmak %99 oranında başarıya ulaşan bir doğum kontrol yöntemidir. Tüp bağlatmak haricinde prezervatif kullanmak, doğum kontrol hapı kullanmak ve spiral kullanmak gibi birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Ancak doğum kontrol yöntemleri arasında en etkili doğum kontrol yönteminin tüp bağlatmak olduğu bilinmektedir.

Tüp bağlatmak sezaryen sırasında yapılabilir. Sezaryen sırasında tüp bağlatıldığında ayrıca kesi yapılmamaktadır. Bu sayede de kadının sezaryen ağrısına ek ağrı yaşamaması sağlanmaktadır. Tüp bağlatmak normal doğum sırasında da yapılır. Normal doğum sırasında tüp bağlatıldığında yine kesi yapılmaktadır. Ancak normal doğum esnasında yapılan kesi rahme yakın olarak yapılmaktadır. Çünkü doğum esnasında rahim sarkmakta ve buna ek olarak tüplerde sarkmaktadır. Bunun için de kesi rahme yakın yerde yapılmaktadır.

Tüp Bağlatmanın Riskleri Var Mıdır?

Tüp bağlatmanın aslında bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yan etkiler genel olarak tüp bağlatmayla ilgili oluşmamaktadır. Tüp bağlatma ameliyatı sonuç olarak bir ameliyattır ve anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Dolayısıyla anesteziyle ilgili bütün yan etkiler görülebileceği gibi ameliyatla ilgili de görülebilecek bütün yan etkilerinin görülme ihtimali bulunmaktadır.

Tüp bağlatma ameliyatının kanama gibi yan etkileri ise olmamaktadır. Çünkü tüpler kanama yapan alana uzak bir alanda bulunmaktadır. Bunun için de kanama gibi bir yan etki oluşturmamaktadır.

Tüp Bağlatma Menopoza Neden Olur Mu?

Kadınlar tüp bağlatmanın menopoza neden olup olmayacağını sormaktadır. Tüp bağlatma hormonlarla ilgili değildir. Bunun için de menopoza sebep olma gibi durum söz konusu değildir. Tüp bağlatmak yalnızca spermlerin yumurtalığa ulaşmasını engellemektedir. Dolayısıyla tüp bağlatma menopoza sebep olmamaktadır.

Tüp Bağlatma Bel Ağrısına, Kasık Ağrısına Sebep Oluyor Mu? Tüp bağlamak geniş bir çevrede yapılmamaktadır. Tüp bağlama işlemi küçük bir alanda yapılmaktadır. Bunun için de geniş ağrılara sebep olmamaktadır. Dolayısıyla tüp bağlamanın bel ağrısına, kasık ağrısına neden olma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Tüp Bağlatma Adet Düzensizliğine Sebep Olur Mu?

Tüp bağlatmak hormonlarla, yumurtalıklarla ilgili olan bir durum değildir. Bunun için de tüp bağlatmanın adet düzensizliğine yol açması gibi bir durum söz konusu değildir. Tüp bağlatma ameliyatı olmadan önce adet düzeniniz her nasılsa, tüplerinizi bağlattıktan sonra da adet düzeniniz aynı şekilde devam edecektir. Adet düzensizlikleri tüp bağlatma ameliyatlarında değil yumurtalık aldırma ameliyatlarında görülmektedir.

Tüp Bağlatma Ameliyatı Cinsel İlişkiyi Etkiliyor Mu?

Tüp bağlatma ameliyatı bir tip karın ameliyatıdır ve vajinayla hiçbir ilgisi yoktur. Bunun için de tüp bağlatma ameliyatının cinsel ilişkiyi etkilemesi gibi bir durum söz konusu dahi değildir. Tüp bağlatma sonrasında cinsellikle ilgili her hangi bir sorun yaşamazsınız.

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

20 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.