Tip 2 diyabet

Tip 2 diyabet- Genellikle kilo ile ilişkili bu hastalığın semptomları, tedavisi ve önlenmesi

Eskiden erişkin başlangıçlı veya insüline bağımlı olmayan diyabet olarak bilinen Tip 2 diyabet, vücudunuzun ana yakıt kaynağı olan şekeri (glikozu) metabolize etme yolunu etkileyen kronik bir durumdur.

Tip 2 diyabet ile vücudunuz şekerin hücrelerinize hareketini düzenleyen hormon insülinin etkisine karşı koyar ya da nrmal glikoz seviyesini dürdürmek için yeterli insülin üretmez. Tedavi dilmeyen tip 2 diyabet hayeti risk içerir.

Erişkinlerde daha sık olan tip 2 diyabet giderek çocukluk obezitesi arttıkça çocukları da etkiler. Tip 2 diyaber için tedavi yoktur ama beslenme egzersizi ve sağlıklı kiloyu koruyarak durumu yönetebilirsiniz. Diyet ve egzersiz kan şekerinizi kontrol etmiyorsa, diyabet ilaçları veya insülin tedavisi gerekebilir.

Belirtileri

Tip 2 şeker hastalığı semptomları yavaş gelişebilir. Aslında, tip 2 şeker hastalığını farkında varmadan yıllar boyunca taşıyabilirsiniz. Şunlara bakınız:

 • Artan susuzluk ve sık idrar çıkarma. Kan akışınızdaki fazla biriken şeker, dokulardan şekerin çekilmesini sağlar. Bu sayede susuz kalırsınız. Sonuç olarak normalden fazla sıvı tüketir ve idrar çıkarırsınız.
 • Artan açlık. Hücrelerinize şeker taşıyan insülin eksikliği ile kaslarınız ve organlarınız enerjisiz kalır. Bu şiddetli açlığı tetikler.
 • Kilo kaybı. Açlığı bastırmak için normalden fazla yemenize rağmen, kilo kaybedebilirsiniz. Glikozu metalobize edememek ile beraber, vücut kaslarda ve yağlarda biriken alternatif enerji kaynaklarını kullanır. Fazla glikozun idrarla atılması ile birlikte kaloriler de kaybolur.
 • Bitkinlik. Eğer hücrelerinizdeki şeker biterse, yorgun ve hassas hissedebilirsiniz.
 • Bulanık görüntü. Eğer kan şekeriniz çok yüksekse, sıvı göz lenslerinizden çekilebilir. Bu durum düzgün görmenizi engelleyebilir.
 • Yavaş iyileşen yaralar ve sık görülen enfeksiyonlar. Tip 2 şeker hastalığı iyileşmenizi ve enfeksiyon bağışıklığınızı etkiler.
 • Kararmış deri bölgeleri. Bazı tip 2 şeker hastaları kara deri bölgelerine, kıvrımlarda yumuşak deriye ve derilerinde buruşmaya sahip olabilirler. Genellikle bunlar koltuk altlarında ve boyunda görülür. Bu durum, akantozis nigrikans olarak adlandırılır ve insülin bağışıklığının bir işareti olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz Eğer herhangi bir tip 2 şeker hastalığı semptomunuz varsa, doktorunuza görünün.

Nedenleri

Tip 2 şeker hastalığı, vücut insüline bağışıklı hale geldiğinde veya pankreas yeterince insülin üretemediğinde meydana gelir. Tam olarak bunun sebebi bilinmemekle beraber, fazla kilo ve aktif olmamak tetikleyen nedenler arasında görülmektedir.

İnsülin nasıl çalışır İnsülin, karnın arkasında ve altında yer alan bir bez olan pankreastan gelen bir hormondur.

 • Pankreas insülini kan akışına salgılar.
 • İnsülin vücutta dolaşarak şekerin hücrelere girmesini sağlar.
 • İnsülin kan dolaşımındaki şeker miktarını azaltır.
 • Şeker seviyeniz düştükçe, pankreasınızdan salgılanan insülin miktarı da azalır.

Glikozun rolü Bir şeker olan glikoz, kasları ve diğer dokuların oluşturan hücrelerin temel enerji kaynağıdır.

 • Glikoz yemek ve karaciğer olmak üzere iki ana kaynaktan gelir.
 • Şeker kan dolaşımında emilir ve burada insülin yardımıyla hücrelere girer.
 • Karaciğeriniz glikozu üretir ve depolar.
 • Bir süredir yemek yemediyseniz ve insülin seviyeniz düşmüşse, karaciğeriniz glikojeni glikoza dönüştürür ve glikoz seviyenizi normalde tutar.

Tip 2 şeker hastalığında, bu süreç doğru olarak işler. Hücrelerinize gitmek yerine şeker, kan akışınızda birikir.

Daha az yaygın olan tip 1 şeker hastalığında, pankreas çok az insülin üretir veya hiç üretmez.

Tedavi ve ilaçlar

Tip 2 şeker hastalığı tedavisi ömür boyu bağlılık gerektirir:

 • Kan şekerinin izlenmesi
 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Muhtemelen, şeker hastalığı ilaçları ve insülin terapisi

Bu adımlar kan şekeri seviyenizi normal seviye civarında tutar ve komplikasyonları engeller veya erteler.

Kan şekerinizin takibi Tedavi planınıza bağlı olarak, kan şekeri seviyenizi günde bir veya haftada birkaç kez kontrol etmeniz ve kaydetmeniz gerekebilir. Doktorunuza ne sıklıkta kan şekerinizi kontrol etmek istediğini sorun. Dikkatli izleme, kan şekeri seviyenizin hedef aralıkta tutulduğundan emin olmak için tek yoldur.

Sabit bir plan içerisinde beslenseniz bile, kanınızdaki şeker miktarı öngörülemeyen bir şekilde değişebilir. Şeker hastalığı tedavi takımınızın yardımı ile kan şekeri seviyesi değişimlerinin nelere tepki verdiğini öğreneceksiniz:

 • Yemek. Neyi, ne kadar yediğiniz kan şekeri seviyenizi etkileyecektir. Kan şekeri tipik olarak yemekten sonra 1-2 saat içinde en yüksek seviyesindedir.
 • Fiziksel aktivite. Fiziksel aktivite, şekeri kandan hücrelere taşır. Ne kadar aktif olursanız, kan şekeri seviyeniz o kadar düşer.
 • İlaç. Aldığınız her ilaç kan şekeri seviyenizi etkileyebilir, bazen bu durum tedavi planınızın değişmesini gerektirebilir.
 • Hastalık. Bir soğuk algınlığı veya diğer bir hastalık sırasında, vücudunuz kan şekerinin yükselmesine neden olan bazı hormonlar üretir.
 • Alkol. Alkol ve karışık içkiler hazırlamak için kullanılan maddeler kan şekerinizi düşürebilir veya arttırabilir. Bu durum, ne kadar içtiğinize ve aynı zamanda yemek yiyip yemediğinize bağlı olarak değişir.
 • Stres. Uzun strese cevap olarak vücudunuzdaki hormonlar, insülinin doğru çalışmasını engelleyebilir.
 • Kadınlar için, hormon seviyesindeki değişimler. Menstrüel siklus sırasında hormon seviyeniz değişime uğradıkça, kan şekeri seviyeniz de değişir, belirli olarak, periyodunuzdan bir hafta önce. Menopoz da, kan şekeri seviyenizde dalgalanmalara sebep olabilir.

Sağlıklı beslenme Genel görüşe karşı olarak, şeker hastalığı diyeti yoktur. Fakat diyetinizde, aşağıdaki gibi yüksek fiber bulundurmak, yağlı besinleri bulundurmamak önemlidir:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Tam tahıllar

Aynı zamanda daha az hayvansal ürünler tüketmeniz, işlenmiş karbonhidrat ve şeker tüketmemeniz gerekmektedir.

Onaylı bir diyetisyen sağlık hedeflerinize, yiyecek tercihlerinize ve hayat tarzınıza uygun bir yemek planını oluşturmakta size yardımcı olabilir. Bağlılığın önemli olduğunu unutmayınız. Kan şekerinizi sabit tutmak için, aynı miktarda karbonhidrat, protein ve yağ içeren porsiyonlarda yemek yiyiniz.

Düşük glisemik endeksli yiyecekler aynı zamanda yardımcı olabilir. Glisemik endeksi, bir yiyeceğin kan şekerinizi ne kadar çabuk arttırdığını ölçer. Yüksek glisemik endeksli yiyecekler kan şekerinizi daha çabuk arttırır. Düşük glisemik yiyecekler daha sabit bir kan şekeri elde edilmesini sağlar. Düşük glisemik endeksi tipik olarak lifli yiyeceklerde yüksek bulunur.

Fiziksel aktivite Herkes düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyar ve bu durum tip 2 şeker hastalığı olan insanlar için de geçerlidir. Bir egzersiz programına başlamadan doktorunuzdan onay alınız. Daha sonra yürümek, yüzmek veya bisiklet sürmek gibi hoşunuza giden bir aktivite seçiniz. Önemli olan, egzersizi günlük rutininiz haline getirmektir. Haftanın çoğu günü için, en az 30 dakikalık egzersizi hedefleyin. Esneme ve güçlendirme egzersizleri de önemlidir. Eğer bir süredir aktif değilseniz, yavaşça başlayın ve derece derece ilerleyin.

Fiziksel aktivitenin kan şekerinizi düşürdüğünü unutmayınız. Kan şekeri seviyenizi herhangi bir aktivite öncesinde kontrol etmeyi unutmayınız. Eğer, kan şekerinizi düşüren şeker hastalığı ilaçları kullanıyorsanız, egzersiz yapmadan önce kan şekerinizin düşmesini engellemek için hafif bir şeyler yiyin.

Şeker hastalığı ilaçları ve insülin terapisi Tip 2 şeker hastalığı olan bazı insanlar, kan şekerlerini sadece diyet ve egzersizle düzenleyebilirler. Fakat birçok şeker hastası ilaçlara ve insülin terapisine ihtiyaç duymaktadır. Hangi ilacın en iyi tercih olduğu, kan şekeri seviyeniz ve diğer sahip olduğunuz sağlık problemleri gibi birçok faktöre bağlıdır. Doktorunuz hatta değişik sınıflardan ilaçları, kan şekerinizin kontrolü için birleştirebilir.

 • Şeker hastalığı ilaçları. Sıklıkla, yeni tanısı koyulmuş insanlara, vücut dokularınızın insüline karşı olan hassasiyetini arttıran ve karaciğerinizdeki glikoz üretimini azaltan bir şeker hastalığı ilacı olan metformin reçete edilir. Doktorunuz aynı zamanda, kilo vermek ve daha aktif olmak gibi hayat tarzı değişikliklerini de önerecektir.

Metformin, glikoz seviyenizi kontrol etmede yetersiz olduğu zaman, diğer oral veya enjekte edilen ilaçlar, tip 2 şeker hastalığı tedavisinde kullanılır. İlaçlar glikoz seviyesini değişik yollarla düşürürler. Bazı şeker hastalığı ilaçları pankreasınızı uyararak, insülin üretmesini ve salgılanmasını sağlar. Bunlar, glipizide, glyburide ve glimepiride ilaçlarını içerir. Akarboz gibi diğer ilaçlar bağırsakta karbonhidratları yıkan enzimlerin eylemlerini engeller veya metmorfin ya da pioglitazone gibi ilaçlar dokularınızı insüline daha hassas hale getirir.

Eğer metformin alamıyorsanız, diğer oral yolla alınan ilaçlar şunları içerir:

 • Sitagliptin
 • Saxagliptin
 • Repaglinide
 • Nateglinide

Yakın zamanda onaylanmış enjekte edilen ilaçlar:

 • Exenatide
 • Liraglutide

Doktorunuzla değişik ilaçların artılarını ve eksilerini tartışın. Fiyat ve sağlığınızın diğer taraflarını gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak hangi ilacın sizin için en iyi olduğuna karar verebilirsiniz. Roziglitazon ilacı kalp krizi ile ilişkilendirilmiş ve kullanımı FDA tarafından kısıtlanmıştır.

Şeker hastalığı ilaçlarına ek olarak, doktorunuz düşük dozlu aspirin terapisini, kan basıncını ve kolesterol düşürücü ilaçların yanında, kalp ve kan damarı hastalıklarını engellemek için reçete edebilir.

 • İnsülin terapisi. Tip 2 şeker hastalığı olan bazı insanlar insülin terapisi ihtiyacı duyarlar. Normal sindirimin ağızdan alınan insülin ile karışması nedeniyle, insülin enjekte edilmelidir.

İnsülin enjeksiyonları ince bir iğne ve şırınga veya dolma kaleme benzeyen, insülin dolu bir kapsül kullanan insülin kalem enjektörünü içerir.

İnsülinin, hemen etki gösteren insülin, uzun süreli insülin ve orta dereceli olmak üzere seçenekleri mevcuttur. Örnekler şunları içerir:

 • İnsülin lispro
 • İnsülin aspart
 • İnsülin glargine
 • İnsülin detemir
 • İnsülin isophane

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, doktorunuz insülin tiplerinin karışımını gece ve gündüz kullanmanız üzere size reçete edebilir.

Bariatrik ameliyat Eğer tip 2 şeker hastalığınız varsa ve vücut kütle endeksiniz (BMI) 35’ten fazla ise, kilo kaybı ameliyatı (bariatrik ameliyat) için uygun aday olabilirsiniz. Kan şekeri seviyesi, şeker hastalarının %55-95’inde, yapılan prosedüre bağlı olarak, normale döner. Bağırsakların küçük bir kısmını bypass eden ameliyat, kan şekeri seviyesine diğer kilo kaybı ameliyatlarından daha fazla etki eder. Fakat ameliyat pahalı ve risklidir. Ek olarak, esaslı hayat tarzı değişimleri gereklidir ve uzun dönemli komplikasyonlar besin eksiklikleri ve osteoporozu içerir.

Hamilelik Tip 2 şeker hastalığına sahip kadınlar genellikle tedavilerini hamilelik sırasında değiştirirler. Metforminin büyüyen fetüse bir zararının olduğuna dair bir kanıt olmasa da, çalışmalar hamilelik dönemindeki güvenliğini tam olarak kanıtlamamıştır. Dolayısıyla, hamilelik sırasında, insülin terapisine geçmeniz muhtemeldir. Aynı zamanda, birçok kan basıncı ve kolesterol düşürücü ilaçlar hamilelik sırasında kullanılamaz. Eğer diyabetik retinopati işaretleriniz varsa, hamilelik sırasında bunlar kötüleşebilir. İlk üç aylık dönemde ve doğum sonrası bir yıl içinde oftalmoloğunuza görünün.

Sorun işaretleri Kan şekerinizi etkileyecek birçok faktör olduğundan, problemler bazen doğabilir. Bu durumlar acil bakım gerektirir çünkü tedavi edilmeden bırakılmaları, nöbetlere ve bilinç kaybına (koma) neden olabilir.

 • Yüksek kan şekeri (hiperglisemi). Kan şekeri seviyeniz, çok fazla yemek, hasta olmak veya yeterince glikoz düşürücü ilaç almamak gibi birçok nedenden dolayı artabilir. Kan şekeri seviyenizi sıklıkla kontrol edin ve sık idrar çıkarma, artan susuzluk, ağız kuruluğu, bulanık görüntü, bitkinlik ve bulantı gibi yüksek kan şekeri bulgu ve semptomlarına dikkat edin. Eğer hipergliseminiz varsa, beslenme planınızı, ilaçlarınızı veya ikisini de düzenlemeniz gerekecektir.
 • İdrarınızda artan ketonlar (diabetik ketoasidoz). Eğer hücreleriniz enerjiye açsa, vücudunuz yağları yıkmaya başlar. Bu durum, ketonlar olarak bilinen toksik asitlerin üretimine neden olur. İştah kayıplarına, güçsüzlüğe, kusmaya, ateşe, karın ağrısına ve meyve kokan nefese dikkat edin. Reçetesiz satılan keton kitleri ile idrarınızda birikmiş fazla keton seviyesini kontrol edebilirsiniz. Eğer idrarınızda aşırı keton varsa, hemen doktorunuza danışın ve acil yardım alın. Bu durum tip 1 şeker hastalığından daha yaygın olarak görülür.
 • Hiperglisemik hiperosmolar nonketotik sendrom (HHNS). Bu hayat tehdit edici durumun bulgu ve semptomları 600 mg/dL (33.3 mmol/L)’den daha fazla şeker seviyesi, ağız kuruluğu, çok fazla susuzluk, 101 F (38 C)’den fazla ateş, mahmurluk, karışıklık, görüntü kaybı, halüsinasyon ve siyah idrardır. HHNS çok yüksek kan şekerinin kan kalınlığına ve şurup kıvamına gelmesi ile olur. Tip 2 şeker hastalığı olan yaşlı yetişkinlerde yaygındır ve genellikle bir hastalıktan veya bir enfeksiyondan önce gelir. HHNS genellikle birkaç gün veya hafta içinde gelişir. Eğer bu durumun bulgu ve semptomlarınızı gösteriyorsanız doktorunuzu arayın veya acil tıbbi yardım alın.
 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi). Eğer kan şekeri seviyeniz hedef sınırınız altında ise, buna düşük kan şekeri denir. Kan şekeri seviyeniz, bir öğünü atlamak ve normalden daha fazla fiziksel aktivitede bulunmak gibi birçok neden dolayı düşebilir. Fakat düşük kan şekerinin en olası sebebi, insülin salgılanmasını destekleyen glikoz düşürücü ilaçlar veya insülin alınmasıdır.

Düzenli olarak kan şekeri seviyenizi kontrol ediniz ve terleme, titreme, güçsüzlük, açlık, baş dönmesi, baş ağrısı, bulanık görüntü, kalp çarpıntısı, konuşmada zorluk, mahmurluk, karışıklık ve nöbetler gibi düşük kan şekerinin bulgu ve semptomlarına dikkat ediniz.

Eğer gece vaktinde hipoglisemi geliştirirseniz, terlemiş ve baş ağrılı bir şekilde uyanabilirsiniz. Doğal sekme etkisi sayesinde, gece vakti gelişen hipoglisemi, ilerleyen sabah, normal olmayan yüksek kan şekeri seviyesine neden olabilir.

Eğer düşük kan şekeri bulgu ve semptomlarınız varsa, meyve suyu, glikoz tabletleri, şeker, normal (diyet olmayan) soda veya diğer bir kan kaynağı gibi kan şekeri seviyenizi hızlı bir şekilde arttıracak yiyecek veya içecekler tüketin. 15 dakika sonra glikoz seviyenizin normale dönüp dönmediğini kontrol edin. Eğer değilse, diğer bir 15 dakika içinde tekrar bir şeyler yiyin ve test edin. Eğer bilincinizi kaybederseniz, bir aile üyeniz veya yakın bir arkadaşınız size acil, kanınıza şeker salınımını tetikleyen glükagon enjeksiyonu yapmak durumunda kalabilir.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Tip 2 şeker hastalığının dikkatli yönetimi, hayat tehdit edici, ciddi komplikasyon riskinizi azaltır. Aşağıdaki ipuçlarını dikkate alınız:

 • Şeker hastalığınızı yönetmeye kendinizi adayın. Tip 2 şeker hastalığı hakkında olabildiğince çok bilgi edinin. Sağlıklı beslenmeyi ve fiziksel aktiviteyi günlük rutininiz haline getirin. Şeker hastalığı eğitmeni ile bir ilişki kurun ve ihtiyacınız olduğunda şeker hastalığı tedavi takımınıza danışın.
 • Kendinizi tanımlayın. Şeker hastası olduğunuzu gösteren bir etiket veya bileklik takın. Düşük kan şekeri acil durumuna karşı bir glokagon kiti taşıyın ve arkadaşlarınızın ve çevrenizdekilerin kullanmasını bildiklerinden emin olun.
 • Yıllık fiziksel muayene ve normal göz muayenelerini planlayın. Normal diyabet kontrolleriniz yıllık muayene veya rutin göz kontrollerini içermez. Muayene sırasında, doktorunuz diyabetle alakalı komplikasyonları arayacak ve diğer tıbbi sorunları kontrol edecektir. Göz bakımı uzmanınız retinal hasar, katarakt ve glakom işaretlerini kontrol edecektir.
 • Bağışıklık ilaçlarınızı güncel tutun. Yüksek kan şekeri bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Her yıl grip aşısı olun ve 10 yılda bir tetanos aşısı olun. Doktorunuz zatürre aşısı olmanızı da önerecektir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi aynı zamanda hepatit B aşısını, vurulmadıysanız ve 19-59 yaşları arasındaysanız ve tip 1 veya 2 şeker hastalığınız varsa, önermektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin en güncel kılavuzları, tip 1 veya 2 şeker hastalığı tanısı koyulduktan sonra en kısa süre içinde, aşıların yapılmasını önermektedir. Eğer 60 yaşında veya daha yaşlıysanız, şeker hastalığınız varsa ve aşı olmadıysanız, hangisinin sizin için doğru olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşun.
 • Dişlerinize dikkat edin. Şeker hastalığı sizi diş eti enfeksiyonlarına eğilimli kılar. Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalayın, günde bir kez diş ipi kullanın ve yılda ikiz kez diş muayenesine giden. Eğer diş etleriniz kanarsa, kırmızı gözükürse veya şişerse, diş doktorunuza danışın.
 • Ayaklarınıza dikkat edin. Ilık suyla günlük olarak ayaklarınızı yıkayın. Özellikle parmak aralarını hafifçe kurulayın, losyon ile nemlendirin. Ayaklarınızı günlük olarak su kabarcıklarına, kesiklere, yaralara, kızarıklıklara ve şişmelere karşı kontrol edin. Ayağınızda iyileşmeyen bir yara veya problem varsa doktorunuza danışın.
 • Kan basınç ve kolesterol seviyenizi kontrol altında tutun. Sağlıklı yemekler yemek, düzenli olarak egzersiz yapmak kan basıncının ve kolesterolün kontrol edilmesinde önemli adımlardır. İlaçlara da ihtiyaç duyulabilir.
 • Eğer sigara içiyorsanız, doktorunuzdan bırakmanız için yardım isteyin. Sigara içmek çeşitli, kalp krizi, inme, sinir hasarı ve böbrek hastalığı gibi şeker hastalığı komplikasyonlarının risklerini arttırır. Sigaraya bırakmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Alkol kullanıyorsanız, ölçülü kullanın. Alkol, içki karışımları, ne kadar içtiğinize ve içerken bir şeyler yiyip yemediğinize bağlı olarak yüksek veya düşük kan şekerine neden olabilir. Eğer içmeyi seçerseniz, ılımlı olarak için ve her zaman yemekle birlikte için. Kadınlar için tavsiye günlük bir içkiden fazla olmamalı, erkekler için ise bu sınır ikidir.
 • Stresi ciddiye alın. Eğer stresliyseniz, şeker hastalığı kontrol rutininizi bozmak kolaydır. Uzun strese cevap olarak vücudunuzda üretilen hormonlar, insülinin doğru çalışmasına engel olabilirler. Hatta daha da kötü yapabilirler. Kontrol altına almak için, kısıtlamalar koyunuz. İşlerinizi önem sırasına koyunuz. Rahatlama tekniklerini öğrenin. Bolca uyuyun.

Hepsinden öteye, pozitif kalın. Şeker hastalığı ciddi bir hastalıktır fakat kontrol edilebilir. Eğer üzerinize düşeni yapmaya hazırsanız, aktif, sağlıklı bir yaşamı tip 2 şeker hastalığı ile yaşayabilirsiniz.

Korunma

Sağlıklı hayat tarzı tercihleri sizi tip 2 şeker hastalığından koruyabilir. Ailenizde şeker hastalığı olmasına rağmen, diyet ve egzersiz sizi hastalıktan koruyabilir. Hali hazırda şeker hastalığı tanısı koyulduysanız, aynı sağlıklı yaşam tarzı tercihleri sizi potansiyel ciddi komplikasyonlardan koruyabilir. Ve eğer prediyabetiniz varsa, hayat tarzı değişiklikleri, prediyabetten diyabete yavaş olabilir.

 • Sağlıklı besinler tüketin. Düşük yağ ve kalorili yemekleri tercih edin. Meyve, sebze ve tam tahıllara odaklanın.
 • Aktif olun. Günlük 30 dakikalık orta şiddetli aktiviteyi hedef alın. Günlük yürüyün, bisiklete binin, yüzün. Eğer bir çalışma programına uyamıyorsanız, gün içinde bunu 10 dakikalık seanslara bölün.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun. Eğer fazla kilolu iseniz, vücut ağırlığınızın %5-10’unu kaybetmek diyabet riskinizi azaltır. Kilonuzu sağlıklı bir seviyede tutmak için, yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızda kalıcı değişimlere odaklanın. Daha sağlıklı bir kalp, daha fazla enerji ve artan kendine güven gibi kilo kaybetmenin yararlarını düşünerek motive olmaya çalışın.

Bazen ilaçlar da bir seçenek olabilir. Metformin oral yoldan alınan bir diyabet ilacıdır ve tip 2 şeker hastalığı riskini azaltır. Fakat sağlıklı hayat tarzı tercihleri hala çok önemlidir.

Sağlıkveyaşam

21 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.