Suda Doğum: Nedir ve nasıl Yapılır?

Suda doğum hakkında genel olarak bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Normal doğum, sezaryenle doğum ve şimdide suda doğum. Son zamanlarda dünya ve ilkemizde sıkça duyulan ve ülkemizde bazı hastanelerde yapılan suda doğum bir küvet ya da havuzun 37 derece su ile doldurularak hazırlanan yerde yapılmasıdır. Doğum yapan kadının suya girdikten sonra suya sürekli kan, amniotik sıvı, idrar ve buna benzer sıvıları akıtacağı için su sürekli devir daim yapılmalıdır. Su ile doldurulmadan önce havuz ya da küvet mutlaka dezenfekte edilmelidir.

Suda doğumun faydaları ise; doğum yapan kadının sıcak su içerisinde sakinleşmesini, rahatlamasını ve ağrılarının azalmasını sağlamak, suyun basınç gücü ile rahme giden kan basıncını artırır ve rahim bölgesinin daha çabuk açılmasını sağlar, su bebeğin çıkış noktası olan vajenin ağzını genişletir ve doğum esnasında olacak yırtılma ihtimalini azaltabilir, anne adayının suyun içinde pozisyon değiştirmesi ve hareket etmesi daha rahat olur

Bebek ise amniyon sıvısından tekrar sıvı bir ortama geçtiği için yumuşak ve stressiz bir geçiş yaşar. Normal doğum ya da sezaryen doğuma olasılıklı daha az ağlar ve suda doğum bebekleri daha sakin olurlar. Tabi suda doğumun zararlı olduğu durumlarda mevcuttur. Suya annenin dışkısı bulaşmışsa eğer bu dışkılardaki mikroplar bebeğe bulaşabilir. Anne adayının uzun süre suda kalması ile ateşi çıkabilir. Ateşlenen anne adayının bu ateş kan akımını yükseltir. Normal doğum ve sezaryenle doğuma olasılıkla suda doğum anne adaylarının daha kolayına gelir.

Sağlıkveyaşam

30 Temmuz 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.