​Spiral Kayması Nedir?

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiral, kullanılmaya başlandığından itibaren spiral kayması olasılığıyla gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.Spiral kayması nedir ve neden oluşur merak ediyorsanız hepsi yazımızda.

Doğum kontrol yöntemleri arasında en güçlü doğum kontrol yöntemlerinin başında spiral gelmektedir. Spiral çok güçlü bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral kullanılarak gebeliğe karşı korunulabilir.

Spirali rahme ancak doktor yerleştirebilir. Sizin kendinizin böyle bir işlemi yapmanız mümkün değildir. Doktora gittiğinizde öncelikle ultrasonla vajinal muayene yapılmaktadır. Bu şekilde spiralin nereye takılacağı saptanır. Daha sonra spiral ipleri aşağıda kalacak şekilde rahime yerleştirilmektedir. T şeklinde olan spiral rahimde ortalama olarak 2 ile 3 santim arasında yer kaplamaktadır. Spiral takılmadan önce rahim ölçülmekte ve rahim boyutuna göre küçük ya da büyük spiral kullanılır.

Spiral Kayması Ne Anlama Gelir?

Spiral rahim içinden aşağı ya da vajinaya doğru ilerlemesi durumuna spiral kayması denilmektedir. Spiral normal yerinde durduğunda doğum kontrolünü çok ciddi bir oranda sağlamaktadır. Ancak spiralin kayması durumunda spiral etkisiz hale gelecek ve doğum kontrolünü sağlayamayacaktır. Bunun için de spiral kayması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Spiral kayması durumunda doktor spirali yeniden yerine yerleştirebilir ya da spirali çıkararak yeni spiral yerleştirebilir. Bu durum spiralin kayma durumuna bağlıdır. Ancak genel olarak spiral yenilemek tercih edilmektedir.

Spiral kaydığında cinsel ilişki esnasında penis spirale değebilir. Penisin spiral ile teması penisin hasar görmesine yaralanmasına sebep olabilir. Ayrıca spiral kaydığında genel olarak ara adet kanamaları görülmektedir. Bu kanamalar şiddetli kanamalar değildir ve genel olarak lekelenme olarak kendini göstermektedir.

Spiralin kaymasını tetikleyen elbette ki çeşitli sebepler bulunmaktadır. Spiralin kaymasına neden olan en ciddi etmenlerin başında çok sayıda doğum yapmak gelmektedir. Çok sayıda doğum yapıldığında rahim ağzı da çok fazla genişlemektedir. Bunun için de genişleyen rahim içinde spiral kaymaya yatkın bir hal alır. Spiralin kaymasına sebep olan bir başka neden ise doktor kaynaklıdır. Eğer ki doktor spirali yerleştirirken hata yapmışsa, tam olarak yerine yerleştirememişse ya da spiral doğru şekilde yerleşmemişse spiralin kayma olasılığı yüksektir. Bu durum sizle alakalı değildir. Tamamen spiralin takılmasıyla ilgilidir. Bu durumdan şüphelendiğinizde de acilen doktora giderek durumu bildirmelisiniz. Bu sayede çözüm de üretmiş olursunuz.

Spiralin Kaydığı Nasıl Anlaşılmaktadır? Spiralin kaydığının anlaşılması çok zordur. Özellikle sizin kendinizin bu durumu anlaması hayli zordur. Ancak jinekolojik muayene ile doktor tarafından anlaşılmaktadır. Spiralin kaydığında şüphelenmeniz ise mümkündür.

Spiralin kaydığından şüphelenmeniz için çeşitli etkiler bulunmaktadır. Eğer ki adet dönemi haricinde ara kanamalar yaşıyorsanız bu kanamalar özellikle lekelenme şeklindeyse spiralin kaydığından şüphelenebilirsiniz. Spiral kaydığı zaman spiral ile penisin temas etme durumu olmaktadır. Bunun için de penis spiralden dolayı hasar görebilir. Cinsel ilişki esnasında penisin hasar görmesi durumunda spiralin kaydığı anlaşılmaktadır. Spiral kaymasından şüphelendiğinizde doktora başvurmalısınız. Doktorunuz spiralin düzeltilmesine ya da spiralin yeniden takılmasına karar vermektedir.

Burçin BOZ

Burçin BOZ

09 Ekim 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.