Smear (CVS) Testinde Gebelik Görülür mü?

Smear testi jinekolojik muayenenin bir parçasıdır.Kadınlarda ortaya çıkan rahim ağzı kanserlerinin teşhisini kolaylaştırmakla birlikte birçok rahatsızlığında bilinmesini sağlar.

Smear testi kadınları akıntılarından alınan örneklerden yapılan bir testtir. Bu testin genel amacı bayanların rahimlerinin ne kadar sağlıklı olup olmadığını göstermektedir. Rahim ağzı kanseri ve benzeri hastalıkların teşhisin oldukça önemli bir test olan smear testinde gebelik görülür mü sorusu sıkça sorulmaktadır. Uzmanlar bunun pek mümkün olmadığının altını çizmektedir.

Smear testi ile gebe olup olunmadığı belli olmaz fakat gebeliğe kötü bir manada etkisi bulunan bir test değildir. Hatta bu test ile anne adayları kendilerini güvende hissetmiş olurlar. Her bayan yılda en az bir kere bu testi yaptırmalıdır. Bu test ile gebe olup olmadığınızı anlayamazsınız fakat bu testten sonra gebelik testi yapmanızda fayda vardır. Gebelik testi örnek alınan kanda bakılan bir uygulama iken smear testi sadece bir akıntıdan alınan örneğin incelenmesidir. Her iki testi aynı günde yaptırmak mümkündür. Smear testi ise hamilelik süresince yaptırılabilir. Gebelik öncesi planlı olarak yapılan her smear testi ile hamileliğinizin yolunda olup olmadığını görebilirsiniz. Uzman doktorlarınızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Smear Testinde Neler Görülür?

CVS (serviko vajinal smear) alınarak prepatlarda hazırlanan hastanın hücrelerindeki hormonal durumu, hücresel durumu ve mikrobiyolojik durumu araştırılarak değerlendirmeye alınır. Smear preparatlarının içerdiği elemanlar vajinal ve servikal hücreler, candida, bakteriler ve trikomanonas gibi doğum yolu enfeksiyon etkenleri, kan değerleri ve sperm hücreleri bulunabilir. Vajinal ve Servikal hücrelerin içerdiği kanser öncülü lezyonlar ve kanser hakkında birçok bilgi verir. Bu hücre türlerinin çeşitliliği ve sayısı ise hormonal durumu gözler önüne serer. Yani menopoz ve üreme çağındaki kadınlardan alınan hücrelerde smear değerleri oldukça farklılık gösterebilmektedir.

Hamilelikte Smear Testi Yapılabilir mi?

En önemli adım çocuk yapmaya karar verildiğinde genel olarak bir tedavi ve muayeden geçmek ve bunların yanı sıra smear testi yaptırmak en iyisidir. Fakat bunun mümkün olmaması halinde ilk hamilelik kontrollerinde doktorunuz sizlere en son ne zaman bu testi yaptığınızı sorabilir. Eğer oldukça uzun bir süre ise doktorunuz smear testi yapabilir. Hamilelik döneminde smear testi yapılması sakıncalı değildir, fakat uzman doktorunuza danışmadan hareket etmemekte fayda vardır.

Hamilelik birçok bayanda ileri yaşlarında görebileceği meme, yumurtalık ve rahim kanseri risklerini azaltırken rahim ağzı kanser riskini arttırmaktadır. Bu sebepten ötürü birçok hekim hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde rutin olarak smear testini tavsiye etmektedir.

Kısacası bayanlara özel olarak uygulanan smear testi ile birçok rahim hastalığı önceden tespit edilip hastalığın çok büyük boyutlara ulaşmadan engellenebilmesi açısından oldukça önemli bir testtir. Birçok hastalığın teşhisinde önemli oynayan bu test bayanların gebe kalıp kalmadığını belirlemekte kullanılamamaktadır. Gebelik testi için farklı olarak kan tahlilleri yapılmalıdır. Hamilelikte de oldukça önemli rol oynayan smear testi anne adaylarının ne kadar sağlıklı olup olmadığı tespitinde önemli rol oynar.

Sağlıkveyaşam

15 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.