Sivilceden Kurtulmanın En Basit Yolları

Cilt bir ölü cilt hücresi tabakası döker. Ölü cilt hücreleri, sebumun içine tıkılıp gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu engellenen gözenekler sivilce haline gelir.

Sivilceler veya sivilce, deri yağ bezleri (yağ bezleri) bakteri bulaşmış ve şiştiğinde ortaya çıkan cilt lezyonları / iltihaplarıdır. Avuç içi ve tabanlar hariç deri boyunca bulunan sebase bezler, sebum adı verilen mumlu veya yağlı bir madde salgılar. Sebum, cildin yağ dengesini korumaya yardımcı olur ve sağlıklı görünmesini sağlar. Sebase bezi herhangi bir anormallik olduğunda, sivilceler gelişir.Doktorlar, sivilcelerin yayılmasını önlemek için derhal tedavi etmelerini tavsiye eder. Akne, tedavi edilmezse, deride yara izi bırakabilir ve bu da kalıcı bir ize neden olur.

Kalıtım, genetik bir sorununuz varsa yüzünüzdeki sivilceler ömrünüz boyunca yeniden oluşacaktır. Arkasındaki genetik mantık, hiperaktif yağ bezlerinin sebum üretmesi ve sivilcenin oluşumuna neden olmasıdır. Bu durumda, doğal yöntemler sorununuza kalıcı bir çözüm sağlayamayabilir. Ciddi sivilce veya sivilceler için belirli bir süre oral ilaç gerekir.

Sivilcelerden kurtulmak için diş macunu, sivilcelerden kurtulmak için diş macununa ve bir adet pamuğa ihtiyacınız var. Pamuğun üzerine bir miktar diş macunu sıkarak, sivilceninn üzerine sürün.Diş macunu sivilceleri kurutur ve iyileşme sürelerini azaltır. Diş macununun antibakteriyel özellikleri, sivilceye neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasında hayati bir rol oynamaktadır

Sivilceler için emzim yağı,1-2 damla emzim yağını pamuk üzerine sürerek, sivilcenin olduğu noktaya yedirin ve sonrasında bir gece süre ile yağ, sivilce üzerinde kalmalı, sabah kalktığınızda sivilceli bölgeyi temizleyebilirsiniz.Enzim yağı iltihaplanmayı azaltır ve ayrıca bakteri öldürür. Cildin tonlarını çıkarır ve sağlıklı hücrelerin büyümesini sağlar.

Nane Yağı, bir kaç damla nane ve bir tatlı kaşığı E vitamini yağını alarak sivilce üzerinde uygulayın ve bölgeyi nemlendirin. Bu işlemi, 3-4 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.Bu işlem, kızarıklık ve şişmeyi azaltır, aynı zamanda bir büzücü gibi davranır. Antimikrobiyal özellikleri sivilceleri oluşturan enfeksiyonu temizler. Sızıltılardan etkilenen alnınız veya yanakları gibi yüzünüzün tüm bölümlerini tedavi etmek için bu yağı kullanabilirsiniz.

Lavanta özlü yağ, bir kaç damla lavanta özlü yağı seyrek bir şekilde kullanarak, sivilceye bir damla olmak koşuluyla damlatın.Lavanta yağı, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Ayrıca sivilce iyileşme sürecini hızlandıran birkaç antioksidan içerir. Bu çare sadece yüzdeki sivilceler için değil aynı zamanda sırt ve bacaklar gibi vücudun sivilceleri için kullanın.Yağı damlattıktan sonra kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra tekrardan bir damla damlatabilirsiniz.

Limon yağı, 3 damla limon yağını pamuk üzerine damlatın ve hemen ardından sivilceli alana sürün.Limon yağı, sıkça kullanılan bir antimikrobiyal virüs olmaktan öte, cildi serbest radikal hasarından korur. Bu esansiyel yağ, özel parçalar haricinde vücudun herhangi bir yerinde kullanılabilir.Limon yağını gün boyunca ve ayrıca yatmadan önce birkaç kez tekrar uygulayın.

Yoğurt maskesi, Yoğurtta bulunan çinko cildin yaşlanmasını engeller vitaminler ise cilde parlaklık verir. Cilt beyazlatma özelliği olduğundan cilt üzerinde lekelerin oluşumunu da engeller. Bir kaşık yoğurdu tüm yüz bölgenize sürerek 10 dk bekleyip bol su ile durulayın.Haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

Maden suyu, doğal maden sularının içeriğinde bulunan silisyum maddesi gözeneklerin yok olmasını sağlar. 1 yemek kaşığı maden suyunu 3-4 damla limon suyu ile karıştırarak sivilceleriniz üzerine sürebilirsiniz.Cilt temizliği olarak da kullanabileceğiniz maden suyunu pamuk yardımıyla yüzünüzü temizlemek içinde kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi, 1 fincan maden suyunu aynı miktarda doğal elma sirkesi ile karıştırarak sabah akşam olmak üzere günde 2 kez sivilceleriniz üzerine sürüp yarım saat bekletip ılık su ile yıkayın. Sivilceleriniz yok olana kadar aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Salatalık, 1 adet salatalığı rondo veya rende yardımıyla küçük parçalar haline getirdikten sonra suyunu süzün. Süzülen suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu eklenir. Cilde sürülen karışım 40-45 dk bekletilir ve ılık su ile temizlenir.Haftada 1 veya 2 kez tekrarlanabilir.

Buz, Küçük kalıplar halinde bulunan buzu peçete yada havluya sarıp sivilceleriniz üzerine tutarak sivilceleriniz neden olduğu kızarıklığın yok olmasını sağlar.Kan akışını düzenlemeye yardımcı olduğu için sivilce oluşumunu da engeller.

Yumurta, 1 adet yumurta beyazını çırpıp köpük haline gelince yüzünüze sürüp kurumasını bekleyin.Bu işlemi 3 veya 4 kez aynı andan tekrarlayın. 10-15 dk bekletip bol su ile durulayın. B kompleks vitaminleri ayrıca selenyum açısından zengin olan yumurta beyazı cildinizi hem daha pürüzsüz hale getirir hem de akne ve sivilce oluşumunu engeller.

Zeytinyağı ve Deniz Tuzu, 2 yk zeytinyağ ve 3 yk deniz tuzu ile karıştırıp peeling hazırlayın. Haftada 2 veya 3 kez cildinize sürün 1-2 dk bekletip yıkayın.Zeytinyağı cilt tabakasını besler,deniz tuzu da gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu engeller.

Aspirin maskesi, bu maskeyi hazırlamak oldukça kolay. Aspirini toz haline getirdikten sonra bir miktar su ile karıştırarak krem haline getirip sivilcelerinizin üzerine sürün,birkaç dakika bekletip ılık su ile yıkayın.Sivilceniz yok olana kadar bu uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

Sarımsak, temizlediğiniz sarımsakları ezip bir pamuk yardımıyla sivilcelerinizin üzerine sürüp kurumasını bekleyin,daha sonra bol su ile durulayın.Sarımsak enfeksiyon giderici özelliği olmasından dolayı sivilceleri kurutup oluşmasını engeller.

Aloe Vera, Antibakteriyel özelliği olan bu bitki cilt bakım ürünlerinde de sıkça kullanılır. İçerisinde bulunanm magnezyum laktat sivilcelerin neden olduğu kaşıntıyı yok eder. Cilt gözeneklerinde kir ve bakteri oluşumunu engellediği için akne ve sivilce oluşmasını engeller. Cildinizin daha canlı ve parlak olmasını sağlar.

Bal maskesi, 1 çay kaşığı yulaf 1 çay kaşığı bal ve bir tutam portakal kabuğu rendesini karıştırıp masaj şeklinde yüzünüze uygulayın.15 dk bekletip ılık su ile durulayın.Bal içeriğinde bulunan vitaminlerle cildinizin daha genç parlak olmasını sağlar. Cilt kuruluğunu engeller kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Portakal içeriğinde ki asit cilt lekelerinin oluşumunu engeller.

Sivilce ve akne oluşumu engellemek için öncelikle cilt bakımına ve cilt temizliğine oldukça özen göstermelisiniz.

Sağlıkveyaşam

07 Mart 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.