Sivilce nasıl geçer? Sivilceleri önlemek için 10 ipucu

Sivilce nasıl geçer? Sivilceleri önlemek için neler yapabiliriz? İşte sivilceleri kontrol altına almanızı sağlayacak 10 ipucu.

sivilce nasıl geçer

Genellikle ergenlikle ilişkilendirsek de aslında sivilce her yaşta ortaya çıkabilen en yaygın cilt problemlerinden biridir. Sivilceler çoğunlukla sağlık açısından bir risk oluşturmaz ama kendimizi kötü hissetmemize ve duygusal strese neden olabilir.

Peki sivilce nasıl geçer?

İyi bir cilt bakımı ve bazı basit önlemler sayesinde sivilceleri kontrol altına alabilirsiniz. İşte sivilceleri önlemenize yardımcı olacak 10 ipucu:

  1. Günde iki defa yüzünüzü yıkayın. Cildinizdeki ölü derilerin ve fazla yağın temizlenmesi için yüzünüzü temiz tutmanız çok önemli. Ancak aşırı yıkama da sivilcelerin kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle yüzünüzü günde iki defa ılık su ve hafif bir temizleyici ile yıkayın. Cildinizi fırça, bez veya lifle sert şekilde silmeyin. Tahriş olmaması için temiz elle yumuşak bir şekilde yıkayın. Yüzünüzü iyice duruladıktan sonra temiz bir havluyla kurulayın.
  2. Cildinizi nemlendirin. Sivilce karşıtı ürünlerin çoğu cildi kurutur, bu yüzden nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Kullandığınız nemlendiricinin su bazlı veya "non-komedojenik" yani gözenekleri tıkamayan bir ürün olmasına dikkat edin.
  3. Reçetesiz akne karşıtı bir ürün deneyin. Reçetesiz olarak satılan sivilce (akne) karşıtı krem veya jeller yağlanmayı azaltabilir, bakterileri öldürebilir ve ölü derinin dökülmesine yardımcı olabilir. Kullandığınız üründe aktif bileşen olarak benzoil peroksit veya salisilik asit olmasına dikkat edin.
  4. Aşırı makyajdan kaçının. Özellikle sivilcelerin arttığı dönemlerde makyaj yapmamaya çalışın. Makyaj yaptığınız zaman ise ağır fondöten kullanmayın. Bunun yerine toz ürünleri tercih edin. Mümkünse yağ ve kimyasal içermeyen makyaj malzemeleri satın alın. Kullandığınız diğer tüm ürünler gibi makyaj malzemelerinizin de "non-komedojenik" yani akne karşıtı olmasına dikkat edin.sivilce nasıl geçer
  5. Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin. Kozmetik ürünler gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Uyumadan önce mutlaka su bazlı bir temizleyici ile makyajınızı iyice temizleyin. Ayrıca kullandığınız fırça ve sünger gibi ürünleri su ve sabunla yıkayın.
  6. Saçlara dikkat. Saç şekillendirici jel veya krem gibi ürünleri kullanmayın. Bunlar yüzünüze temas ederek gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Yağlı saçlar yüzünüzdeki yağlanmayı da artırabilir bu nedenle saçlarınızı sık sık yıkayın. Saçlarınız uzunsa yüzünüze temas etmesini önleyecek şekilde toplayın.
  7. Yüzünüzü ellemeyin. Gün içinde mümkün olduğunca yüzünüze dokunmamaya çalışın. Yüzünüzü ellediğinizde bakterilerin çoğalmasına ve zaten hassas olan cildin daha çok tahriş olmasına neden olabilirsiniz. Asla ellerinizle sivilceleri sıkmayın veya patlatmayın.
  8. Güneşten korunun. Güneşin ultraviyole ışınları ciltteki hassasiyeti ve kızarıklığı artırabilir. Ayrıca bazı akne karşıtı ürünler cildinizin güneşe karşı daha hassas olmasına yol açar. Özellikle öğle saatlerinde güneşten uzak durmaya çalışın. Sivilce sorunu olsun olmasın mutlaka güneş kremi kullanın. Güneş kreminin en az 30 faktör ve yine "non-komedojenik" olmasına dikkat edin.
  9. Düzenli egzersiz yapın. Düzenli olarak egzersiz yapmak hem genel sağlığınız hem de cildiniz için faydalıdır. Egzersiz sırasında nemi hapseden aşırı sıkı kıyafetler giymeyin ve cildinize sürtünerek tahrişe neden olabilecek spor ekipmanları kullanmayın. sivilce nasıl geçer
  10. Rahatlayın! Bazı araştırmalar stres ve sivilce sorunu arasında bağlantı olduğuna işaret etmektedir. Genel sağlığınız için stresi kontrol altına almaya çalışın.

Sağlıkveyaşam

22 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.