Sezaryen Doğumun Zararları ve Riskleri

Sezaryen ; doğumun doğal yollarla gerçekleşmediği durumlarda karın ve döl yatağının ameliyatla açılarak bebeğin alınması işlemidir.Peki sezaryen doğum yapmak isteyen veya düşünenler , riskleri ve zararları neler merak ediyorsanız yazımız tam da size göre...

Sezaryenle yapılan doğumlar bir ameliyatta karşılaşılan risklerin tümünü taşımaktadır. Bu yüzden sezaryen doğumların keyfi olarak değil normal doğumun tehlikeli olduğu durumlarda yapılması gerekmektedir. Sezaryenle doğum yapmak bebeğe ve anneye verebileceği birçok zarar bulunmaktadır. Sezaryenle ameliyatta rahime yakın organlar zarar görebilir, anne ameliyat sırasında enfeksiyon kapabilir ya da kanama çok fazla olduğunda ve durdurulamadığında rahim alınmak zorunda kalabilir.

Sezaryenle doğumlarda akciğerlerde ya da bacaklarda kanın pıhtılaşması görülebilmektedir. Bu olay sezaryenle doğumlarda normal doğumlara oranla görülme olasılığı daha yüksektir. Sezaryenle doğum ,bebeğin ve annenin birbirleriyle etkileşimini geciktirmektedir. Sezaryenle doğum her ne kadar daha kolay gibi görünse de annenin iyileşme ve normal hayatına dönme süreci daha uzundur. Sezaryenle doğumlarda doğum sonrası ağrılarla daha çok karşılaşılmaktadır. Bir kere sezaryenle doğum olduğunuzda bundan sonraki doğumlarınızı da sezaryenle olmak zorunda kalırsınız. Sezaryen ile yapılan doğumlarda bebeğin solunum sıkıntısı çekme olasılığı daha yüksektir.

Normal doğumla doğan bebeklerde doğum anında bebek doğum kanalından geçerken basınca maruz kaldığı için akciğerlerindeki su boşalır ve daha rahat soluk almaya başlar. Sezaryenle doğumda böyle bir olay gerçekleşmediği için bebeğin solunumda sıkıntı yaşaması daha sık görülmektedir. Normal doğum sonrası bebeğin memeyi emme başarısı sezaryenle doğan bebeğe göre daha yüksektir. Sezaryen doğum sonrası karından yapılan ameliyata bağlı olarak yaşanan sorunlar nedeniyle annenin kısırlık yaşama riski daha fazladır.

Aysel ÇİFTÇİ

Aysel ÇİFTÇİ

03 Şubat 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.