Salatalık yemek için 8 sağlıklı sebep

Salatalığın çoğu kişi tarafından bilinmeyen 8 faydası.

  • Kan Basıncını Düzenlemesi

Salatalık tüketimi için ilk ve en önemli sebep kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olması. İçerdiği kalsiyum ve potasyum sayesinde kan basıncısınızı kontrol altında tutan salatalık, içerdiği su miktarı yönünden de önemlidir.

Salatalığı havuç, pancar, sarımsak ve limonla birlikte kullanmanız önerilir.

  • Böbrek Sağlığı

Salatalık yüksek miktarda su içerdiği için idrar sökücü etkiye sahiptir. Bu sayede hem böbrek taşı oluşumunu önlemiş, hem de toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olursunuz.

  • Kilo Vermek İçin

Eğer kilo vermek için bir diyet yapıyorsanız salatalık sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Hem içerdiği su miktarı (%95) hem de B vitamini sayesinde tokluk hissi yarattığı gibi kalori bakımından da neredeyse zararsız olacaktır.

  • Ağız Kokusuyla Mücadele

Salatalık dilimini damağınızda 30 saniye bekletmeniz halinde ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Galiba artık ağız kokusu çözümü için nane şekeri ya da sakız çiğnemize gerek yok; bir dilim salatalık olması yeterli.

  • Kemik ve Eklem Sağlığı

Salatalık içerdiği silis minerali sayesinde kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği potasyum sebebiyle kemik gelişimi için de önemlidir.

  • Kanserle Mücadele

Yapılan bazı araştırmalar salatalık tüketiminin meme, prostat, yumurtalık, uterus ve akciğer kanser türlerine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Bunun yanında salatalık kafeik asit, fisetin ve lutein gibi anti-kanser bileşenler de içerir.

  • Diyabetle Mücadele

Salatalık, diyabet hastalarının kan şekerini yükseltmeyen glisemik indeksi düşük gıdalardan birisidir. Bu sayede diyabet hastaları rahatlıkla salatalık tüketebilir.

  • Alkolün Etkisini Düşürmesi

Alkol aldığınız bir günün ertesinde baş ağrısıyla uyanmak istemiyorsanız gece yatmadan ve sabah kalktığınızda tüketeceğiniz birkaç dilim salatalık imdanınıza yetişecektir.

kaynak

Sağlıkveyaşam

09 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.