Saç uzatma yöntemleri: Uzun ve sağlıklı saçlar için 5 ipucu

Bazı pratik yöntemlerle saçlarınızın uzamasını hızlandırabilirsiniz. İşte içinizdeki Rapunzel'i ortaya çıkarmanız için 5 ipucu.

uzun ve sağlıklı saçlar

Stres veya kötü beslenme gibi genel sağlığınızı olumsuz etkileyen her şey elbette saçlarınızı da olumsuz etkiler. Dolayısıyla yaşam tarzınızda daha sağlıklı tercihler yapmaya başladığınızda, saçlarınız da bunu yansıtacaktır. Öte yandan saçlarınızın biraz ek desteğe ihtiyacı olabilir. Saç bakım uzmanları bazı pratik yöntemlerle saçlarımızın uzamasını hızlandırabileceğimizi söylüyor. İşte içinizdeki Rapunzel'i ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak 5 ipucu.

 1. Yastığınızı iyi seçin. uzun ve sağlıklı saçlar
 2. Yastığınız uyku boyunca saçınızla yakın temasta. Pamuklu yastık kılıfları sürtünme nedeniyle saçlarınızın kırılmasına neden olabilir. Yastık kılıfı alırken ipek benzeri kumaşları tercih edin.
 3. Şekillendirmek için aşırı ısı uygulamanıza gerek yok.uzun ve sağlıklı saçlar
 4. Saçlarınızı şekillendirirken aşırı ısı uygulayan cihazlar yerine saç kurutma makinesi kullanın. Maşa ve düzleştirici gibi cihazlar çok fazla ısınarak saçınıza zarar verir. Saç kurutma makinelerinde maksimum sıcaklık çoğunlukla 90 derece civarındadır ve bu ısı saçlarınızı şekillendirmeniz için fazlasıyla yeterli.
 5. Saçlarınızı nemlendirin. uzun ve sağlıklı saçlar
 6. Saçın esnekliğini koruyabilmesi ve kırılmadan uzayabilmesi için nem çok önemli. Özellikle sonbahar ve kış aylarında saçlarınızın nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Saç tipinize uygun bir maske veya krem kullanabilirsiniz. Saçlarınızın yağlanmasını engellemek için; maskeyi yalnızca saçınızın uçlarına uygulayın.
 7. Saç uçlarındaki kırıkları düzenli olarak kestirin. uzun ve sağlıklı saçlar
 8. Saçlarınızın hızlı ve sağlıklı şekilde uzayabilmesi için düzenli olarak kırıkları aldırın. Saç uçlarındaki kırıklar saçınıza zarar vererek uzamayı yavaşlatır. Kuaförünüzle konuşun ve saçlarınızı kısaltmadan yalnızca kırılan uçları temizlemesini isteyin veya kendiniz yapmayı öğrenin.
 9. Sağlıklı saçlar için sağlıklı beslenin. uzun ve sağlıklı saçlarBiotin ve C vitamini içeren ürünler saçlarınızın uzamasına yardımcı olur. Ancak en etkili sonuç için yediklerinizle de saçlarınıza destek olmalısınız. Muz ve fıstık biotin açısından zengindir. Portakal gibi turunçgiller ise kepek önleyici C vitamini için birebir. Ayrıca ay çekirdeği ve ıspanak gibi demir deposu yiyecekleri de diyetinize eklemeyi unutmayın.

kaynak

Sağlıkveyaşam

06 Kasım 2014

Yorumlar

 • mine 18 Aralık 2017

  Ciddimisin

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.