Saç Dökülmesi Neden Olur?

​Günlük yıkama veya taramaya bağlı olarak 100-150 adet saç dökülmesi gayet normaldir.Dökülen saçların yerine yeni saç üretilir ve bu döngü hep devam eder.

Her saç telinin yaşama ömrü 4-6 yıldır bu süreyi tamamlayan saçlar dökülür ve bu normal bir dökülmedir,bunun dışında günlük dökülen saçlarınız 50-100 adetten fazla ise hiçbir müdahale olmadan omuzlarınıza dökülen saçlarınız varsa saç dökülmesi konusunda bir takım sorunların baş gösterdiğini düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bir saç uzmanına (dermatolog) veya kendi özel doktorunuza danışmanız olacaktır.

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, genetik faktörlerdir. Bir kellik deneyiminiz varsa, bu tip saç dökülmesine sahip olabilirsiniz. Bazı cinsel hormonlar kalıtsal saç dökülmesini tetikleyebilir. Erken ergenlik döneminde de saç dökülmesi söz konusu olabilir.

Bazı durumlarda, saç büyümesi döngüsünde basit bir durma ile saç dökülmesi meydana gelebilir.Bazı iç hastalıklar, ameliyatlar veya travmatik olaylar saç dökülmesini tetikleyebilir. Bununla birlikte, saçlarınız genellikle tedavi olmadan büyümeye başlayacaktır.

Hamilelik, doğum, doğum kontrol haplarının kullanımını bırakan hormonal değişiklikler ve menopoz geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesine neden olabilecek tıbbi durumlar arasında tiroid hastalığı, alopesia areata (kıl köklerine saldıran bir otoimmün hastalık-saçkıran) ve saçak gibi saç derisi enfeksiyonları bulunur. Liken planus ve bazı lupus türleri gibi yara izine neden olan hastalıklar, yara izi nedeniyle kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi, kanseri, yüksek tansiyonu, artriti, depresyonu ve kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlara bağlı olabilir.

Fiziksel veya duygusal bir şok farkedilebilir saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu tür şoklara örnek olarak ailenin ölüm, aşırı kilo kaybı veya yüksek ateş sayılabilir. Trikotilomani olan insanlar (saç çekme bozukluğu) başlarını, kaşlarını veya kirpik saçlarından çekme zorunluluğuna sahiptir. Çekiş saç dökülmesi, saçları sıkı bir şekilde geriye çekerek folliküllere baskı uygulayan saç stillerinden kaynaklanabilir.

Yanlış beslenme veya yetersiz beslenme nedeniyle de saç dökülmesine neden olur.Uzun süreli açlık ,düzensiz beslenme saç dökülmesine sebebiyet verir.

Vitamin mineral eksiklikleri;B12, D vitamini ,folik asit, çinko ve demir eksikliğide saç dökülmesine neden olur.

Hormonal sorunlar yaşayan bireylerde saç dökülme oranı oldukça fazladır.Hormonal düzensizlik yaşayan bireylerde akne oluşumu,hızlı kilo alma ,tüylenme ,adet düzensizlikleri de görülür.Ayrıca tiroid hormon bozukluğu da saç dökülmesine neden olur.

Saçlarım çok fazla dökülüyor, ne yapmalıyım?

Saçlarınızın normalden fazla dökülmesi, farklı sorunları beraberinde getirebilir. Saç dökülmesinin fazla olduğunu hissediyorsanız, en yakın zamanda bir doktora giderek durumunuzu anlatmalı ve doktorunuzun (dermatalog) vereceği tavsiyelere ya da tedavi seçeneklerine harfiyen uyum göstermelisiniz.

Ayrıca, internet ortamında yer alan saç dökülmesine karşı alınan önlemlere dair bilgiler içeren doğal tedavi seçeneklerinden önce doktorunuzla görüşün. Doktorunuz uygun gördüğü sürece, bu tür doğal tedavi seçeneklerini göz önünde bulundurmalı fakat uyacağınız tedavi seçeneklerine de bağlı kalarak hareket etmeniz, hem genel sağlığınız hemde saçlarınızın sağlığı açısından önemlidir.

Buket SAPAN

Buket SAPAN

19 Mart 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.