Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın uzun süreli daha sağlıklı daha parlak kalmasını istiyorsanız uygulayacağınız birkaç pratik saç kürleriyle hem sağlıklı görünüme kavuşmasını sağlar hem de daha parlak ve göz alıcı olmasını sağlarsınız.Evde bulunan malzemelerle hazırlanan kür tariflerini sizler için paylaşıyoruz.

Düzensiz beslenme alışkanlıkları göz önüne alındığında birçok kişi saç dökülmesi, kırılma, kepek ve kırılmış saçlar gibi saç sorunlarına maruz kalmaktadır. Aşağıda yer alan liste, tam anlamıyla ve doğru bir şekilde uygulandıktan sonra, sabır ve sıkı çalışma ile garantili bir başarıyı getirecektir.

Yumurta sarısı ve zeytinyağı: Yumurta yalnızca zengin protein değil, aynı zamanda vitamin ve süper besleyici yağ asitleri taşır. Bu tedavi ile saçlar daha yumuşak, daha parlak, daha uzun ve sağlıklı olacak. Bir veya iki yumurta sarısına bir veya iki çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Daha sonra, bu yumurtayı ıslak saçlara uygulayın ve tüm besin maddelerinin iyice emilmesi için en az 15 dakika bekletmesine izin verin. Son olarak, saçlarınızı ılık su ve şampuanla yıkayın.

Muz: Muzların kendileri potasyum ve A, E ve C vitaminleri ile birlikte getirdiği için saç için oldukça etkilidir.Olgunlaşmış bir muz ile saçlarınıza ve kafa derisine masaj yapın. Muzu tam anlamıyla saçlarınızın ve derinin her tarafına yedirdikten sonra, bir plastik torbayla örtün. 30-45 dakika sonra şampuan ile durulayın.

Avokado ve hindistancevizi yağı: Hindistan cevizi yağı ve avokado birçok nedenden dolayı çok fonksiyonlu saç büyümesi tedavisidir. Kuru olduğu, büyümeyi desteklediği, saçaklanma ve kepekten kurtulması ve saçların güneşten uzak tutulması durumunda saçınıza parlaklık kazandırır. 15 saniye boyunca mikrodalgada hindistan cevizi yağını kaynatın. Saçları hindistancevizi yağı ile kökten masaj yapın ve avokadoyu saç uçlarına masaj olarak uygulayın. Bu karışımı 15 dakika bekletin. 15 dakika sona erdiğinde, saçları şampuanlayın ve güzelce yıkayın.

Kına ve yumurta şampuanı: Kına yüzlerce yıldır doğal olarak kalın saçların keyfini çıkarmak için kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Doğal kına tozu, yumurta, yarım fincan limon suyu ve bir bardak suyun karışımını ortaya çıkartın. Sonrasında, ortaya çıkan karışımı kafa derisine ve saçınıza, kökten uçlara kadar yedirin. Karışım tamamen kuruyana kadar yaklaşık iki saat süreyle bekletilmesine izin verin. Daha sonra, durulama ve şampuan yaparak uygulamayı tamamlayın.

Soğan suyu ve limon suyu: Soğan suyu saç büyümesini teşvik ederken parlaklığı aynı anda parlaklaştırır.Bu konuda iki yol var. Öncelikle, soğanı kesin, şampuana ekleyin ve 15 gün bekletin. Sonrasında bu karışım ile beraber saçlarınızı güzel bir şekilde şampuanladıktan sonra soğan kokusunun tamamen giderilmesi için saçlarınızı bol su ile durulayın.

Limon suyu ve hindistancevizi yağı: Limon suyu ve hindistancevizi yağı, kepekle mücadelede ve saç büyümesinin teşvik edilmesinde yardımcı olur. Limon suyunun bir bölümünü iki parça hindistancevizi yağı ile karıştırın ve kafa derinize masaj yapın. Bu karışımı saçınızda 4 saat süreyle bekleyin ve sonrasında banyo vakti.

Hint bektaşi üzümü: Saç Derisi, sağlıklı saçların temelidir. Çeşitli zararlı bakterilerden korunmak için Hint bektaşi üzümüçok yardımcı olur. Bu üzüm bakterilerin sayıca artmasını önler ve iyi bir antioksidandır. Kurutulmuş bektaşi üzümü ile bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile iki çorba kaşığı sudakaynatılmalıdır. Ardından, yağın gerginleştirilmesi gerekir. Karışım daha sonra yatmadan önce kafa derisi üzerinde masaj yapılabilir. Sabah kalktığınızda ise duş alarak, saçlarınızı güzel bir şekilde bu karışımdan arındırabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

10 Ocak 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.