Romatoid artrit

Romatoid artrit- Bu iltihaplı romatizmanın semptomları ve tedavisi

Romatizmal eklem iltihabı genellikle el ve ayakların küçük eklemlerini etkileyen kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Osteoartrit aşınma ve yıpranmanın vereceği zararın aksine, romatizmal eklem iltihabı sonuç olarak kemik erozyonuna, eklem derformitesine ve ağrılı şişlikler yüzünden eklem zarının etkilenmesine neden olmaktadır

Bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırması sonrasında oluşan romatizmal eklem iltihabı, otoimmün bir hastalıktır. Romatizmal eklem iltihabı bazen ortak sorunlara ek olarak, vücudun diğer organlarını da – deri, göz, akciğer ve kan damarları gibi etkileyebilir

her yaşta ortaya çıkabilecek bir rahatsızlık olmasına rağmen, genellikle 40 yaşından sonra başlar. Gözlemlenen bozukluklar erkeklerden çok kadınları daha fazla etkilemektedir. Tedavi konusunda eklem hasarlarının önlenmesine odaklanılmakta ve düzenli kontrole ihtiyaç duyulmaktadır..

Belirtileri

Romatizmal eklem iltihabı bulgu ve semptomları şunları içerebilir:

-Hassasiyet, sıcak, şişkin eklemler

-Saatlerce sürebilen sabah gerginliği

-Kolunuzdaki cildin altındaki sert yumru dokusu (romatoid nodüller)

-Yorgunluk, ateş ve kilo kaybı

Erken romatizmal eklem iltihabı özellikle ilk olarak eldeki ve ayak parmaklarındaki eklemler dahil olmak üzere daha küçük eklemlerinizi etkilemeye meyillidir. Hastalık ilerledikçe, semptomlar genellikle dizlere, bileklere, dirseklere, kalça ve omuzlara yayılır. Çoğu vakada, semptomlar her iki tarafındaki aynı eklemlerde meydana gelir.

Romatizmal eklem iltihabı bulgu ve semptomlarının şiddeti değişebilir ve hatta gelip geçebilir. Artan hastalık aktivitesi dönemleri ilişkili azalma dönemleriyle birbirini izleyebilir-şişme ve ağrı azaldığında veya yok olduğunda. Zaman içinde, romatizmal eklem iltihabı eklemlerin deformasyona uğramasına ve yer değiştirmesine neden olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Sürekli rahatsızlık hissediyorsanız ve eklemlerinizde şişme varsa doktorunuzdan randevu alın.

Nedenleri

Romatizmal eklem iltihabı, bağışıklık sisteminiz sinovyuma, eklem sıvısı salan zar, saldırdığında ortaya çıkar. Ortaya çıkan iltihaplanma, yavaş yavaş eklem içindeki kıkırdak ve kemiği yok edebilen, sinovyumu kalınlaştırır. Eklemi beraber tutan tendonlar ve bağ dokuları güçsüzleştirir ve esnetir. Eklem yavaş yavaş şeklini ve sırasını kaybeder.

Genetik bir bileşenin olası görünmesine rağmen doktorlar bu süreci neyin başlattığını bilmiyorlar. Genleriniz aslında romatizmal eklem iltihabına neden olmazken belirli virüs ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyon gibi çevresel faktörlere karşı daha duyarlı bir hale getirir-bu hastalığı tetikleyebilir.

Tedavi ve ilaçlar

Romatizmal eklem iltihabı için bir tedavi yoktur. İlaçlar ağrıyı hafifletmek ve eklemin zarar görmesini yavaşlatmak ve engellemek için eklemlerinizdeki iltihabı azaltabilir. Eklemleriniz romatizmal eklem iltihabında ciddi şekilde zarar gördüyse ameliyat gerekebilir.

İlaçlar

Romatizmal eklem iltihabını tedavi etmek için kullanılan birçok ilacın ciddi yan etkileri olabilir. Doktorlar genellikle ilk olarak en az yan etkisi olan ilacı yazarlar. Hastalığınız ilerledikçe, daha güçlü ilaçlara ya da ilaç kombinasyonlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

-Steroid olmayan antiinflamatuar ilaç (NSAIDs). Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ağrıyı azaltabilir ve enfeksiyonu azaltabilir. Reçetesiz steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ibuprofen ve naproxen sodyum içerir. Daha güçlü steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar reçeteyle verilir. Yan etkiler kulaklarda uğultu, mide tahrişi ile böbrek ve karaciğerin hasar görmesini içerebilir.

-Steroidler. Prednizon gibi kortikosteroid ilaçlar iltihabı ve ağrıyı azaltabilir ve eklem hasarını yavaşlatabilir. Yan etkileri, kemiklerin incelmesi, katarakt, kilo alma ve diyabeti içerebilir. Doktorlar genellikle ilacı gitgide azaltma amacıyla akut semptomları rahatlatmak için kortikosteroid yazabilir.

- Hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaç (DMARDs). Bu ilaçlar romatizmal eklem iltihabı sürecini yavaşlatabilir ve eklerin ve diğer dokuların kalıcı zarar görmesini engeller. Yaygın DMAR ilaçları metotreksat, leflunomid, hidroksiklorokin ve sulfasalazine içerir. Yan etkileri değişebilir fakat karaciğerin hasar görmesi, kemik iliği baskılanması ve ağır ciğer enfeksiyonlarını içerebilir.

-Bağışıklık sistemini koruyucu ilaçlar. Bu ilaçlar romatizmal eklem iltihabı içinde kontrol dışı olan bağışıklık sisteminizi yatıştırmayı amaçlar. Örnekler azatiyoprin ve siklosporini içerir. Bu ilaçlar enfeksiyon hassasiyetiniz artırabilir.

-TNF- alfa inhibitörleri. Tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-alfa) vücudunuz tarafından üretilen iltihaplı bir maddedir. TNF-alfa inhibitörleri ağrıyı, sabah gerginliğini ve hassasiyet veya eklemlerin şişmesini azaltabilir. Örnekler etanercept, infliximab, adalimumab, golimumab ve certolizumab içerir. Olası yan etkileri, mide bulantısı, ishal, saç dökülmesi ve enfeksiyon riskinin artmasını içerir.

-Diğer ilaçlar. Birkaç diğer romatizmal eklem iltihabı ilaçları vücudunuzdaki iltihabını içeren bir dizi süreci hedefler. Bu ilaçlar anakinra, abatacept, rituximab, tocilizumab ve tofacitinibı içerir. Yan etkileri değişebilir fakat kaşıntı, batın ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısını veya boğaz ağrısını içerebilir.

Terapi

Doktorunuz sizi eklemlerinizi esnek tutmanıza yardım edecek egzersizler öğretebilecek bir terapiste gönderebilir. Terapist ayrıca eklemleriniz için daha kolay olabilecek günlük işlerinizi yapmak için yeni yollar öğretebilir. Örneğin, parmaklarınız yaralıysa, önkolunuzu kullanarak bir objeyi alabilirsiniz.

Yardımcı aletler ağrılı eklemlerinize baskı yapmayı önlemeyi kolaylaştırabilir. Örneğin, testere saplı bir mutfak bıçağı parmak ve bilek eklemlerinizi korumanıza yardım eder. Düğme kancası gibi aletler giyinmeyi kolaylaştırır. Kataloglar ve tıbbi malzemeler mağazaları fikir almak için ideal yerlerdir.

Ameliyat

İlaçlar eklem hasarını yavaşlatamıyor veya önleyemiyorsa, doktorunuzla birlikte hasar gören eklemleri onarmak için ameliyat düşünebilirsiniz. Ameliyat eklemlerinizi kullanma yeteneğinizi onarabilir. Ayrıca ağrıyı azaltabilir ve deformasyonları düzeltebilir. Romatizmal eklem iltihabı ameliyatı aşağıdaki süreçlerden bir veya daha fazlasını içerebilir.

-Total eklem protezi ameliyatı. Eklem protezi ameliyatı sırasında, cerrahınız ekleminizin zarar gören kısımlarını alır ve metal ve plastikten yapılan bir protez yerleştirir.

-Tendon tamiri. İltihap ve eklem hasarı ekleminizin çevresindeki tendonların kaybolmasına veya kırılmasına neden olabilir. Cerrahınız ekleminizin etrafındaki tendonları onarabilir.

-Eklem füzyonu. Bir eklemi cerrahi olarak birleştirme işlemi, bir eklemi stabilize etmek veya yeniden sıraya koymak ve eklem protezi uygun olmadığında ağrıyı hafifletmek için önerilebilir.

Ameliyat kanama, enfeksiyon ve ağrı riski taşır. Doktorunuzla yararlarını ve zararlarını konuşun.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Romatizmal eklem iltihabınız varsa, vücudunuza bakmak için önlemler alabilirsiniz. Bu kişisel bakım yöntemleri romatizmal eklem iltihabı ilaçları yanı sıra kullanıldığında bulgu ve semptomlarınızı idare etmenize yardım edebilir:

-Düzenli olarak egzersiz yapın. Hafif egzersiz eklemlerinizi çevreleyen kasları güçlendirebilir ve hissedebileceğiniz yorgunlukla savaşmanıza yardım edebilir. Egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Henüz başlıyorsanız, yürüyüş yaparak başlayın. Yüzmeyi ve hafif su aerobiklerini deneyin. Hassas, yaralı veya ağır iltihaplı eklemlerle egzersiz yapmaktan kaçının.

-Isı veya soğuk uygulayın. Isı ağrınızı hafifletmenize ve hassas, ağrılı kasları rahatlatmaya yardım eder. Soğuk ağrı hissini köreltebilir. Ayrıca soğuğun hissizleştirme etkisi vardır ve kas spazmlarını azaltır.

-Rahatlama. Hayatınızdaki stresi azaltarak ağrıyla başa çıkma yolları bulun. Hipnoz, güdülenmiş görsellik, derin nefes alma ve kas rahatlatma gibi tekniklerin tümü ağrıyı kontrol etmek için kullanılabilir.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.