Prolaktin Hormonu (Süt Hormonu) Yüksekliği

Prolaktin hormonu yüksekliği nedir ve kimlerde görülür ? Prolaktin hormon yükseliği tedavisi nasıl olur? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda.

Prolaktin hormonu hamile kadınlarda yükselen hormonların tetiklediği ve vücutta süt salınımı yapan bir hormondur. Hiperprolaktinemi prolaktin hormonunun yüksek oluşuna denir. Bu uyarılan prolaktin hormonunun yüksekliği kadınlarda adet düzensizliğine, meme ucundan gelen akıntılara ve en önemlisi de bir daha hamile kalma şansının azalmasına sebep olur. Bu adet düzensizliğe yol açan durum kısırlığa sebep olur. Eğer hamile kalma şansı olmayan bir birey varsa prolaktin hormonunu düşürücü ilaçlar kulanılır veya yumurtlamayı sağlayıcı yöntemler kullanılır.

Prolaktin hormonunun yüksekliği hipofiz bezinde tümör oluşumu, tiroid bezi yetersizliği, böbrek yetmezliği, beynin aşırı radyasyona maruz kalması gibi sebeplerde görülür. Depresyonu azaltmak için kullanılan antidepresan ilaçlar ve böbrek yetmezliği durumlarında kullanılan ilaçlar prolaktin hormonunu uyarır ve aşırı yükselmesine sebep olur. Prolaktin hormonu meme dokularını geliştirdiği için büyümelere yol açıp kilo alımı olur. Prolaktin testi kadınlarda genelde adetin 3. Günü bakılır eğer sonuç az yüksek ise test tekrar edilir. Adet düzensizliği gören kadınlar şayet bebek istiyorlarsa prolaktin hormonu yüksekliği için tedavi uygulanması gerekmektedir.

Tedavisi mümkün olan prolaktin hormonunun yüksekliği her kadın ve her durum için farklı yöntemler tercih edilmektedir. Tedaviye başlamadan önce belli olan belirtiler iyice dikkate alınmalı ve incelenmelidir. Prolaktin hormonu yüksekliğini giderebilecek ilaçlar vardır. Bunlar oral yolla, vajinal ve kalça yoluyla vücuda alınabilir.

Kader KAYALI

Kader KAYALI

06 Nisan 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.