Over kanseri

Over kanseri- Yumurtalık kanserinin semptomları, tanısı, tedavisi ve gelecek tedavileri

Yumurtalı kanseri yumurtalıkta başlayan bir kanser türüdür. Kadınlarda iki yumurtalık vardır ve her biri uterusun bir tarafındadır. Her biri badem büyüklüğünde olan yumurtalıklar östrojen, progesteron ve testosteron hormonlarını, yumurta (ova) ve yumurtaları üretir.

Yumurtalık kanseri genellikle pelvise veya karına sıçramadan önce teşhis edilemez. Bu geç safhada yumurtalı kanserinin tedavisi çok zordur ve genellikle hastalık ölümcüldür.

Yumurtalık kanseri tedavileri mevcuttur. Araştırmacılar yumurtalık kanseri tedavisini geliştirecek ve erken safhada teşhis edebilecek yollar aramaktadır, böylece de iyileşme sağlanabilecektir.

Belirtileri

Yumurtalık kanseri semptomları bu hastalığa özgü değildir ve genellikle sindirim problemlerini içeren daha yaygın hastalıkların semptomlarına benzeyebilir.

Yumurtalık kanseri bulgu ve semptomları şunları içerebilir:

-Abdominal baskı, tokluk, şişkinlik ya da damarlanma

-Pelvis rahatsızlığı ya da ağrısı

-Sürekli hazımsızlık, gaz ve mide bulantısı

-Kabız gibi bağırsak alışkanlıklarında değişiklik

-Sık sık tuvalete gitmeyi içeren idrar torbası alışkanlıklarında değişiklik

-İştah kaybı, hemen doyma hissi

-Bel çevresinde genişleme ya da giysilerin belinize daha dar olması

-Sürekli enerji eksikliği

-Hafif sırt ağrısı

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Sizi endişelendiren herhangi semptoma ya da işarete sahipseniz doktorunuzdan randevu alın.

Aile öykünüzde yumurtalık kanser ya da göğüs kanseri varsa, doktorunuzla yumurtalık kanseri riski hakkında konuşun. Bazı durumlarda doktorunuz, göğüs ya da yumurtalık kanseri riskinizi artıran belli gen mutasyonlarını inceleme hakkında konuşmak için sizi bir genetik danışmana yönlendirebilir.

Nedenleri

Yumurtalık kanserine neyin neden olduğu bilinmiyor.

Kanser genellikle, normal hücrelerin anormal hücrelere dönüştüren sağlıklı hücrelerin genetik mutasyona uğramasıyla başlar. Sağlıklı hücreler belirli bir oranda büyür, çoğalır ve belirli bir zamanda ölür. Kanser hücreleri kontrolsüz bir şekilde büyür ve çoğalır ve ölmeleri gerektiği halde ölmezler.

Anormal hücreler biriktikçe, bir kitle (tümör) oluşturur. Kanser hücreleri yakınındaki dokuları ele geçirir ve başlangıçtaki tümörden ayrılarak vücuttaki başka yerlere dağılabilir (metastaz).

Yumurtalık kanser türleri

Kanserin başladığı hücre türleri kanser türünüzü belirler. Yumurtalık kanser türleri şunları içerir:

-Yumurtalıkların dışındaki hücrelerde başlayan kanser. Epitel tümörler olarak adlandırılan bu kanserler yumurtalığın dışını kaplayan ince doku tabakasında başlar. Çoğu yumurtalık kanseri epitel tümörlerdir.

-Yumurta üreten hücrelerde başlayan kanser. Germ hücreli (üreme hücresi) tümörler olarak adlandırılan bu yumurtalık kanseri genç kadınlarda daha çok görülür.

-Hormon üreten hücrelerde başlayan kanser. Stromadan kaynaklanan tümörler olarak adlandırılan bu kanserler, östrojen, progesteron ve testosteron üreten yumurtalık hücrelerinde başlar.

Yumurtalık kanserinin bu türü teşhis ve tedavi opsiyonlarınızın belirlenmesine yardım eder.

Teşhis ve tedavi

Yumurtalık kanseri tedavisi genellikle ameliyat ve kemoterapi kombinasyonunu içerir.

-Ameliyat

Yumurtalık kanseri tedavisi genellikle, yumurtalık kanserinin yayıldığı omentum olarak bilinen yağlı batın dokusunun ve lenf düğümlerinin yanı sıra her iki yumurtalığın, fallop tüplerinin ve uterusun alınmasını kapsayan büyük bir ameliyatı içerir. Cerrahınız aynı zamanda mümkün olduğunca fazla kanserli dokuyu da alabilir (tümör dokularının çıkarılması).

-Yumurtalık kanseriniz erken evrede teşhis edilirse daha küçük bir ameliyat gerekebilir. Yumurtalık kanserinin I. Evresinde olan kadınlar için ameliyat yumurtalıklardan birini ve fallop tüpünü çıkarmayı içerebilir. Bu işlem çocuk sahibi olma yeteneğini koruyabilir.

-Kemoterapi

Ameliyattan sonra, muhtemelen kemoterapiyle –kalan kanserli hücreleri öldürmek için kullanılan ilaçlar- tedavi edileceksiniz. Kemoterapi ileri yumurtalık kanseri olan bazı kadınlarda ilk tedavi olarak kullanılabilir. Kemoterapi ilaçları damardan (entrevenöz) ya da doğrudan karın boşluğuna enjekte edilir ya da her iki yöntem de kullanılabilir. Kemoterapi ilaçları tek ya da karışım halinde verilebilir.

Korunma

Yumurtalık kanserini önlemek için kesin bir yöntem yoktur. Fakat riskleri azaltmak için bazı yöntemler olabilir:

-Doğum kontrol hapları kullanın. Doktorunuza doğum kontrol haplarının sizin için uygun olup olmadığını sorun. Oral kontraseptifler kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri olma riski daha azdır. Fakat oral kontraseptiflerin de riskleri vardır, bu yüzden sizin için yararlarının risklerinden fazla olup olmadığını tartışın.

-Risk faktörlerinizi doktorunuzla tartışın. Aile geçmişinizde göğüs kanseri ya da yumurtalık kanser varsa bunu doktorunuza söyleyin. Doktorunuz bu durumun kanser riski taşıyıp taşımadığını söyleyebilir. Bazı durumlarda, doktorunuz sizi, genetik testlerin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için bir genetik danışmana yönlendirebilir. Yumurtalık kanser riskinizi artıran gen mutasyonunuz varsa, kanseri önlemek için yumurtalıklarınızın alınması operasyonunu düşünebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

22 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.