Normal Doğuma Engel (Sezaryen Gerektiren ) Durumlar

Normal doğum yapmak isteyen anne adayları hangi durumlarda sezaryen doğum yapmak durumunda kalır merak ediyorsanız hepsi yazımızda.

Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi ve fonksiyonları normalse ve normal doğuma engel olacak bir durum yoksa hamileliğin normal doğumla gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Hamileler genelde sezaryen ile doğumu daha çok tercih etseler de aslında normal doğum çok daha sağlıklı ve çabuk iyileşme gösteren bir yöntemdir. Fakat bazen hamilelikte bazı sıkıntılar yaşanması durumunda sezaryen doğum yapılması zorunlu bir hal almaktadır.

Normal doğum karar verilen doğumlarda doğumun normal seyrinden daha uzun sürmesi, Normal doğum esnasında bebeğin kordonun sıkışması ya da bebeğin kalp ritminde yavaşlama olması durumunda anne acilen sezaryene alınmaktadır. Bunun yanı sıra doğum sırasında annede aşırı kanama görülmesi, rahimin aşırı zorlamadan dolayı yırtılması, bebeğin başı yerine ayaklarından gelmesi, annede tansiyonun çok yüksek olması, bebeğin normalden daha kilolu olması durumunda sezaryenle doğum uygun görülmektedir. Bebeğin duruşundaki bozukluklar makattan gelmesi yan durması gibi durumlarda da sezaryenle doğum önerilmektedir.

İkiz ya da üçüz gebeliklerde de annenin sezaryenle doğum yapması gerekmektedir. Anne daha önceki hamileliğinde sezaryen ile doğum yaptıysa tekrar sezaryen olması gerekir. Çok istisnai olarak normal doğum yaptığı da görülmektedir. Daha önce annenin vajinadan estetik ameliyat olması durumunda normal doğumda deformasyon olacağı için sezaryen doğum tercih edilmektedir. Bebek tamamen sağlıklı değilse bazı kusurları varsa bu durumda da sezaryenle doğum önerilmektedir. Anne önceden cinsel şiddete maruz kaldıysa daha büyük travma yaşamaması adına sezaryen önerilmektedir

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

07 Mart 2017

Yorumlar

  • selma 16 Nisan 2017

    Hamileyim ve bel fıtığım var bu normal doğuma engel mi?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.