Nikotin bağımlılığı

Nikotin bağımlılığı- Bu kurtulması oldukça zor bağımlılığın semptomları, komplikasyonları ve tedavisi

Nikotin bağımlılığı – ayrıca tütün bağımlılığı olarak da adlandırılır – nikotin maddesinden kaynaklanan tütün ürünlerine olan bağımlılıktır. Nikotin bağımlılığı kendinize zarar verse de maddeyi kullanmayı bırakamamanız demektir.

Nikotin beyninizde fiziksel ve modunuzu-etkileyen ve geçici olarak memnuniyet oluşturan etkiler ortaya çıkarır. Bu etkiler sizde tütün kullanma isteği yaratır ve bağımlılığa sebep olur. Aynı zamanda tütün kullanımının bırakılması asabiyet ve endişe gibi yoksunluk semptomlarına sebep olur.

Nikotin bağımlılığına sebep olan tütündeki nikotin iken, tütünün zehirli etkileri tütündeki diğer maddelerden dolayıdır. Sigara kullananlar, kullanmayanlara göre, çok daha yüksek oranda kalp hastalığı, felç ve kanser riskine sahiptir.

Ne kadar uzun süre sigara içtiğinizden bağımsız olarak, sigarayı bırakmak sağlık durumunuzu iyileştirir. Nikotin bağımlılığı için, sigarayı iyi bir şekilde bırakmanıza yardımcı olacak birçok etkili tedavi bulunmaktadır. Doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Belirtileri

Bazı insanlarda çok az bir tütün ürünü tüketmek bile nikotin bağımlılığına yol açabilir. Bağımlı olabileceğinizi gösteren belirtiler şunlardır:

 • Sigara içmeyi bırakamıyorsunuz. Daha önce bir veya daha fazla ciddi ama başarısız bırakma girişiminiz olmuştur.
 • Bırakmaya çalıştığınızda geri çekilme semptomları yaşıyorsunuz. Bırakma girişimleriniz, güçlü arzulama, anksiyete, asabiyet, huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü, depresif ruh hali, hüsran, öfke, aşırı açlık hissi, uykusuzluk, kabızlık ve ishal gibi fiziksel ve ruhsal bulgu ve semptomlara yol açmıştır.
 • Sağlık sorunlarınıza rağmen sigara içmeye devam ediyorsunuz. Ciğerleriniz ve kalbinizle ilgili sorunlar teşkil etmesine rağmen bir türlü bırakamamışsınızdır.
 • Sigara içmek uğruna sosyal ve rekreasyonel aktivitelerinizden ödün veriyorsunuzdur. Sigara içemediğiniz için sigara içilmeyen restoranlara gitmeyi veya belli aile fertleriyle ya da arkadaşlarınızla sosyalleşmeyi bırakmışsınızdır.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Eğer sigarayı bırakmayı denemiş ama tam anlamıyla bırakamamışsanız yalnız değilsiniz. Çoğu içici sigaradan kararlı ve uzun vadeli bir biçimde uzaklaşmadan önce bırakmak için birçok girişimde bulunmuştur.

Eğer nikotin bağımlılığının hem fiziksel hem de davranışsal etkilerini hedef alan bir tedavi planı izlerseniz gerçek anlamda bırakma şansınız artar. İlaç kullanımı ve bir tütün tedavi uzmanıyla beraber çalışma yürütmek başarı şansınızı far edilir bir biçimde yükseltir.

Doktorunuzdan sizin için işe yarar bir tedavi planı uygulamasını ya da sigarayı bırakmak için nereden yardım alabileceğinizi sorun.

Nedenleri

Tütünün içindeki nikotin içmenize devam etmenize sebep olan kimyasaldır. Tütün dumanının içe çekilmesiyle ciğerlere iletilen nikotin yüksek derecede bağımlılık yapıcıdır. Beyindeki nörotransmiter denilen ve ruh hali ve davranışları düzenlemeye yarayan kimyasalların salınımını arttırır. Bu transmiterlerden birisi ruh halinizi yükselten ve haz duygusunu harekete geçiren dopamindir. Tütünü bu denli bağımlılık yapıcı kılan nikotinin yarattığı bu etkileri yaşamaktır.

Nikotin bağımlılığı hem davranışsal hem de fiziksel faktörleri içermektedir. Sigara kullanımıyla alakalı olabilecek davranışlar ve işaretler şunlardır:

 • Sabah kalkınca kahveyle birlikte yapılan ilk şey ya da iş yerinde verilen molalar gibi günün belli zamanları
 • Yemek sonrası
 • Alkol kullanımı
 • Belirli yerler veya arkadaşların yanı
 • Telefonda konuşma
 • Stresli durumlar ya da modunuzu düşük hissettiğinizde
 • Yana bir sigara görmek ya da kokusunu almak
 • Araba kullanımı

Tütün bağımlılığınızın üstesinden gelebilmek için sigara içerken yaptığınız davranış veya rutinlerinizle ilgilenmelisiniz.

Randevunuza hazırlanmak

İlk olarak özel doktorunuzla ya da genel bir pratisyen hekimle görüşmeye başlayabilirsiniz. İşte randevunuza hazırlanmanız ve doktorunuzdan ne beklemeniz konusunda size yardımcı olacak bilgiler.

Ne yapabilirsiniz

Randevunuza hazırlanmak için:

 • Sigar içmenizi tetikleyen şeyleri düşünün. En çok sigara içtiğiniz koşulları listeleyin. Hangi durumlarda sigara içmeyi adet haline getiriyorsunuz? Daha az sigar içtiğiniz durumlar söz konusu mu?
 • Sigara içmekle ilgisi olabilecek her türlü fiziksel semptomu yazınız. Her birinin süresi de dâhil olmak üzere.
 • Kişisel bilgilerinizi yazınız. Herhangi bir genel stres durumu ve yaşam tarzı değişiklikleri de dâhil.
 • Aldığınız ilaçların bir listesini yapın. Vitaminler, bitkisel ve diğer takviyeler ve dozajları da dâhil.
 • Eğer mümkünse bir aile ferdinizi veya arkadaşınızı yanınızda götürün. Bazen görüşme sırasında edinilen tüm bilgileri hatırlamak zor olabilir. Size eşlik eden biri kaçırdığınız ya da hatırlayamadığınız bir şeyi hatırlamanızda yardımcı olabilir.
 • Doktora soracağınız soruların bir listesini yapın. Sürenizin bitebileceğini göz önüne alarak soruları en önemliden en az önemliye doğru sıralayınız.

Nikotin bağımlılığı için doktora sorabileceğiniz bazı temel sorular şunlardır:

 • Sizce sigara içmek diğer sağlık sorunlarımın veya daha kötüye gitmelerinin sebebi mi?
 • Sigarayı bırakarak sağlığım için faydalı bir şey yapmakta hala zamanım var mı?
 • Benim durumumda yardımı olabilecek en iyi tedavi seçeneği nedir?
 • Başlamak için ne yapmalıyım?
 • Sigarayı bırakmamda bana yardım edebilecek bir uzman önerebilir misiniz?

Görüşmeniz sırasında da aklınıza gelebilecek soruları sormaktan çekinmeyiniz.

Doktorunuzdan ne beklemelisiniz Doktorunuzun sorabileceği sorulara hazır olmak üzerinde durmak istediğiniz diğer konulara vakit kalmasını sağlayacaktır. Doktorunuzun sorabileceği bazı sorular şunlardır:

 • Günde kaç tane sigara içiyorsunuz? Uyandıktan ne kadar sonra sigara içmeye başlıyorsunuz?
 • Daha önce sigarayı bırakmayı denediniz mi? Ne oldu? İşe yarayan ya da yaramayanlar neydi?
 • Sizi sigara bırakmaya teşvik edecek şeyler nelerdir?
 • Sigara içmenizle ilgili olduğundan şüphelendiğiniz kalp hastalıkları ya da diyabet gibi sağlık sorunlarınız var mı?
 • Sizinle birlikte sigara içen aile fertleriniz ya da çalışma arkadaşlarınız var mı?
 • Spor yapmakta veya diğer fiziksel aktiviteler de güçlük çekmek gibi yaşamınızda engel teşkil eden bir durum var mı?
 • Sigara içmeniz iş veya ilişkilerinizde sorunlara yol açıyor mu?
 • Depresyon ya da anksiyete gibi ruhsal sorunlarınız var mı?
 • Sizi sigarayı bırakmaktan alıkoyan en büyük engeller nelerdir?
 • Sevdikleriniz sigarayı bırakmanızda sizi destekliyorlar mı?
 • Bırakabileceğinize olan güveniniz ne kadar?

Tedavi ve ilaçlar

Sigara içmek Birleşik Devletler ‘de tek başına en çok önlenebilen ölüm sebebidir. Sağlığınız sigarayı bırakır bırakmaz neredeyse hemen düzelmeye başlar. Genç içiciler bırakarak normal bir yaşam süresine kavuşabilirler ve hatta ileri yaştaki içiciler bırakarak yaşam sürelerine yıl ve kalite katmış olurlar.

Genel Cerrahi raporlarına göre bıraktıktan bir yıl sonra kalp krizi riski belirgin bir biçimde düşmektedir. İki ile beş yıl içinde inme riskiniz sigara içmeyen birisininkiyle aynı düzeye düşmektedir. Ve 10 yıl içinde kanser riskiniz içmeyen birisininkinin yarısına kadar düşmektedir.

Çoğu içici gibi muhtemelen en az bir kez bırakma girişiminde bulunmuşsunuzdur. Ama ilk denemenizde bırakabilmeniz zordur — özellikle de yardım almadan deniyorsanız. İlaç kullanarak ve danışmanlık alarak bırakma ihtimaliniz dahi yüksektir ki beraber uygulandıklarında çok etkili oldukları ispatlanmıştır.

İlaç tedavileri Nikotin replasman tedavisi ve nikotinsiz ilaçlarıda kapsayan birçok ilaç tedavisinin nikotin bağımlılığı tedavisinde güvenli ve etkili olduğu onaylanmıştır. Birden fazla ilaç tedavisi uygulamak daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. Örneğin uzun süreli etkisi olan bir ilaçla kısa süreli etki eden bir nikotin replasman ürününü beraber kullanmak faydalı olabilir. Sizin için en doğru tedavi için anlaşmalı sağlık uzmanınızla görüşün.

Eğer hamile veya emzirme dönemindeyseniz, günde 10 sigaradan daha az içiyorsanız veya 18 yaş altındaysanız reçetesiz satılan bir nikotin replasman ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Nikotin replasman terapisi Nikotin replasman terapisinde size tütündeki diğer zarar verici kimyasallar olmadan nikotin verilir. Çoğu kişi nikotinin kanser yaptığı yanılgısına düşer, ama durum hiç te öyle değildir.

Deri bantları, sakızlar, pastiller, burun spreyleri ve spreyler gibi nikotin replasman ilaçları uzaklaşma sendromlarının ve arzulama isteğinin dindirilmesine yardımcı olur. Nikotin replasman tedavisine sigarayı bırakmaya başladığınız tarihten itibaren başlamak en iyisidir. Bazı içiciler bırakma süreçlerinde sigar içmeyi daha fazla azaltmak için daha erken başlarlar.

Çoğu nikotin replasman ilacı reçetesiz olarak satılabilmektedir:

 • Nikotin bantları. Bant nikotini derinizden kan dolaşımınıza gönderir. Her gün yeni bir bant takarsınız. Tedavi süreci genelde 8 hafta veya daha fazla sürer. Eğer iki haftadan sonra sigara içmeyi hala bırakamadıysanız doktorunuzdan dozajı arttırması veya başka bir ilaç daha eklemesi için yardım isteyiniz.
 • Nikotin sakızı. Bu sakız nikotini kan dolaşımınıza ağız sıvıları aracılığıyla gönderir. Normal içiciler için 2 miligramlık ve ağır içiciler için 4 miligramlık dozlar halinde bulunur. Nikotin sakızları çoğunlukla arzuyu zapt etmek için tavsiye edilir. Hafif bir karıncalanma veya acımtırak bir tat hissedene kadar sakızı çiğneyin, daha sonra yanağınızla dişetiniz arasındaki yerde bir kaç dakika bekletin. Bu çiğneme ve bekletme nikotinin aşamalı olarak kan dolaşımına emilimini sağlayacaktır. Kullanmadan hemen önce veya hemen sonra yemeyiniz ya da içmeyiniz. Amaç üç ay içerisinde miktarı azaltarak sakıza olan ihtiyacı gidermektir.
 • Nikotin pastili. Bu pastil ağzınızda eriyerek, tıpkı sakız gibi nikotinin ağız sıvıları aracılığıyla kana karışmasını sağlar. Pastiller normal içiciler için 2 miligramlık ve ağır içiciler için 4 miligramlık dozlar halinde bulunur. Pastili yanak ve dişeti arasındaki boşluğa ya da dilaltınıza yerleştirerek erimesini bekleyin. Her bir veya iki saatte bir pastille başlayarak pastiller arasındaki süreyi git gide uzatırsınız. Pastil kullanımından hemen önce, kullanım sırasında ya da kullanımdan hemen sonra hiç bir şey içmeyiniz.

Aşağıdaki nikotin replasman ilaçları yalnızca reçeteyle verilmektedir:

 • Nikotin burun spreyi. Bu nikotin ürünü doğrudan burun deliklerinizden sıkılır ve burun zarlarınız aracılığıyla kan dolaşımınıza emilir. Burun spreyi nikotini sakız, pastil ya da bantlara göre daha çabuk iletir ama sigara içmedeki kadar hızlı değildir. Genellikle üç aylık süreçlerle, altı aylık süreçlerde reçetelenir. Yan etkileri arasında burun tahrişi vardır.
 • Nikotin spreyi. Bu cihaz sigara ağızlığı şeklindedir. Tüttürerek nikotin buharını ağzınıza göndermiş olursunuz. Nikotini ağzınızdaki sıvılar aracılığıyla emer ve daha sonra kan dolaşımınıza göndermiş olursunuz. Bilinen yan etkileri arasında ağız veya boğazda tahriş ve aralıklı öksürmeler vardır.

Nikotinsiz ilaç tedavileri Nikotin barındırmayan ilaçlar şunlardır:

 • Bupropiyon. Antidepresan ilacı olan bupropiyon aynı zamanda nikotinle de artan beyin kimyasalları, dopamin ve norepinefrin seviyelerini yükseltir. Bupropiyon nikotin bantlarıyla beraber yazılabilir. Genel anlamda doktorunuz bupropiyon kullanımını sigara bırakmaya başlamadan bir hafta önce kullanmaya başlamanızı ister. Bupropiyonun sigarayı bıraktıktan sonra kilo alımını en aza indirgeme gibi bir avantajı vardır. Yan etkileri uyku bozukluğu ve ağız kuruluğu olabilir. Eğer daha önce kafatası çatlağı gibi ciddi kafa travmaları geçirmişseniz ya da nöbetler yaşamışsanız bu ilacı kullanmamalısınız.
 • Vareniklin. Bu ilaç beynin nikotin reseptörleri üzerinde etkilidir ve uzaklaşma sendromlarını dindirip sigara içmekten ötürü duyulan haz hissini azaltır. Doktorunuz genelde sigara bırakmaya başlamadan bir hafta öncesinde vareniklin kullanmaya başlamanızı tavsiye eder. Potansiyel yan etkileri arasında bulanıklık, baş ağrısı, uykusuzluk ve bilinçli rüyalar vardır. Vareniklin nadiren de olsa depresif ruh hali, ajitasyon ve intihar düşüncesi gibi ciddi psikiyatrik semptomlarla bağdaştırılır.
 • Nortiptilin. Bu trisiklik antidepresanın içicilerin sigarayı bırakmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Beyindeki norepinefrin adlı nörotransmiter seviyesini arttırarak etki eder. Tütün kullanımını bırakmak için uygulanan diğer ilaç tedavileri yetersiz kaldığında bu ilaç reçetelenir. Yan etkileri arasında ağız kuruluğu yer alır.

Danışmanlık, destek grupları ve diğer programlar İlaç tedavilerini davranışsal danışmanlıkla beraber yürütmek sigaradan uzun süre uzak durabilme şansınızı en yükseğe çıkarır. İlaçlar uzaklaşma sendromlarıyla baş etmenizde yardımcı olurken davranışsal tedavi yöntemleri uzun vadede tütünden sakınabilmeniz için yöntemler geliştirmenizde yardımcı olur. Danışmanla ne kadar çok vakit geçirirseniz tedaviniz o kadar iyi sonuç verir.

Birçok danışmanlık ve destek hizmeti sigara bırakmanızda size yardımcı olabilir:

 • Telefon danışmanlığı. Nerede yaşadığınızın hiç bir önemi olmadan tütünü bırakmanızda telefon danışmanlığı hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bilgili kuruluşların telefonla bırakma hattı vardır.
 • Bireysel ya da grup danışmanlık programları. Doktorunuz yerel destek gruplarını ya da danışmanlığın bir tütün tedavi uzmanı tarafından verildiği bir tedavi programını tavsiye edebilir. Danışmanlık sigara bırakmaya hazırlanmanız için teknikler geliştirmenize yardımcı olur ve bu süre içerisinde size destek sağlar. Çoğu hastane, sağlık planı, sağlık hizmetleri ve çalışanları tedavi programları sunmakta ya da nikotin bağımlılığı için tedavi etme sertifikası olan tütün tedavi uzmanları bulundurmaktadır. Nikotin İsimsizleri grupları bırakmaya çalışan içiciler için birçok yerde destek sağlamaktadır. Bazı tıp merkezleri hastane dışı tedavi programları sunmaktadır — var olan en yoğun tedavi şekli.
 • İnternet kaynaklı programlar. Birçokweb sitesi bırakmaya çalışan insanlara destek ve stratejiler sunmaktadır. BecomeAnEX bedavadır ve bilgi ve teknikler öğretmenin yanı sıra blog, kullanıcı forumları, uzmana sorun gibi birçok hizmeti de sunmaktadır. Bir sigara bırakma planının parçası olan kişiselleştirilmiş hatırlatma servisi de sunan mesajlaşma hizmetleri de faydalı olabilir.

Önleme yöntemleri

Aşağıdaki mamullerin sigara bırakmakta yardımcı olabildiklerine dair bilimsel bulgular yoktur ve güvenli olduklarına dair çok az şey bilinmektedir.

 • Sigara içmekten caydıracağı iddiası olan mamuller. Bunlar tütünün tadını değiştiren ürünleri, nikotin arzusunu dindiren diyetleri ve sigara içmeye ara vermekte yardımcı olarak tanıtılan vitamin kombinasyonlarını kapsamaktadır.
 • Otlar ve takviyeler. Homeopatik destekler ve bitkisel takviyeler Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından değerlendirilmemişlerdir, bu yüzden etkilerini ve güvenilir olduklarını kanıtlama ihtiyaçları yoktur.
 • Nikotin lolipopları ve balsamları. Nikotin salisilatları içeren ürünler FDA tarafından onaylanmamıştır ve çocuklar tarafından kazayla kullanım riski taşırlar.
 • Elektronik sigaralar (e-sigaralar). Dumana benze, nikotin aromalı bir buhar sigara şeklinde bir sistemin içinden çekilir. E-sigaranın güvenli olup olmadığına ve buharının içerdiği nikotin miktarı hakkında hala soru işaretleri vardır.
 • Hipnoz. Sigarayı bırakmak için hipnozu destekler bir kanıt olmamasına rağmen bazı insanlar yardımı olduğunu belirtmektedir. Eğer hipnoz arayışı içerisindeyseniz, saygın bir hipnoterapist önermesi için doktorunuzla konuşun.

Tütün hiç bir biçimde güvenli değildir, bunlar:

 • Çözülebilir tütün mamulleri. Tütün keseleri, pastilleri, şeritleri veya az miktarlarda tütün ve nikotin içeren ve ağızda beklettiğiniz ya da çözülen her türlü tütün mamulü. Bu tütün mamulleri içiciler tarafından içmenin yasak olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Sigarayı bırakmanızda size yardımcı olabileceğine dair hiç bir kanıt yoktur ve sağlığınıza etkileri konusunda çok az şey bilinmektedir.
 • Dumansız tütün ve enfiye (çiğnemelik tütün). Bu ürünler sigarayla hemen hemen aynı miktarda nikotin içerir ve ağız ve gırtlak kanseri, diş ve dişeti hastalıkları olma riskiniz arttırır.
 • Pipo ve purolar. Bu ürünler sigarayla benzer ama daha düşük seviyede sağlık riski taşımaktadır ve güvenli alternatifler değildirler.
 • Nargileler. Bunlar tütünün yanıp dumanın bir hortum aracılığıyla solunduğu sulu pipolardır. Sigaradan daha güvenli değildirler. Su dumandaki toksinleri filtrelemez ve su ve borusu enfeksiyon kapma riskini arttırır.

Aromalı sigaralar. Karanfil sigaraları (kretekler) ve aromalı sigaralar (Hint sigaraları) normal sigarayla aynı riskleri taşırlar ve fazladan sağlık sorunlarına neden olabilirler. Birleşik Devletler ‘de yasal olmamasına rağmen bazı ülkelerde hala serbesttir.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Nikotinden uzaklaşma semptomlarıyla baş edebilmek önemlidir. Uzaklaşma semptomları sigarayı bıraktıktan sonraki ilk haftada en şiddetli halindedir. Şiddeti gitgide azalarak haftalarca sürebilir.

Çoğu nikotinden uzaklaşma semptomu ilk bir ay içinde tamamen geçse de bıraktıktan aylar sonra bile sigara içme dürtüsü ve arzusu duyabilirsiniz. Sigara içmenizle bağlantılı olan tetikleyici ve belirtiler bu dürtü ve arzulara neden olabilir.

Nikotinden uzaklaşma semptomlarıyla başedebilmeniz için yapabilecekleriniz:

 • Düzenli egzersiz yapın. Düzenli fiziksel aktivitenin insanlarda uzaklaşma semptomlarını azalttığı ve bırakmalarına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Egzersiz aynı zamanda bıraktıktan sonra kilo almanızı da engeller.
 • İsteğinizin geçmesini bekleyin. Arzu ve dürtüleriniz genellikle 5 dakikadan daha az sürer. Bulaşıkları yıkayın, yürüyüşe çıkın, havuç, elma ya da ay çekirdeği gibi ağzınızı meşgul edecek sağlıklı bir atıştırmalık yiyin. Ellerinizi meşgul edecek bir şeyler bulun ve daha siz fark etmeden dürtünüz geçmiş olacaktır. Bırakmaya karar verdiğinizde tüm tütün stoklarınızdan kurtulduğunuza emin olun. Acil durum paketleri saklamayın.
 • Fikirleri mantıklı kılma. Eğer kendinizi "Sadece şu zor anı atlatmak için içeceğim" veya "Bir taneden bir şey çıkmaz" diye düşünürken bulursanız bunları planlarınızı suya düşürecek mesajlar olarak hatırlayın. Bırakma sebeplerinizi tekrar gözden geçirin ve o fikirleri bırakmanıza destek olacak pozitif bir şeyle değiştirin.
 • Destek verecek biriyle konuşun. Kendinizi endişeli, depresif hisseder ve cesarete ihtiyaç duyarsanız, arzunuzun üstesinden gelmenizde yardımcı olacak biriyle konuşun.
 • Yüksek riskli durumlardan kaçının. Tetikleyicilerinizi tanıyın ve sizi sigara içmeye itecek kişi, mekan ve durumlardan uzak durun.
 • Sigarayı bırakmak için harcayacağınız enerji ve zaman konusunda gerçekçi olun. Planınızı yaparken iş yükünü hafifletin. Eğlenceye ve istirahate vakit ayırın.
 • Sağlıklı ve düzenli beslenin. Birçok sebze ve meyveyi tüketin ve daha fazla su için.

Korunma

Tütün bağımlılığını önlemenin en iyi yolu baştan hiç sigara içmemektir. Eğer sigara içen bir ebeveynseniz, çocuğunuz ne kadar gençken bırakırsanız sigaraya başlama riskini o kadar azaltmış olursunuz.

Sigara içmeseniz bile hala bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz vardır:

 • Dumansız hava sahasını destekleyin. Tüm çalışma ortamlarını sigarasız yapmak için çıkarılan düzenlemelere destek verin. Genç evladınızın çalışabileceği restoran veya diğerleri gibi kamuya açık alanlarda dumansız hava sahasını destekleyin.
 • Tütün mamullerindeki vergilendirmeyi arttıran yasalara destek verin. Yüksek fiyatlar sigaraya başlama konusunda gençlerin cesaretlerini kırar. Tütün mamullerindeki yüksek fiyatlar dumansız hava sahası yasalarıyla beraber yetişkinlerde sigara içiminin azaltılması ve gençlerin başlamasına engel olmak adına en iyi etkili toplum sağlığı politikalarıdır.
 • Gençlerle konuşun. Arkadaşlarının sigara içi içmediklerini sorun. Çoğu genç zaten sigara içen bir arkadaşının yanında sigara içmeye başlamıştır. Çocuklarınızın puro ve dumansız tütün gibi diğer tütün mamullerinin de sigarayla aynı riskleri taşıdığını bilmelerini sağlayın.
 • Çocuğunuzun sigara içmek hakkındaki düşüncelerini öğrenin. Bu makaleyi okumalarını isteyin ve daha sonra üzerinde tartışın. Çocuğunuza sigara içme konusunda televizyon ya da internette gördüklerinden daha fazla etki edebilirsiniz.
 • Çocuklarınıza kişisel duygularını keşfetmesinde yardımcı olun. Yargılayıcı olmayan sorular sorun ve akran baskısı ve sigara içmeyle alakalı zor durumlarla mücadele etme konusunda beraber prova yapın.
 • Sosyal noktalara işaret edin. Gençlere sigara içmenin kötü bir nefese ve kötü kokan kıyafetlere neden olacağını hatırlatın.

Okulla beraber çalışın. Toplum ve okuldaki sigara bırakma programlarında aktif olarak yer alın.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.