Nemlendiriciler: Daha Yumuşak Ciltler için Tercihler

Nemlendiriciler - Burada nemlendiricileri seçerken ve kullanırken ihtiyacınız olan bilmeniz gereken tüm bilgileri bulabilirsiniz. 

Nemlendiriciler: Daha Yumuşak Ciltler için Tercihler

Nemlendiriciler kuru cilt problemlerinin önlenmesinde ve tedavisinde rol oynarlar, ancak yaptıkları yek şey bu değildir. Hatta cildinizin tonunu ve dokusunu,  cilt kusurlarını ve hassas ciltleri daha iyi koruyabilirsiniz. Piyasada birbirinden farklı çok sayıda ürün bulunmaktadır. Cildinize en uygun nemlendiriciyi bulmanız için aşağıdaki yönergeler size yardımcı olacaktır.

Sizin için en iyi nemlendirici hangisidir?

Nemlendiricilerde en temel özellik cildinizin üst tabakasını nemli tutmasıdır. Bu tip nemlendiriciler aynı zamanda geçici bir koruyucu görevi görürler. Bir çok nemlendirici nem tutucu ve yumuşatıcı bileşenlerini içeren ürünlerden oluşmaktadır.

Sizin için en iyi nemlendiriciyi seçerken, cilt tipiniz, akne (sivilce) gibi cilt sorunlarınız olup olmadığı, yaşınız gibi etkenler gözönünde bulundurulmalıdır. Temel cilt tipleri için aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz;

 • Normal Cilt : Ne çok kuru ne de çok yağlı olan cilt tipidir. Bu doğal dengeyi koruyan cilt tipine sahipseniz su bazlı yağ içermeyen hafif nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Bu nemlendiriciler Siklometikon, setil alkol gibi hafif yağlar ve silikon kaynaklı maddeler içermektedirler.
 • Kuru Cilt: Bu tip cilde sahipseniz cildin kaybettiği nemi tekrar kazanması için üzüm çekirdeği yağı, dimetikon gibi antioksidanlar içeren yağ bazlı nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Çok kuru ve çatlaklar olan bir cildiniz varsa vazelin içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz ürünlerin kremlere göre daha fazla koruyucu özellikleri bulunmaktadır. Cildin daha uzun süre nemli kalmasını sağlarlar.
 • Yağlı Cilt: Akne ve sivilce oluşumuna eğilimli bir cilt tipidir. Cilt yağlı olsa da bu yağların atılması için kullanılacak olan cilt ürünlerinin sonrasında yine nemlendiriciye ihtiyaç duyacaktır. Yıkandıktan sonra kullanacağınız hafif bir nemlendirici bu cilt tipi için idealdir. Etiketlerinde gözenekleri tıkamaz anlamına gelen “noncomedogenic” yazan su bazlı ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Hassas Cilt: Cilt tahrişleri, kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi durumlara müsait olan cilt tipidir. Bu durumda kokusuz, boya ve alerjenleri içermeyen, papatya yada aloe gibi yatıştırıcı içeren nemlendiricileri  tercih etmelisiniz. Bunun dışında asit içeren ürünlerden de kaçınmalısınız çünkü cildinizde tahrişlere sebep olabilir.
 • Olgun Cilt: Yaşınız ilerledikçe cildinizde yağ üreten bezler de yavaşlayacaktır. Bu da cildinizin kurumasına neden olur. Yaşınızın getirdiği kırışıklarla başa çıkmak ve cildinizin yumuşak olması için bol sıvı tüketmeli, alfa hidroksi asitler ve vazelin içeren yağ bazlı nemlendiricileri kullanmalısınız. Bu maddeler derinizin pul pul olmasını ve dökülmeleri önleyecektir. 

Nemlendiricileri en iyi şekilde kullanmak için;

Nemlendiriciyi en iyi şekilde kullanabilmek için :

 • Denemeler Yapın: Cilt tipinize uygun olan, cildinizi daha yumuşak gösterecek vi hissetirecek nemlendiriciler bulabilirsiniz. Ancak bu süreçte aradığınız içerikteki ürünü bulabilmeniz için birkaç farklı ürün denemeniz gerekecektir.    
 • Cildinizi güneşten koruyun: Cildiniz güneşe maruz kaldığında nemlendiriciniz hem cildinizi nemli tutacak hemde güneşten koruyacaktır. Eğer güneşe çıkmak durumundaysanız bu koşullara uygun ürünler seçmelisiniz.
 • En Pahalı Ürünü almanıza gerek yoktur : Her zaman fiyatı yüksek olan ürün sizin için en iyi ürün olmayabilir. Bazen daha uygun fiyatlı bir ürünün pahalı üründen daha iyi gelebileceğini unutmayın.
 • Banyo yaptıktan sonra hemen nemlendirici uygulayın: Havlu ile cildinizi leke bırakmayacak şekilde yumuşak hareketlerle kurulayıp ardından hemen nemlendiricinizi uygulayın.
 • Vücudunuza uyguladığınız gibi ellerinize de ihtiyacınız oldukça nemlendirici uygulayın. Açık havada yapacağınız egzersiz öncesinde, banyo veya duştan sonra ya da ellerinizi yıkadıktan sonra uygulayın. Çoğu zaman önemsenmese de eller vücudumuzun herhangi bir yerine göre sabun ve diğer kimyasallara daha fazla maruz kalmaktadır.
 • Yüksek yoğunlukta olan kremleri uygun bir şekilde kullanın:  Yüzünüzde aşırı derecede kuruluk yoksa yüksek yoğunluktaki kremleri kullanmayın. Bacaklarınız, el ve ayaklarınız kuru olmaya daha yatkın olacağı için bu alanlarda yağ bazlı yoğun kremler kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki reklamı yapılan nemlendiricilerin içerdiği ürünlere dair herhangi bir garanti içermemektedir. Nemlendiriciler kozemetik ürün olarak düşünüldüğünden, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) nemlendiricileri ilaçlara göre daha ılımlı bir şekilde düzenlemektedir. Bu düzenleme ürünlerin reçeteli olarak satılması güvenilir ve etkili olduğuna dair piyasaya sürülmeden önce ilaçlar gibi sıkı testlerden geçirilmesi gerekmediğini göstermektedir.  

Cildinizi yumuşatmak için kullandığınız ürün cildinizde hiçbir iyileşme göstermiyorsa veya ürünü kullanımınız sonrasında cildinizde problemler meydana geliyorsa hemen doktor yada dermatoloğunuza danışınız. Size cilt tipinize ve problemlerinize uygun olan nemlendiricilerle kişisel bir cilt bakım planı oluşturacaktır. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.