Mutfaktaki düşman: Tuz bağımlılığından kurtulun

Az miktarda tüketildiğinde tuz hem lezzetlidir hem de vücudumuz için gereklidir. Fakat aşırı tüketildiğinde ciddi kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Örneğin böbrekler fazla sodyumu süzemediğinde kan hacmi artar, vücut kan pompalamakta zorlanır ve tansiyon tehlikeli şekilde yükselir.

Uzmanlar günde bir çay kaşığından (2.300mg) fazla tuz tüketilmemesi gerektiği görüşünde ama çoğumuz bu miktarı geçiyoruz. Bilimsel araştırmalar aşırı tuz tüketiminin genetik olabileceğine işaret ediyor. Bazı bilim adamları ise tuz sevdamızı evrimle ilişkilendiriyor. Tuzun insanlık tarihi boyunca yemekleri muhafaza etmek için kullanıldığını düşünürsek çok da çılgınca bir fikir değil. Öte yandan aşırı tuz tüketimine kalsiyum, potasyum ya da sodyum eksikliği gibi problemler de neden olabilir.

  • Çoğu yiyecek tahmin ettiğimizden daha fazla tuz içerir ve tuz yemekleri daha lezzetli hale getirdiği için vazgeçilmesi çok kolay olmayabilir. Tuzun bağımlılık yapabileceği yönünde bilimsel araştırmalar bile mevcut. Panik olmaya gerek yok, işte tükettiğiniz tuz miktarını kontrol altına almanız için önerilerimiz:
  • İçerikleri dikkatli okuyun. Monosodyum glutamat (MSG), karbonat, disodyum fosfat ve sodyum benzoat gibi maddeler yüksek miktarda sodyum içerir ve bu kurnaz tuzlar hiç beklemediğiniz yiyeceklerde karşınıza çıkabilir.
  • Pakete kanmayın. “Az tuzlu” ifadesi genellikle sodyum oranının yalnızca %25 azaltıldığı anlamına gelir. Bu tarz hazır yiyecekler yine de yüklü miktarlarda tuz içerebilir.
  • Taze tüketin. İşlenmiş yiyeceklere çoğunlukla sodyum eklenir. Oysa taze meyve ve sebzeler doğal olarak az sodyum içerir. Ayrıca jambon, salam, pastırma ve benzeri etler yerine taze et tüketmeyi tercih edin.
  • Deniz tuzu, kaya tuzu gibi trendlere kapılmayın. Bu tuzlardaki sodyum miktarı sofra tuzuyla aynıdır. Üstelik sofra tuzundaki iyot vücudumuz için vazgeçilmez bir mineraldir; metabolizmanın düzenlenmesine ve tiroit bezinin çalışmasına yardımcı olur.
  • Alternatifleri deneyin. Yemekleri fazla tuz ile tatlandırmaya çalışmaktansa farklı baharatlar ya da taze bitkiler eklemeyi deneyebilirsiniz.
  • Adım adım vazgeçin. Yemekleri tuzlu tercih etmek öğrenilen bir alışkanlıktır, dolayısıyla değiştirilebilir. Tükettiğiniz tuz miktarını yavaş yavaş azaltmayı deneyin. Daha az tuzlu bir beslenme alışkanlığına geçmeniz bir haftadan kısa sürebilir!

kaynak

Greatist

08 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.