​Menopozda Bitkisel İlaçlarla Tedavi Yapılır mı?

Kadınların menopoz döneminde yaşadığı en büyük sorunlardan biri de ateş basmasıdır.Ateş basmasının önüne nasıl geçilir ve bitkisel ilaçlara tedavisi nasıl yapılır hangi bitkisel ilaçlar bu soruna iyi gelir hepsi yazımızda.

Menopoz döneminde başta ateş basması olmak üzere birçok belirti görülmektedir. Ateş basması karşılığında menopoz dönemindeki hastanın bazı durumlara dikkat etmesi yeterli olabilir. Mesela fazla sıcak ve kalabalık ortamlarda bulunmamak, fiziksel aktivite ve egzersizden bir oranda uzak kalmak, baharatlı ve acılı yiyeceklerden bilhassa uzak kalmak ateş basmasını bir anlamda önleyebilir. Ateş basmasına karşılık bu uyarılara dikkat edilmesiyle birlikte bazı kişilerde ateş basma sorunu son bulmaktadır. Bazı kişilerde ise bunun aksi olarak ateş basma sorunu tüm bu etkilere rağmen devam etmektedir. Bu durumda hastalar genel anlamda hormon ilaçları kullanmaktadır. Hormon ilaçları bu etkilerin azalmasında önemli bir etkiye sahiptir. Ancak bazı hastalar hormon ilaçlarını kullanamazlar. Bu durumda bitkisel tedavi yoluna başvurulmaktadır.

Yılan Otu

Yılan otu ülkemizde özellikle menopoz tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yılan otu tek bir tablet ismiyle satılmaktadır. (Klimadynon Tablet) İlaç yılan otunun köklerinin kuru ekstrestinden yapılmaktadır. Bitkisel ilaç kullanımında hastaların yaptığı en başlı yanlış bu tarz bitkileri aktarlardan alıp kaynatarak kullanmaktadır. Böyle yapıldığında doz ayarlanamamakta ve birçok yan etkiyle karşılaşılabilmektedir. Ayrıca bitkiseller aktarlardan alınıp kaynatılarak kullanıldığında yararlı minerallerin yanı sıra zararlı şeylerde alınacaktır. Bunun için de en doğru kullanım eczaneden tablet halinde ilaçların kullanımıdır.

Yılan otunun araştırmalar sonucunda menopoz etkilerine iyi geldiği tespit edilmiştir. Ancak yapılan bazı araştırmalarda yılan otunun menopaza iyi geldiğini yalanlamıştır.

Angelika – Melekotu Kökü Ekstresi

Angelika melekotunun Çin de yetişen bir bitki olduğu bilinmektedir. Bu bitkinin kökünün ekstresinin içinde östrojen etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun için de menopoza iyi gelebileceği düşünülmektedir. Ancak yapılmış detaylı bir araştırma ve kesinleşmiş bir sonuç olmadığı için bu bitkinin her ne kadar menopoz yan etkilerini azalttığı söylense de kullanılmaması önerilmektedir.

E Vitamini

E vitamini takviyesinin menopoz etkilerini azaltan bir etkisi olduğu genel söylemler arasında bulunmaktadır. Bazı kişiler her ne kadar bunu doğrulasa da kesin emin olunan bir bilgi değildir. Bunun için E vitamini kullanmayı düşünüyorsanız dahi mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Soya İzoflovanları

Soya izoflavanları içinde bulunan östrojen hormonuna benzer etkiler gösteren minerallerin menopoz etkilerini azalttığı düşünülmektedir. Özellikle uzak doğu ülkelerinde soya fasulyesi çok fazla tüketmektedir ve yapılan araştırmalara göre Japonya gibi uzak doğu ülkelerinde kadınların menopoz belirtilerini çok daha hafif geçirdiği bilinmektedir. Özellikle sıcak basması, terleme, vajinal kuruluk gibi problemler görülmemektedir. Bunun için de menopoza soya izoflavanlarının iyi geldiği düşünülmektedir. Siz de soya fasulyesi tüketerek bu etkilerden uzak kalmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Erken Menopoz ve Bitkisel Tedavi

40 yaş öncesinde görülen menopoza erken menopoz denilmektedir. Erken menopoz için bitkisel tedaviden önce mutlaka doktor görünmek gerekmektedir. Gerekirse doktor ilaç tedavisi uygulayacaktır.

Berna ÇOBAN

Berna ÇOBAN

13 Temmuz 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.