Kulak enfeksiyonu (orta kulak)

Kulak enfeksiyonu- Orta kulak enfeksiyonunun semptomları, tedavisi, önlenmesi ve evde bakım

Kulak enfeksiyonu (akut otitis medya) kulağın küçük titreyen kemiklerini içeren kulak zarının arkasında hava ile dolu alan olan orta kulağı etkileyen bakteriyel veya viral bir enfeksiyondur. Çocuklar kulak enfeksiyonuna yetişkinlerden daha yatkındır. .

Kulak enfeksiyonları orta kulaktaki iltihaplanma ve sıvı birikmesi nedeni ile sıklıkla ağrılıdır.

Kulak enfeksiyonları genellikle kendi kendilerine temizlendiği için, tedavi ağrıyla baş etmekle ve problemi izlemekle başlayabilir. Bebeklerdeki ve ciddi durumlardaki kulak enfeksiyonları antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Orta kulaktaki kalıcı sıvı, kalıcı enfeksiyonlar veya sık sık olan enfeksiyonlar gibi kulak enfeksiyonu ile alakalı uzun süreli problemler duyma kaybına ve diğer ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Belirtileri

Kulak enfeksiyonunun bulgu ve semptomlarının başlangıcı genellikle hızlıdır.

Çocuklar Çocuklarda yaygın olan bulgu ve semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Özellikle yatarken kulak ağrısı
 • Bir kulakta çekiştirme veya çekme
 • Uyuma zorluğu
 • Her zamankinden daha fazla ağlama
 • Her zamankinden daha fazla sinirli davranmak
 • Sesleri işitme veya cevap verme zorluğu
 • Denge kaybı
 • 100 F (38 C) veya daha yüksek ateş
 • Kulak akıntısı
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık

Yetişkinler Yetişkinlerdeki yaygın bulgu ve semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Kulak ağrısı
 • Kulak akıntısı
 • Azalmış işitme

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Kulak enfeksiyonunun bulgu ve semptomları bir dizi durum gösterebilir. Doğru teşhis ve acil tedavi önemlidir. Çocuğunuzun doktorunu arayın, eğer:

 • Semptomlar bir günden uzun sürerse
 • Kulak ağrısı şiddetliyse
 • Bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuz uykusuzsa veya soğuk algınlığı veya üst solunum enfeksiyonu sonrasında sinirliyse
 • Kulaktan sıvı boşalması, irin veya kanlı boşalma gözlemlerseniz

Kulak ağrısı veya akıntısı olan bir yetişkin mümkün olan en kısa süre içinde bir doktora görünmelidir.

Nedenleri

Kulak enfeksiyonuna orta kulaktaki bir bakteri veya virüs neden olur. Bu enfeksiyon genelde geniz, boğaz ve östaki borularının tıkanmasına ve şişmesine neden olan soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi bir başka hastalıktan kaynaklanır.

Östaki borularının rolü Östaki boruları genzin arkasında her orta kulaktan boğazın arkasına kadar uzanan bir çift dar borudur. Boruların boğaz ucu aşağıdakileri yapmak için açılıp kapanır:

 • Orta kulaktaki hava basıncını düzenlemek
 • Kulaktaki havayı tazelemek
 • Orta kulaktan normal salgılar akıtmak

Üst solunum enfeksiyonu veya alerjiden östaki borularında şişme, iltihap ve sümük bunları tıkayarak orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir. Bu sıvının bakteriyel veya viral enfeksiyonu genellikle kulak enfeksiyonunun semptomlarına neden olan şeydir.

Kulak enfeksiyonları kısmen çocuklarda daha yaygındır çünkü çocukların östaki boruları daha dar ve daha yatay olduğundan akmaları daha zordur ve muhtemelen daha sık tıkanırlar.

Lenf bezlerinin rolü Lenf bezleri bağışıklık sistem aktivitesinde rol oynadığına inanılan burnun arkasındaki iki küçük doku pedidir. Bu fonksiyon bunları enfeksiyona ve iltihaplanmaya özellikle savunmasız hale getirebilir.

Lenf bezleri östaki borularının deliğinin yakınında olduğundan lenf bezleri iltihabı veya büyümesi boruları tıkayarak orta kulak iltihabına neden olur. Lenf bezleri iltihabının çocuklardaki kulak enfeksiyonlarında rol oynaması daha muhtemeldir çünkü çocuklar daha aktif ve nispeten daha büyük lenf bezlerine sahiptir.

İlgili rahatsızlıklar Kulak iltihabıyla ilgili olabilen veya benzer orta kulak sorunlarına neden olabilen orta kulak rahatsızlıkları aşağıdakileri içerir:

 • Efüzyonlu orta kulak durumu bakteriyel veya viral enfeksiyon olmadan orta kulakta iltihap veya sıvı birikmesidir (efüzyon). Bu, meydana gelebilir çünkü sıvı birikimi kulak enfeksiyonu çözüldükten sonra da devam eder. Östaki borularının bazı fonksiyon bozuklukları veya bulaşıcı olmayan blokajı nedeniyle de meydana gelebilir.
 • Kronik iltihap yapan orta kulak durumu kulak zarının yırtılması veya delinmesine neden olan sürekli bir kulak enfeksiyonudur.

Tedavi ve ilaçlar

Çoğu kulak enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilmeden çözülür. Çocuğunuz için neyin en iyi olduğu çocuğunuzun yaşı ve semptomların şiddeti dahil birçok faktöre bağlıdır.

Bekle ve gör yaklaşımı Kulak enfeksiyonlarının semptomları genellikle ilk birkaç gün içinde geçer ve çocuğu enfeksiyon tedavi edilmeden bir ila iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Amerikan Pediatri Akademisi ve Amerikan Aile Doktorları Akademisi aşağıdakiler için bir seçenek olarak bekle ve gör yaklaşımı önerir:

 • 48 saatten az bir süredir bir kulağında hafif iç kulak ağrısı ve 39ºC’tan az ateşi olan 6 ila 23 aylık çocuklar
 • 48 saatten az bir süredir bir veya her iki kulağında hafif iç kulak ağrısı ve 39ºC’tan az ateşi olan 24 ay ve üzeri çocuklar

Bazı kanıtlara göre antibiyotiklerle tedavi kulak enfeksiyonları olan belirli çocuklar için yararlı olabilir. Antibiyotiklerin potansiyel yan etkilerine ağır basan faydaları hakkında ve antibiyotiklerin aşırı kullanımının hastalığa dirençli suşlar yaratma endişesi hakkında doktorunuzla konuşun.

Ağrıyla başa çıkma Doktorunuz kulak enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıları hafifletmek için size tedaviler önerecektir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Ilık kompres. Etkilenmiş kulağın üzerine ılık, nemli bir bez koymak ağrıyı hafifletebilir.
 • Ağrı kesiciler. Doktorunuz ağrıyı geçirmek için reçetesiz asetaminofen veya ibuprofen kullanımını önerebilir. İlaçları talimata uygun kullanın. Çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. Aspirin Reye sendromuyla bağlantılı olduğundan çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. 2 yaş üstü çocuklarda aspirin kullanımı onaylanmış olmasına rağmen suçiçeği veya grip benzeri semptomlardan kurtulmakta olan çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.
 • Kulak damlaları. Antipirin-benzokain-gliserin gibi reçeteli kulak damlaları kulak zarları bozulmamış (yırtılmamış veya delinmemiş) olanlar için ilave ağrı kesicilik sağlayabilir. Çocuğunuza damlaları vermek için şişeyi ılık suya koyarak ılıtın. Çocuğunuzun kulağına enfekte kulağı yukarda kalacak şekilde düz bir yerde uzanır vaziyetteyken önerilen dozu damlatın. Benzokain kanın taşıyabileceği oksijen miktarını azaltan nadir ama ciddi, bazen ölümcül bir hastalıkla bağlantılıdır. Bir sağlık bakım profesyonelinden onay almadan 2 yaş altı çocuklarınızda benzokain kullanmayın çünkü bu yaş grubu en fazla etkilenen gruptur. Yetişkinseniz asla önerilen dozdan fazla benzokain kullanmayın ve doktorunuzla konuşmayı düşünün.

Antibiyotik tedavisi Doktorunuz aşağıdaki durumlarda kulak enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi önerebilir:

 • 48 saatten az bir süredir bir veya her iki kulağında orta veya şiddetli kulak ağrısı ve 39°C veya daha yüksek ateşi olan 6 ay ve üzeri çocuklar
 • 48 saatten az bir süredir bir veya her iki kulağında hafif iç kulak ağrısı ve 39°C az ateşi olan 6 ila 23 aylık çocuklar
 • 48 saatten az bir süredir bir veya her iki kulağında hafif iç kulak ağrısı ve 39°C az ateşi olan 24 ay ve üzeri çocuklar

Semptomlar geçtikten sonra bile talimata uygun olarak tüm antibiyotikleri kullandığınızdan emin olun. Bunu yapmamanız enfeksiyonun tekrarlamasına ve bakterilerin antibiyotik ilaçlara direnç kazanmasına neden olabilir. Kazara bir dozu atlarsanız ne yapacağınızı doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Kulak boruları Çocuğunuzda geçmiş altı ayda en az bir kez meydana gelen yılda dört nöbet veya altı ayda üç nöbet gibi tekrarlayan veya efüzyonlu kulak iltihabı ortamı, enfeksiyon temizlendikten sonra veya herhangi bir enfeksiyon olmaması durumunda kulakta sürekli sıvı birikimi olursa doktorunuz orta kulaktan sıvıyı akıtmak için bir prosedür önerebilir.

Miringotomi denen ayakta cerrahi prosedürü esnasında cerrah orta kulaktan sıvıları emmek için kulak zarında ufak bir delik açar. İnce bir boru (timpanostomi borusu) deliğe yerleştirilerek orta kulağın havalandırılması ve daha fazla sıvının birikmesi önlenir. Bazı borular altı ila bir yıl kalıp akabinde kendiliğinden düşme eğilimindedir. Diğer borular daha uzun süre kalmak için tasarlanır ve ameliyatla alınmaları gerekebilir.

Kulak zarı genellikle boru düştükten veya çıkarıldıktan sonra tekrar kapanır.

Kronik iltihap yapan kulak iltihabı ortamı Kronik iltihap yapan kulak iltihabı ortamı olan kulak zarının delinmesine neden olan kronik enfeksiyonun tedavisi zordur. Genelde damlalar olarak verilen antibiyotiklerle tedavi edilir. Damlaları uygulamadan önce kulak kanalından sıvıları nasıl emeceğinize dair talimatlar alacaksınız.

Takip etme Sık veya sürekli enfeksiyonu veya orta kulağında sürekli sıvı olan çocukların yakından takip edilmesi gerekecektir. Kontrollere hangi sıklıkta gitmeniz gerektiğini doktorunuzla konuşun. Doktorunuz düzenli işitme ve dil testleri önerebilir.

Korunma

Aşağıdaki ipuçları kulak enfeksiyonları riskini azaltabilir:

 • Nezle ve diğer hastalıkları önleyin. Çocuklarınıza ellerini sık sık ve iyice yıkamalarını ve yiyecek ve içecek kaplarını paylaşmamalarını öğretin. Çocuklarınıza kollarının iç kısmına doğru öksürüp hapşırmalarını öğretin. Mümkünse çocuğunuzun grup çocuk bakımında geçirdiği süreyi sınırlayın. Daha az sayıda çocuğun yer aldığı çocuk bakım evi (kreş) yararlı olabilir. Hasta olduğunda çocuğunuzu kreş veya okula göndermemeye çalışın.
 • Sigara dumanından kaçının. Evinizde kimsenin sigara içmediğinden emin olun. Ev dışında sigara içilmeyen ortamlarda bulunun.
 • Bebeğinizi emzirin. Mümkünse bebeğinizi en az altı ay emzirin. Anne sütü kulak enfeksiyonlarından koruyabilen antikorlar ihtiva eder.
 • Bebeğinizi biberonla besliyorsanız bebeğinizi dik pozisyonda tutun. Bebeğinizin yatarken ağzına biberon vermekten kaçının. Bebeğinizin beşiğine biberon koymayın.
 • Aşılar hakkında doktorunuzla konuşun. Çocuğunuz için hangi aşıların uygun olduğunu doktorunuza sorun. Mevsimsel grip aşıları ve zatürree aşıları kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıkveyaşam

21 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.