Kondom Nasıl Kullanılır?

Komdom adıyla da bilinen cinsel ilişki esnasında erkekler tarafından kullanılan elastiki bir yapıya sahip korunma kılıfıdır.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde kondom kullanımı oldukça az seviyede bulunuyor. Üstelik kondom kullanan kişilerin de birçoğu doğru kullanamıyor. Bu durum ise istenmeyen gebeliklerin oluşmasına sebep oluyor. İstenmeyen gebeliklerden korunmak için kondom doğru kullanmanız çok önemlidir. Peki, kondom nasıl kullanılır? İşte, doğru kondom kullanmak;

Kondom Nasıl Saklanır?

Kondom doğru saklamazsanız etkilerini de verimli bir şekilde alamazsınız. Bunun için de kondom doğru şekilde saklamayı bilmelisiniz. Kondom erkekler ceplerinde, cüzdanlarında taşımaktadır. Ancak cepte, cüzdanda kondom taşındığında kondomun yırtılması ve deforme olma ihtimali çok yüksektir. Bunun için de kondom cepte ve cüzdanda taşınmamalıdır. Bunun haricinde kondom saklanırken özellikle kapalı ve karanlık bir ortamda saklanılmalıdır. Aydınlık bir ortamda kondom saklandığında kondomun içindeki sperm öldürücüler etkisini yitirebiliyor.

Kondom uzun süre önce açtıysanız o kondomu kullanmamalısınız. Çünkü kondomu kullanmadan hemen önce açmazsanız kondomun etkisini yitirmesine sebep olabilirsiniz. Bu nedenle kondom kullanmadan hemen önce açmalı ve cinsel organınıza takmalısınız.

Kondom Ne Zaman Takılmalıdır?

Kondom genel olarak orgazm olmaya yaklaştığında erkekler kullanmaktadır. Ancak bu durum gebeliğin tam olarak önüne geçilmesine engel olmaktadır. Ön sevişme sırasında gelen ön sıvı da sperm olma olasılığı bulunmaktadır. Bunun için de kondom kullanılırken ön sevişmeden önce takılmalıdır. Yani cinselliğe kondomla başlanmalıdır. Bu gebelikten tam anlamıyla korunabilmek için çok önemli bir detaydır.

Kondom Nasıl Takılır?

Kondum paketini açarken dikkatli olmalısınız. Çünkü birçok kişi kondom paketini açarken kondomu yırtıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için siz de kondom paketini açarken bilhassa dikkatli olmalısınız. Daha sonra kondomun ne yönde yuvarlandığını tespit etmelisiniz. Kondomun yönünü tespit ettikten sonra kondom içine bir damla kayganlaştırıcı sıkabilirsiniz. Bu sayede cinselliği daha güzel yaşamış olursunuz.

Ancak bazı kişiler kayganlaştırması için bebe yağı, losyon, yağ bazlı kayganlaştırıcılar ve masaj yağlarını kullanmaktadır. Ancak bunlar kondomun yapısını bozmaktadır. Bunun için de bu tarz kayganlaştırıcıları kesinlikle kullanmamalısınız. Ya hiç kayganlaştırıcı kullanmamalısınız ya da kondomunuzun içine sıkmak için kayganlaştırıcıyı eczaneden temin etmelisiniz.

Kondom ereksiyon olmadan takmak cinsellik esnasında sorunlara yol açacaktır. Bunun için de kondomu takmak için cinsel organınızın tam anlamıyla ereksiyon halde olmasını beklemelisiniz. Cinsel organı tam manasıyla erekte olduktan sonra kondomu takabilirsiniz. Kondomu takarken yuvarlayarak takmanız kondomu takmanızı kolaylaştıracaktır. Kondom uçunda küçük bir yuvarlak bulunmaktadır. Bu bölge dışarıda bırakılmalıdır. Çünkü orgazm sonrası meni burada birikecektir. Bu bölgenin boşlukta bırakılmaması durumunda meni yanlara kayacak ve bu durum kondomdan sızıntı olmasına sebep olacaktır. Bunun için de kondomu özellikle önünde boşluk olacak şekilde takmanız gerekmektedir.

Her ne olursa olsun kondomun yırtılma ihtimali bulunmaktadır. Bunun için de cinsellik esnasında zaman zaman kondom sağlam olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Eğer ki yırtılma varsa kondomu değiştirebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

11 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.