Kim korkar sünnetten!

Çocuğunuzun erkek olacağını öğrendiyseniz hayatta yepyeni bir telaşınız var demektir: Sünnet. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun sünnet hazırlıklarına girişmeden önce bu yazıyı okuyun!

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

İlk 24-72 saat arasında sünnet olunması en ideal durumdur çünkü bebek daha az kanama ve acı yaşar. Ayrıca üç haftadan sonra genel anestezi uygulanması gerekir ve bebeğin farkındalığı arttığı için daha fazla rahatsızlık yaşar. İlk üç haftadan sonra en uygun zaman konusunda ise çocuk cerrahları, pediatristler ve pediatrik ürologların ortak görüşü çoğunlukla bir yaş civarı veya yedi yaş sonrasıdır. Çocuğun cinsel kimlik gelişiminin gerçekleştiği 2-6 yaş arası dönemde sünnet, tıbbi zorunluluk olmadıkça önerilmez.

Sünnet nedir ve nelere dikkat edilmelidir?

Çocuğunuz bebeklik döneminde sünnet olmadıysa dünyanın sonu değil. Önemli olan ailenin çocuğa sünnet konusunu nasıl sunduğu ve çocuğu sünnete nasıl hazırladığıdır.

Eğer sünnet çocuğa “pipin kesilecek”, “pipisiz kalacaksın” takılmalarıyla sunulursa çocuk kaç yaşında olursa olsun korku ve kaygı oluşur. Yetişkinler çocuğun cinsel organıyla ilgili şakalar yapmaktan, sevgilerini bu şekilde göstermekten hoşlanırlar. Hele sünnet zamanı olunca çocuğu ‘pipisinin kesileceği’ konusunda korkutmak yetişkinleri acayip eğlendirir; bu şakaları anne babalar yapmazsa diğer akrabalar veya komşular yapar. Sonuç olarak çocuk “bana ne ben pipimi kestirmem,” der. Bu noktada aile durumu toparlamaya ve çocuğu sünnet konusunda bilgilendirmeye çalışır ama bu şakaları yaptıktan sonra durumu kurtarmaya çalışmak anlamsızdır.

  • Asla çocuğun pipisi konusunda olumsuz şakalar yapmayın, hatta olumlu da yapmayın.
  • Sünneti normal bir doktor kontrolü gibi sunmanız gerekir. “Pipin kesilecek” yerine “seninle doktora gideceğiz, orda pipinin ucundaki pislikleri doktor amca pamukla ve kremle temizleyecek. Nasıl biz dişlerimizi fırçalayarak temizliyorsak doktor amca da pipini temizleyecek,” gibi bir yaklaşım doğru olur. Hatta açıklarken sünnet kelimesini kullanmamaya çalışın çünkü sünnet kavramı arkadaşları tarafından benzer şekilde yansıtılmış olabilir. Böylece çocuk “pipime neler yapacaklar” endişesi duymaz ve pipisini kaybetme korkusu yaşamaz.
  • Sünnet kültürel olarak törenle kutlanıyor. Bu kutlamayı da aynı şekilde “Doktor amca pipinin ucunu temizledikten sonra pipin daha temiz olduğu için kutlama yapacağız; aynı ilk dişin çıktığında kutlama yaptığımız gibi.” şeklinde açıklayabilirsiniz.
  • Doktora giderken de durum abartılmamalı ve normal bir doktor kontrolüne gider gibi davranılmalıdır. Çocuğunuz operasyondan sonra acı ve rahatsızlık duyarsa doğru şekilde teselli edilmelidir. Örneğin “Doktor pipinin ucunu temizlediği için ilk anda birazcık acı duyabilirsin ama bu acı çabucak geçecek.” gibi bir açıklama yapabilirsiniz.
  • Çocuk eve döndükten sonra da olumsuz şakalar kesinlikle yapılmamalı ve sünnet sonrası bakıma dikkat edilmelidir.

Bu şekilde çocuğunuzu korkutacak detayları kontrol altına alırsanız sünnet travmatik olmaktan çıkar. Aksine pipisinin temizlenmesi ve bunun bütün aile tarafından kutlanması çocuğunuz için mutluluk verici, sosyal bir olay halini alabilir.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.