Kaç Haftalık Gebesiniz?

Kaç hatfalık hamile olduğunuzu biliyor olmanız bebeğin doğuma kadar olan süreçteki kontrolü için ve sağlıklı dünyaya gelebilmesi önemlidir.Kaç haftalık hamile olduğunuzu merak ediyorsanız hepsi yazımızda.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bebeğin kaç haftalık olduğunu da öğrenmek gerekir. Bu sayede haftalarınızı doğru bir şekilde sayabilir ve normal şartlarda ne zaman doğum yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin boy kilo gibi olgularını takip etmek için doktorunuzun da kaç haftalık gebe olduğunuzu bilmesi önemlidir.

Hamileliğin kaç haftalık olduğunun belirlenemediği durumlarda hamilelik ilerlediğinde ortaya çıkabilecek risklerin erkenden tanısı da konulamamaktadır. Bu sıkıntılar bebeğin erken doğumu, su gelmesi, doğumun gününün geçmesi, bebeğin gelişiminin geride olması olabilir. Hamilelikte bir sıkıntı yaşandığı zaman hamileliğin devamı ya da sonlandırılması gibi konularda da bebeğin kaç haftalık olduğu oldukça önemlidir. Bunun dışında bebeğin gelişimi de haftalara göre takip edilmektedir ve sezaryen ya da normal yapılacak doğumların tarihi de kaç haftalık hamile olduğunuza göre belirlenmektedir.

Gebeliğin haftasını belirlemek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Ultrasonda bebeğin gelişimine kafa çapına bakılarak kaç haftalık olduğu hesaplanabilir. Fakat bu yöntemde bebek ne kadar küçükse o kadar iyi sonuç alınmaktadır. Son adet tarihinin birinci gününden itibaren sayılarak da hamilelik haftası bulunabilir. Bu şekilde genelde doğru sonuç bulunsa da bazen yanlış hesaplama yapılabilmektedir. Yumurtlama tarihi yöntemi yumurtlama tedavisi olan hastalarda yapılmaktadır. Yumurtlama dönemine iki hafta eklenip hamilelik haftası tespit edilebilmektedir. Tüp bebek tedavisi gören hastalarda zaten embriyonun anne karnına yerleştirildiği gün kesin olarak bilinmektedir.

Sezen TUNALI

Sezen TUNALI

14 Şubat 2017

Yorumlar

  • Gulsen 05 Ocak 2018

    Selam ben 4 ocak hastaneye gitim bana 3haftalik gebesin dedi ama son adetim 15kasim ben kocamla 26kasim ilişki kurdum simdi ben kac haftalik hamileyim sizce

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.