İki Doğum Arasında Ne Kadar Süre Olmalı ?

Anne adaylarının dikkat etmesi gereken konulardan biri de iki doğum arasında ki ideal sürenin bilinmesidir.İlk çocuktan sonra anne adayının doğum şekline yaş şartlarına bağlı olarak ikinci hamilelik süresi değişmektedir.

Hamilelik sona erdikten sonra annelerin merak ettiği en önemli konulardan biri de iki doğum arasında en ideal ne kadar süre olması gerektiğidir. İki hamilelik arasındaki süre birinci hamileliğin bitişi ve ikincinin başlangıcı arasındaki süreye denmektedir. Yani ilk ve ikinci hamileliğinizin başlangıç tarihleri iki hamilelik arasındaki ara değildir. Bu konuda bazı çalışmalar yapılmıştır ve iki hamilelik arasında en az ve en çok ne kadar süre olması gerektiği hesaplanmıştır. Bu sürelerin altında ve üstünde hamilelikte yaşanılan sorunlarda artış görülmüştür.

Sezaryenle yapılan doğum sonrasında ikinci hamilelik en erken iki en geç de 5 yıl içinde gerçekleştirilmelidir. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre iki yıldan önce hamile kalındığında bazı sıkıntıların ortaya çıkma olasılığı artmaktadır. Bu yüzden 35 yaşından önce anne olmuş bir kadının ikinci bir çocuk için en az 2 yıl beklemesi gerekmektedir. Eğer ilk hamilelik 35 yaşından sonra gerçekleştirilmiş ise de bekleme süresi 1 yıla düşmektedir. İki hamileliğin arasında kısa bir süre olduğu zaman annenin anemi olması, otizm, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı gibi sorunların görülme olasılığı yüksektir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre hamileliğin düşükle sonuçlanması durumunda tekrar hamile kalmak için en az 6 ay beklemek gerekmektedir. Sezaryen ve normal doğumların her ikisinde de ilk doğumdan sonra annenin ikinci doğum için en az 2 yıl beklemesi önerilmektedir

Sezen TUNALI

Sezen TUNALI

07 Nisan 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.