Hala grip aşısı olmadınız mı?

Her yıl binlerce ölüme neden olan grip virüsüne karşı önlem almak çok basit: Grip aşısı.

grip aşısı

Bir süredir hepimizin gündeminde ebola ve MERS virüsü var. Tüm dünyada genel bir panik hali söz konusu. Oysa çok iyi tanıdığımız bir virüs sağlığımız için çok daha gerçekçi bir tehdit oluşturuyor: İnfluenza. Yani grip. Her yıl binlerce ölüme neden olan grip virüsü, dünya genelinde en yaygın görülen bulaşıcı hastalık. Üstelik bu virüse karşı hemen şimdi önlem almak elimizde. Buna rağmen bir çoğumuz grip aşısı olmayı ihmal ediyoruz.

Eğer genç ve sağlıklıysanız grip çoğunlukla ciddi değildir ve evde istirahat ederek hastalığı atlatırsınız. Öte yandan özellikle çocuk ve yaşlılarda, grip çeşitli komplikasyonlara yol açabilir ve ölümcül olabilir.

Gripten korunmanın en etkili yolu ise grip aşısı olmaktır. Hastalık Önleme ve Korunma Merkezi (CDC), 6 aydan büyük tüm çocukların ve tüm yetişkinlerin grip aşısı olması gerektiğini söylüyor.

Grip aşısı, hastalığa karşı yüzde yüz koruma sağlamaz ama grip olma riskini büyük ölçüde azaltır ve hasta olsanız bile çok daha hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar. Ancak diğer tüm aşılarda olduğu gibi, grip aşısının gerçek anlamda etkili olabilmesi için daha çok insanın aşı olması gerekir. Kısacası aşı olarak yalnızca kendinizi korumakla kalmazsınız, toplumdaki diğer bireyleri de korumuş olursunuz.

İşte bu nedenle; grip aşısının yaygınlaşması için dünya genelinde birçok farklı kampanya yürütülüyor.

Sağlıkveyaşam

30 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.