Güneş yanığı: ilk yardım

Güneş yanığı için ilk yardım nasıl uygulanır?

Güneş yanığı belirtileri ve semptomları genellikle ağrı, kızarıklık, şişlik ve zaman zaman kabarma getirerek, maruz kalmadan birkaç saat içinde ortaya çıkar. Maruz kalma genellikle derinizin geniş bir alanını etkilediğinden, güneş yanığı baş ağrısı, ateş ve yorgunluğa neden olabilir.

Eğer bir güneş yanığınız varsa

  • Serin bir banyo veya duş alın. Ayrıca soğuk su ile nemlendirilmiş temiz bir havlu uygulayabilirsiniz.
  • Günde birkaç kez aloe vera veya nemlendirici losyon uygulayın.
  • İyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için kabarcıkları el değmeden bırakın. Kendi başlarına patlarlarsa, açık alanlarda antibakteriyel merhem uygulayın.
  • Gerekirse, aspirin, ibuprofen, naproksen veya asetaminofen gibi reçetesiz bir ağrı kesici alın. Çocuk veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. Aspirin, 2 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmasına rağmen, suçiçeği veya grip benzeri semptomlardan iyileşen çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Eğer endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Vazelin, tereyağı, yumurta akı ya da güneş yanığı diğer ev ilaçları kullanmayın. Bunlar yanığın iyileşmesini önleyebilir veya yavaşlatabilir.

Güneş yanığınız kabarmaya başlarsa veya döküntü, kaşıntı ya da ateş gibi acil komplikasyonlar yaşarsanız, doktorunuza görünün.

Sağlıkveyaşam

29 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.