​Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Bireylerin toplum içinde gülmekten kaçınmalarının altında yatan en önemli etken ağız ve diş sağlığı sorunlarıdır.

Bir çok kişi dişlerinde olan ve diş etlerinde bulunan sorunlar yüzünden diledikleri gibi gülemezler. Bu da kişinin gülme süreçlerini huzursuz bir şekilde geçirmesine sebep olmaktadır. Gülüş estetiği genellikle diş etlerinde ve dişlerinde sorun olan kişilere uygulanmaktadır. Bu uygulamalar gülme esnasında ortaya çıkan dişlerindeki bozukluk düzeltilerek daha beyaz daha rahat bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler için uygundur.

Gülüş Tasarımı Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Kişinin tercihleri göz önünde bulundurularak gülüş tasarımı işleme alınır. Gülüş tasarımı uzun bir sürece yayılabileceği gibi, kısa bir sürede de gerçekleştirilebilir. Öncelikli olarak diş ve ağız estetisyenleri tarafından kişinin ağız içinde yapılacak olan uygulamalarının bilgisi tamamen gülüş estetiği isteyen kişiye verilmelidir. Kişinin ağız ve diş yapısı tamamen gözden geçirildikten sonra yapılacak işlemler sırası ile belirlenir. Dişlerdeki kaplama türleri, damaklar için yapılacak tedaviler sırası ile işlem yapılacak kişiye anlatılmalıdır.

Bu süreçte bazı kişiler için dişlerin tam olarak üst üste kapanmama sorunları uzun süreçlere bağlı olan diş teli tedavileri ile mutlaka geçirilmelidir. Bu sürecin biraz uzun sürmesi güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen kişileri tabi ki sabırsızlandıracaktır. Fakat sabırlı bir bekleyişin sonucunda kişi iyi bir gülüşe sahip olabilir.

Gülüş Tasarımında Cinsiyet

Erkeklerin ve kadınların diş yapıları birbirlerinden farklıdır. Erkeklerde dişlerin yapısında köşeli ve belirgin bir yapı varken kadınlarda ise köşeyi ve yumuşak kavisli bir yapı bulunmaktadır. Kadınlar için gülme hattı genellikle alt dudak paralelinde kavis ile belli edilirken erkeklerde genellikle gülme hattı düz bir şekilde oluşmaktadır. Erkeklerde ön iki diş diğer dişler ile aynı oranda iken kadınlarda önde bulunan iki tane ön dişi diğer dişlere oranla biraz daha yüksekte durmaktadır.

Bu farklılıklar yüzünden erkeklere ve bayanlara yönelik gülüş tasarımlarında farklılıklar işlem sırasında mutlaka göz önünde bulundurulmaktadır. Her cinsiyette yüz hatları da diş etlerinin yapısını ve diş sıralamasında büyük bir önem taşımaktadır. Yüz hatları köşeli olanların diş hatları yüzlerine göre, yuvarlak yüz hatlıların diş hatları da kendi yüz şekillerine göre ayarlanması gereklidir.

Gülüş Tasarımı Ve Dudak Yapıları

Dudak yapılarının da en az diş yapısı kadar gülüş üzerinde etkisi bulunmaktadır. Dolgun dudakların gülüş seviyesi ile ince dudakların gülüş seviyesi birbiriyle farklı sistemdedir. İnce dudaklı kişiler çok daha dolgun bir gülüş sağlarken dudaklarının iriliği çoğu zaman dolgun dudaklı olan kişiler için engeldir.

Bu sorun estetisyenler tarafından örümcek ağı yöntemi ile çözüme ulaşması da oldukça kolaydır. Tıpta giderek çarelerin tükenmemesi gülüş estetiği içine gamzeli gülüşler ve daha geniş gülüşleri de eklemiş durumdadır. İsteğe bağlı olarak hem diş, hem diş etleri hem de yanak kenarlarında daha derin gülüşler için işlemler yapılabilir.

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

21 Kasım 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.