Gençlerde sigara kullanımı: Çocuğunuzu sigaradan korumak için 10 yol

Gençlerde sigara kullanımı ömür boyu sürecek bir probleme dönüşebilir. Çocuğunuzun ilk nefese direnmesine yardımcı olun.

Gençlerde sigara kullanımı masum bir şekilde başlayabilmektedir, ancak uzun dönemli bir problem olabilmektedir. Aslına bakıldığında, sigara kullanan yetişkinlerin çoğu sigaraya gençlerin başladığı gibi başlamaktadır. Peki yapabileceğiniz en iyi şey nedir? Çocuğunuzun ilk nefesi almasını engelleyin. Aşağıdaki çocuğunuzun sigara kullanmasını önlemenize yardımcı olacak ipuçlarını izleyin.

1. İyi bir örnek olmaya çalışın

Aileleri sigara kullanan gençlerin arasında sigara kullanma oldukça yaygın bir durumdur. Eğer sigara kullanmıyorsanız devam edin. Sigara kullanıyorsanız, hemen bırakın. Sigara içmeyi ne kadar erken bırakırsanız, çocuğunuzun bir içici olma olasılığı o kadar azalır. Doktorunuz ile sigarayı nasıl bırakabileceğiniz hakkında iletişime geçin.

Bu arada, evinizde, arabanızda veya çocuğunuzun önünde sigara içmeyin, ve sigaralarınızı çocuğunuzun bulabileceği bir yerde bırakmayın. Çocuğunuza sigara içerken ne kadar mutsuz olduğunuzu, sigarayı bırakmanın ne kadar zor olduğunu ve sigarayı bırakana kadar denemeye devam edeceğinizi anlatın.

2. Çekiciliğini anlayın

Gençlerde sigara kullanımı asiliğin bir biçimidir veya bir arkadaş gurubuna girebilmenin bir yoludur. Bazı gençler kilolarını kontrol etmek için sigara kullanmaktadırlar. Diğerleri kendilerini rahat veya özgür hissetmek için sigara içmektedirler.

Çocuğunuzun herhangi bir arkadaşı sigara kullanıyorsa, çocuğunuza sigara içme ile ilgili nasıl hissettiğini sorun. Çocuğunuzun iyi olan seçimlerini takdir edin, ve kötü seçimlerin sonuçları ile ilgili konuşun. Ayrıca çocuğunuzla tütün firmalarının sigara içmek ile ilgili filmlerde, reklamlarda veya ürün yerleştirme aracılığı ile sigarayı nasıl etkileyici bir hale getirdikleri ile ilgili konuşun.

3. Gençlerin sigara kullanmasına hayır diyin

Çocuğunuz sizin söylediğiniz bir kelimeyi duymadığını hissediyorsanız, her ne olursa olsun söylemeye devam edin. Çocuğunuza sigaraya izin verilmediğini söyleyin. Reddedilme düşündüğünüzden daha etkileyici olabilir. Ebeveynleri en sağlam sigara yasakları ayarlayan gençler ebeveynleri sigara kullanımına sınırlama koymayan ebeveynlerin çocuklarına göre daha az sigara kullanımı eğilimindedirler. Aynı durum kendilerini ailelerin daha yakın hisseden gençler için de geçerlidir.

4. Çocuğunuzun kendini beğenmişliğine karşı durun

Sigara içmek büyüleyici birşey değildir. Sigaranın kirli ve kötü kokulu olduğunu çocuğunuza anlatın. Sigara içmek kötü nefese ve kırışıklıklara yol açar. Sigara kıyafetlerinizin ve saçlarınızın kokmasına neden olur ve dişlerinizi sarı renge dönüştürür. Sigara kullanmak kronik öksürüğe ve sporlarda daha az enerji ve diğer eğlenceli aktivitelerden koparır.

5. Matematiğinizi yapın

Sigara kullanmak pahalıdır. Çocuğunuza günde bir paket sigara içmenin haftalık, aylık veya yıllık olarak maaliyetlerini hesaplamasına yardımcı olun. Sigara içmenin maaliyetleri elektronik cihazlarla, kıyafetlerle ve diğer şartlar ile kıyaslayabilirsiniz.

6. Akranlarından baskılar bekleyin

Sigara kullanan arkadaşlar inandırıcı olabilmektedirler, ancak çocuğunuza sigarayı reddetmesi için ihtiyacı olan araçları verebilirsiniz. Bu sosyal durumlar ile nasıl başa çıkabileceğinizin provasını yapın. "Hayır teşekkürler, ben sigara kullanmıyorum" gibi basit bir söylem olabilir. Çocuğunuzun daha fazla bu temel reddi yapması, onun gerçeklik anında daha çok hayır deme olasılığı olacaktır.

7. Bağımlılığı ciddiye alın

Gençlerin çoğu ara sıra kullanılan sigaranın kendilerinde bağımlılık yaratmayacağına ve düzenli içici olurlarsa, istedikleri zaman bırakacaklarına inanmaktadırlar. Ancak gençler düşük seviyede sigara kullanmak ve aralıklı olarak sigara içmek ile de bağımlı bir hale gelebilmektedirler. Çocuğunuza sigara kullanan yetişkinlerin çoğunun sigara kullanımına genç yaşlarda başladıklarını hatırlatın. Bir kere bağımlı hale geldiğinizde bırakmak oldukça zordur.

8. İleriyi görün

Gençler kötü şeylerin diğer insanların başına geldiklerine inanma eğilimindedirler. Gençlerin çoğu kanser, kalp krizleri ve felcin soyut olarak oluşabileceğini düşünmektedir. Gerçek hayat örnekleri olarak sevdiklerinizi, arkadaşlarınızı, komşularınızı ve ünlüleri kullanın.

9. Sigaranın ilerisini düşünün

Dumansız tütün, karanfilli sigaralar (kretek) ve şeker aromalı sigaralar (hint sigaraları) bazen normal sigaralara göre daha az zararlı veya bağımlılık yarattığı ile ilgili yanlış anlaşılmalar olmaktadır. Gençler ayrıca nargile (hookah) içmenin güvenli olduğunu düşünmektedirler. Hiçbir şey gerçekten bu kadar uzak olamaz. Kretek, hint sigaraları ve nargilenin tümü sağlık risklerini taşımaktadır. Çocuğunuzun kandırılmasına izin vermeyin.

10. İlgili olun

Gençlerin sigara kullanımına karşın aktif bir tutum alın. Yerel ve okulların sponsorluğunda olan sigara önleme etkinliklerine katılın. Sigarasız kamu alanlarını ve tütün ürünleri üzerinde vergilerin yükselmesi için çaba gösterin, destek verin. Yaptığınız çabalar çocuğunuzun sigara bağımlısı olması ihtimalini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz sigaraya başladıysa, tehditlerde ve ultimatomlardan kaçının. Bunun yerine, çocuğunuzun neden sigara içtiğini bulun ve bırakmasına yardımcı olmak için yollar ile ilgili konuşun. Ömürboyu iyi bir sağlık için çocuğunuzun yapacağı en iyi şey sigarayı bırakmak veya kaçınmaktadır.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.