Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte ilaç kullanımı dikkat edilmesi gereken bir konudur , gebelik süresince ilaç kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.

Hamilelikte yeni ortaya çıkan sıkıntılar ya da hamilelikten önce annede bulunan hastalıklar yüzünden bu dönemde bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Her ne kadar hamilelikte ilaç kullanımı çok tercih edilmese de anne çok ağrılı ve sıkıntılı bir dönemden geçiyorsa doktor tarafından ilaç takviyesi verilmektedir. Yalnız hamilelikte ilaç kullanımı dikkat gerektiren bir konudur ve doktora danışılmadan kesinlikle ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü piyasada bulunan her ilacı hamileler kullanamamaktadır.

Gebelik de nükseden rahatsızlıklar için hamilelerin kullanabileceği ilaçlar bulunmaktadır. Hamileliğin başladığı andan itibaren 31. İle 71. Günler arasında bebeğin organlarının oluşumu gerçekleşmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca annenin bu dönemde ilaç almaması gerekmektedir. Çünkü alınacak ilaç bebeğin gelişimine olumsuz etki yapabilir ve bebek de dönüşü mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Yumurtanın döllendiği andan itibaren ilk iki haftada annenin bilmeden ilaç kullanması durumunda bebek bundan hiç etkilenmeyebilir ya da tam tersi hamilelik düşükle sonuçlanabilir. Daha sonraki dönemlere ise bilmeden kullanılan her ilaç bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamilelik döneminde kullanılabilecek ilaçlar çeşitli kategorilere ayrılırlar. İlk kategorideki ilaçlar hamilelik döneminde rahatlıklar kullanılabilir. İkinci kategoridekiler ise ilacın fayda ve zararları göz önünde bulundurularak kullanılır. Son kategorideki ilaçlar ise annede hayati fonksiyonları etkileyecek bir durum yoksa kesinlikle kullanılmaz. Bu ilaçların hiç biri doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Doktor muayenesi sonunda gerekli görüldüğünde doktor tarafından ilaç takviyesi uygulanacaktır.

Kader KAYALI

Kader KAYALI

16 Şubat 2017

Yorumlar

 • Yağmur beyaz 04 Eylül 2018

  Iki gündür günüm geçti Karnım çok ağrıyor midem bulanıyor sırtımda Ağrı sanki adet olacakmış gibi ama adet olmuyorum acaba hamilemiyim

 • Tuba 14 Ağustos 2018

  Ben sabah uyandığımda biden çok bulanıyo kusucak gbi oluyo bide kabızlık var bende gebe olabilirmiyim

 • Esma 02 Ocak 2018

  Adetimin biteli 15 gün oluyor ama 2 haftadır midem bulanıyor karnım ağrıyor başım dönüyor ve karnimdan kasığınma doğru siyah bir çizgi oluştu hamile olabilrmiyim acaba

 • Bahar 16 Aralık 2017

  Bende bu ay karpuz aşerdim sirt ağrım mide bulantım var bide leke kan görüyorum hamile olabilir miyim?

 • Arife 19 Kasım 2017

  Adet günü geçti acaba hamilelik olabilir mi nasıl anlarım?

 • ezgisu 13 Kasım 2017

  3 yada 4 haftayken nasıl anladınız hamıle oldugunuzu?

 • Feyza 10 Kasım 2017

  Mrblar ben adet oldum ve bu süreç bitince eşimle 14 .gunu ve diğer günlerinde ilişkiye girdik çocuk istiyoruz adetten 1hafta sonra kanamam oldu acaba neden oldu bilginiz varmi

 • Elif 14 Haziran 2017

  Benim adetim iki gün geçti ve ağrım var

 • Aysegul 24 Şubat 2017

  Mrb, 3 yada 4 haftalık hamileyim. Hamile oldugumu bilmeden 2 bardak alkohol ictim ve Paracetamol, propyphenazone, caffein ve codein icerikli ağri kesici aldım. Acaba bebeğim zarar görür mü??

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.