Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanılır Mı ?

Annelerin gebelik dönemlerinde en çok merak duydukları, çekindikleri hatta korktukları noktalardan bir tanesi de ilaç kullanımıdır.

Anne adayları,ilaçların içerisinde bulunan kimyasal yapıların, bebeklere zarar vermesinden çekindikleri için herhangi bir ağrı kesici kullanımından bile feragat ederler. Hamilelik döneminin anneler için aşağı yukarı 9 aylık bir zaman içerisinde yaşandığını vurgularsak bu üzün süreç içersin de vücudunuzda yaşanacak “ bulantı, kusma, ishal, mide ağrısı, gribal enfeksiyon” gibi hastalıklar karşısında vücudunuzun ağrı kesici isteği çok normal olacaktır. Bu konuda önemli olan alacağınız ilacın ya da ilacı kullanıp kullanamayacağınız gibi nedenlerden dolayı doktorunuzun bilgisi dahilinde olup izin verip vermemesidir. Özellikle de bazı anne adayları gebelik döneminden önce geçirmiş olduğu rahatsızlıklar sebebiyle de yıllardan beri ilaç kullanıyor olabilmektedirler. Böyle bir durumda ise hamilelik planı yapılmadan önce doktora, şayet hamilelik ansızın olduysa hemen bir doktora bilgi verilmeli ve hamilelik süreci doktorunuzun çizeceği plan aşamasına göre hareket edilmektedir. Bu zamana kadar kullanmış olduğunuz ilaçlar bebeğin anne karnında büyümesi için uygun değilse doktor tarafından farklı ilaçlar verilmektedir. Anne karnında ki bebeğin ilk 3 ay içerisinde organ gelişimi olduğundan dolayı doktorlar tarafından (istisnalar dışında, acil kullanımlar) vücut içerisine alınan kana karışan her türlü ilacın kullanılması yasaklanıyor. Bu yüzden gerekilen ilaç tedavisine genel olarak gebelik döneminin ikinci 3. Ayından sonra başlanılması doğru olacaktır. Gebelik döneminde alınacak ilaç kullanımlarında bir yanlış sosyal olarak hem annenin hem de bebek gelişimi için hamilelik döneminde bazı istenmeyen durumlar yaşanmasına sebep olabilir. Bu da annenin kendisini suçlamasına hem de kendi doktorunu suçlamasına sebep olabilir.Hamilelik döneminde kullanılan bazı ilaçları sizler için inceledik, kullanım doğru olup olmadığına yazımızın devamında da karar verebilirsiniz.

Ağrı Kesiciler

Hamilelik dönemi içerisinde yaşanılan rahatsızlıklar; baş ağrısı, migren tutması, diş çürümesi, diş ağrısı, travma herhangi bir ameliyat gibi sebeplerden ötürü bazen ağrı kesici kullanmak gerekebilir. Kullandığımız ağrı kesici ilaçlar asla basit olarak görülmemeli ve kullandıktan sonra yaşanabilecek durumlar göz ardı edilmemelidir. Hamilelik döneminde yaygın olan ve zararlı olmayan ağrı kesiciler “ parasetamol” ve ya “asetominofen” gibi ilaçlardır. Herhangi bir şekilde alınan ve kullanılan “ Aspirin” hamilelik dönemi içerisinde aşırı olarak kanamayı tetikleyeceği için hiçbir şekilde ağrı kesici olarak kullanılmamaktadır. “ Nonstreidantiinflamatuar” ağrı kesici ilacı kullanıldıktan sonra ise hamilelik döneminin 34. haftasından sonra anne karnındaki bebeğin suyunda azalma yaşanıp duktusarteriozusadlı damarın kapanmasıyla birlikte bebeğin ani bir şekilde ölmesine sebep olabilir. Bu yüzden de doktorlar yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumun olmaması için bu ağrı kesicileri hamilelik dönemi esnasında kati suret ile yasaklamaktadır. Oluşturulan bu durumlar hem anne sağlığını hem de bebek sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Antibiyotikler

9 aylık hamilelik dönemi boyunca yaşanılan idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolundaki rahatsızlıklar, oluşabilen diş tedaviler, sinizüt oluşumu apse kullanımı gibi bir çok çeşitli nedenlerden dolayı antibiyotik kullanımı gerçekleştirilebilir. Hamilelik dönemi boyunca doktor kontörlünde verilen antibiyotikler hiçbir sağlık problemi teşkil etmemektedir. Antibiyotik kullanımını gerektirecek herhangi bir sağlık problemi olduğunda anne ve anne karnındaki çoğunun sağlığını tehlikeye atacak zararsız ve en az zararlı antibiyotikler tercih edilmektedir. Bu tercih aşaması ise doktor kontrolü tarafından meydana gelmektedir. Bu sebeplerden ötürü antibiyotik kullanımını gerektirecek bir hastalık olduğunda özellikle de hamilelik esnasında ki doktorunuzun onay verdiği taktirde herhangi bir şekilde antibiyotik kullanımı zararlı değildir. Böyle olaylar da doktorlar ile görüşülerek en uygun ilacın seçilmesi sağlanmaktadır.

Lokal ve Genel Ağrı Kesici İlaçları

Lokal ve genel olarak ağrı kesici ilaçları gebelik döneminde görülen diş rahatsızlıklarında, diş doktoruna gittiğiniz zaman gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi durumunda ilaçların kullanımı gerekmektedir. Halk arasında çokça duyulan ve bir çok kişi tarafından da desteklenen lokal anestezi ilaçlarının zararlı olduğuna dair bilgiler gerçeği yansıtmamakla birlikte doktor kontrolü esnasında yapılan ağrı kesiciler, “ lidokain, prilokain, edidokain “ gibi lokal anestetik ilaçların gebelik döneminde kullanılması her iki taraf ( anne ve anne karnındaki çocuk ) için güvenli olduğu bilinmektedir.

Migren için Ağrı Kesicililer

Uzun yıllardır uzun ağrılar sonucu baş ettiğiniz migrenler için bazen kullanılan ağrı kesiciler yeterli olmayıp ekstra takviye ağrı kesicisi yapılmaktadır. Ekstra ağrı kesiciler ise gebelik dönemi içerisinde alınması sakıncalı olan fakat yararlı ve zararları yüzdeye vurulduğu zaman doktorlar tarafından uygun görülüp görülmemesi tartışılabilir. Bu sebepten ötürü hamilelik dönemi boyunca bu hastalığın kontrolü hamilelik süresi boyunca yanınızda bulunan ve nöroloji polikliniğinden güveneceğiniz bir doktor ile güvenli bir şekilde tedavisi olarak düzenlenmektedir. Yoksa oluşabilecek problemlerde sizler kendinizi suçlu olarak görebilirsiniz.

Magnezyum ve Kalsiyum içeren Ağrı Kesiciler

Bu ilaçlar kullanıldığı zaman rahim ağrıları başlamış ve bacaklardaki kramplar arttığında kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanımı sırasında büyük oranda şikayetlerin yok olması ya da kısmen hafiflemesi sağlanacaktır. Ayrıca magnezyumun kabızlığının çözülmesinde de oldukça önemli katkılar bulunmaktadır. Her ne kadar ilaçların işlevsel yönü kuvvetli de olsa gebelik dönemlerinde bu ilaçların kullanılması sakıncalıdır. Bu sebepten ötürü doktorda bu ilaçların kullanılmasını gerekli görmemektedir.

Yukarı da gebelik dönemi boyunca oluşabilecek bazı hastalıkların sonucundaki ağrı kesicilerin kullanımı ya da kullanılmaması olarak bir yazı yazdık. Sizlerde gebelik dönemi boyunca sizler için tehlikeli olabilecek ağrı kesicilerden uzak durarak hem kendinizi hem de karnınızdaki bebeğin sağlığını riske atmamaktasınız. Bu kontrolleri doktor kontrolü esnasında sorarak ilaç kullanımınızın durumlara göre doğru olup olmadığını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2019

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.