Gebelik İstiyorum

Gebelik isteyen kadınların nelere dikkat etmesi ve neler yapması gerektiğiyle ilgili tüm bilgiler yazımızda.

Hamile kalmayı düşünen kadınların bu süreci artırmak için bazı şeyler yapması gerekmektedir. Hamile kalmayı düşünüyorsanız bu günden itibaren folik asit kullanımına başlamanız büyük önem taşımaktadır. Folik asit kullanımı gebe kalmak isteyen kadınlar için oldukça önemlidir. Bu dönemde bazı testlerinde yapılması gerekmektedir. Bu yüzden gerekli testleri yaptırmak ve folik asit kullanımı hakkında bilgi almak için doktora gitmeniz gerekmektedir.

Hamile kalmayı düşünen kadınların kiloları fazla ise normal kiloya düşmeleri gerekmektedir. Çünkü hamile kalındıktan sonra da kilo alınacağı için başka sorunlar bu dönemde ortaya çıkabilir. Kilonun fazla olması gebe kalmayı engelleyen olaylardan bir tanesidir. Bu yüzden aşırı kilolu kadınlar gebe kalmayı düşünüyorlarsa diyetisyen yardımıyla zayıflamaları süreci hızlandıracaktır. Kadınların yumurtlama dönemine yakın zamanlarda ilişkiye girmeleri hamilelik şansını artırmaktadır. Bu dönem genelde adet kanaması başlamadan 14 gün öncesine denk gelmektedir.

1 yıl süre boyunca korunma olmaksızın düzenle ilişkiye girildiği halde hamile kalınamıyorsa kısırlık şüphesi olabilir. Bu yüzden eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir. Sigara ve alkol gibi zararlı etkenlerde hamilelik şansını düşüren etkenlerdendir. Eğer sigara kullanıyorsanız bırakmanız tavsiye edilmektedir. En çok merak edilen konulardan biri de hamile kalmak isteyenlerin bu dönemde bebeğin kız ya da erkek olabilmesi için yapabilecek bir şeylerinin olup olmamasıdır. Ne yazık ki böyle bir şey genetik yöntemler dışında mümkün değildir.

Sezen TUNALI

Sezen TUNALI

09 Mart 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.