Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizliğin altında yatan nedenler iyice araştırılmalı varsa başka bir hastalık, sağaltımı yapılmalı, düzenli bir hayat sağlanmalı, varsa psikolojik sorunlar terapi ile düzeltilmeli.

Erkeklerde cinsel isteksizlik sık karşılaşılan bir problem olmakla birlikte çaresiz değildir. Gelişen modern tıp sayesinde ereksiyonu sağlayan bazı ilaçlar güvenle kullanılmakta olup isteksizliğin ereksiyon problemine neden olduğu durumlara çare bulunmaktadır. Bu amaçla en sık olarak sildenafil, tadalafil ve verdenafil içeren ilaçlar satılmakta olup bunların dışında cinsel isteği arttırıcı birçok ürün piyasada mevcuttur. Eskiden beri kullanılmakta olan mesir macunu bu ürünlere bir örnektir ve bu sorunların eskiden de var olduğunun en bariz delilidir.

Cinsel İsteksizlik Yaşayan Neler Yapmalı

Cinsel isteksizlik tedavisi için doktorlar birçok öneride bulunmaktadır. Düzenli bir hayat, düzenli uyku saatleri, dengeli beslenme, spor yapma, çiftlerin birbirine karşı yumuşak davranması, şehir stresinden uzaklaşma, uzun tatillere çıkma, çikolata tüketimini arttırmak, dondurma tüketimini arttırmak, çift terapisi bunlardan en önemlileridir. Bunların dışında abartmamak kaydı ile rahatlatacak düzeyde alkol tüketimi de bazı doktorlar tarafından önerilmektedir. Cinselliğe karşı oluşmuş aşırı katı ahlaki öğretiler bu hastalığı tetiklemektedir. Bireyler nedenleri arasında bu öğretilerin olduğu tespit edilmesi halinde bakış açılarını değiştirmek, önyargılarından kurtulmak zorundadır. Cinsel isteksizlik yaşayan erkekler bunun herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğunu kavramalı sorunu kafalarında büyütmemeli içinden çıkılmaz bir hal almasını sağlamamalıdır. Önemli olan bireyin iyileşmek istemesi tedaviyi kabul etmesi ve bu yolda çaba harcamaya hazır olmasıdır.

Cinsel İsteksizlik Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Cinsel isteksizlik kişide ereksiyon problemlerine yol açabilir. Bu gibi durumlarda PDE5 inhibitörleri ile hastalara destekleyici farmakolojik tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi ereksiyon problemi ile birlikte cinsel isteksizlik yaşayan hastaların yarısından fazlasına çare olmaktadır. Farmakolojik tedaviye yanıt vermeyen hastalara vakumlu sıkıştırma cihazları ile pasif bir ereksiyon sağlanmaktadır. Bazı hastalarda ise ikinci ve üçüncü basamak tedavilerde intrakavernoz enjeksiyonlar ve penil protezler takılarak cinsel hayatı normale getirilmeye çalışmaktadır. Farmakolojik tedavide kullanılan ilaçların haricinde ginseng içeren destekleyici haplar cinsel istek arttırıcı olarak kullanılmakta, afrodizyak etkili merhemler, haplar ve parfümler kişilerin cinsel hayatına renk katması aşçısından faydalı görülmektedir.

Erkan Çınaraltı

Erkan Çınaraltı

22 Kasım 2017

Yorumlar

  • Burak 02 Eylül 2018

    Maalesef bende bu durumu yaşadım ve yaklaşık 1,5 yıl kadar sürdü. Ancak sonra eski halime döndüm herhanfi bir şey kullanmadım tedavidende geçmedim. Ancak şöyle bir durum var; özel bir şirkette çaycıydım. Hep kapalı alan ve sürekli getir götür talimatları beni strese ,ve sanki ezilmişliğe sokuyordu. Daha sonra iş bölümümü, bolbol güneş ışığı istediğinde gölgede oturabildiğin açık alanda başka bir yer olarak değiştirtim. Gün geçtikçe ferahladım. Güneş ışığını o kadar özlemiş ki vücudum anlatamam. Birde bu bölümde amir müdür şefte yok. Çok relaxım. Böyle olunca yeniden cinselliği hayal edebilir oldum. Bolbol huzur dolunca içim yeniden eski halime döndüm. Diyorum ki; huzursuzluk, stres ezilmişlik hissi kapalı yerde çalışma gibi bir çok faktör cinselliği etkiliyor.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.