Erkeklerde ​Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nedir?

Erkeklerde cinsel isteksizlik çoğu kişinin zaman zaman yaşadığı sorunlardan biridir.Halk arasında cinsel soğukluk olarak da bilinen bu rahatsızlığın nedeni nedir nasıl anlaşılır ve cinsel isteksizlik tedavisi nasıl olur ? Tüm soruların cevabı detaylarıyla yazımızda.

Erkeklerde cinsel isteksizlik sebepleri genelde psikolojik sebeplerdir. Cinselliğe karşı olan önyargılar, çeşitli mitler ve onlardan kaynaklı korkular, toplumsal cinsel yargılar, bireysel travmatik deneyimler, partnere duyulan ilgisizlik veya ilginin zamanla azalmış olması, aldatma veya aldatılma deneyimler, aldatılma korkusu, ölüm korkusu, hastalık fobileri, özgüven yetersizlikleri, partnerin ilişkide baskın hale gelmiş olması, sosyal statü endişeleri, sosyal hayat korkuları, iş hayatına bağlı stres ve korkular, çocukluk travmaları, çocukken uğranılan taciz ve tecavüz travmaları, duygu durum bozuklukları, çeşitli takıntılar, ailesel problemler, dinsel endişeler, başarısızlık korkusu dolayısıyla her türlü psikolojik negatif etmen erkeklerde cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Bu psikolojik etmenlerle bireyin kendisi mücadele edebileceği gibi yardım da alması gerekebilir.

Psikolojik Sebepler Nasıl Anlaşılır

Kişi cinsel isteksizlik şikâyeti ile uzman doktora başvurduğu zaman şu gibi sorularla karşılaşır. Sertleşme sorununuz oluyor mu? Oluyorsa hangi zamanlarda oluyor? Boşalma sırasında sertleşmiş oluyor musunuz? İstek varken de sertleşmeniz kayboluyor mu? Farklı yerlerde değişen bir şey oluyor mu? Sabah uyandığınızda sertleşme oluyor mu? Partneriniz size sevgisini gösteriyor mu? Ona olan ilginizde azalma hissediyor musunuz? Bu gibi sorular erkeklerdeki cinsel isteksizliğin psikolojik olup olmadığı hakkında fikir verir. Eğer sorunun psikolojik olduğuna karar verilirse hasta terapi yoluyla sağaltılmaya çalışılır. Bazen bu terapiye partner de katılmalıdır. Bunun kararına psikiyatrist hekim karar vermelidir.

Cinsel İsteksizlikte Bireysel Deneyimlerin Rolü

Bireysel deneyimler kişilerin cinsel hayatını derinden etkileyen önemli bir faktördür. Ülkemizde ilk cinsel ilişkilerin çoğunluğu başarısız veya kötü geçen cinsel ilişkilerdir. Bu başarısız deneyimler genellikle travmatik etkiler bırakarak erkeklerin sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmasını engeller. Korkuları tetikleyerek erkeklerdeki stres oranını da yükseltir. Bu da cinsel isteksizliğin başlıca nedenleri arasında sayılır. Bunun haricinde kişinin yaşadığı büyük travmalar, kazalar, kayıplarının etkisi, hastalık korkuları yine cinsel isteğin önüne set çeken faktörlerdendir. Kişinin başarısızlık korkusu genelde cinsel hayatına da yansımakta ve bu da cinsel isteksizliği tetiklemektedir. Kişinin çocukluğunda tacize uğraması bilinçaltında cinsel korkuların uyanmasına ve cinsel isteksizlik yaşamasına neden olabilir.

Sağlıkveyaşam

03 Ekim 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.