Dörtlü Test Nasıl Yapılır?

Gebelik sürecinde anne adayının yaptırması gereken testlerden biri de dörtlü testdir. Bu test ne zaman ve nasıl yapılır merak ettiklerinizin tüm cevabı yazımızda.

Gebe kadınlara yapılan üçlü testlere ziyade ülkemizde dörtlü test daha çok yapılmaya başlanmıştır. Dörtlü test üçlü teste göre güvenilirliği konusunda daha çok tercih edilmektedir Üçlü test'e gebe olan annenin kanındaki "İNHİBİN A" da eklenerek dörtlü tarama testi yapılır. Dörtlü tarama testi gebeliğin 15-20. haftalarında yapılmaktadır. Bu test ile bebeğin down sendromu, kromozom anormalliği ya da nöral tüp defekti gibi bir rahatsızlığın olup olmadığı saptanmaktadır.

Dörtlü tarama testi yapılacağı gün gebe olan kadına ilk önce ultrason muayene yapılır ve bebeğin durumunun ölçümleri yapılır. Daha sonra gebe olan kadından aç ya da tok olması fark etmeksizin kan alınır. Normal tahliller için verdiğimiz gibi bir tüp kan yeterlidir. Bu kan değerleri ile birlikte gebe kadının doğum tarihi, sigara kullanıp kullanmadığı, kilosu, son adet tarihi ve ultrason sonuçları bilgisayar kayıtlarına işlenir. Bilgisayar programında yapılan testlerin sonucu olarak risk düzeyi belirlenir. Dörtlü tarama testi yapıldıktan sonra sonuçlar en fazla üç gün içerinde çıkmaktadır. Bu testin sonucunda down sendromu, edwars sendromu ve nöral tüp defekti için sonuçlar verilir.

Dörtlü tarama testi sonucunda eğer olması gereken değerler daha yüksek çıkmışsa bu durumda pozitif test yapılması istenmektedir. Pozitif ya da negatif test kesin bilgi verdiği iddia edilemez. Bebeğin kesin olarak down sendromlu ya da edwars sendromlu olup olmadığını anlamak için detaylı ultrason incelemesi yapılmalıdır. Dörtlü tarama testi hemen hemen her özel hastane de 100- 200 Tl arasında bir fiyatta yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde ise SGK karşıladığı için ücretsiz yapılmaktadır.

.

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

13 Mart 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.