Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği ve Adet Görememe

Her anne adayının merak ettiği konulardan biri de doğum sonrası adetin ne zaman başlayacağıdır.Doğumdan sonra adet ne zaman görülür ve ne zaman düzene girer merak ettiklerinizin cevabı yazımızda.

Doğumdan sonra annede yaklaşık bir ay kadar kanama görülmektedir. Bu kanama adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır. İster sezaryen ister normal doğum olsun loşi adı verilen bu kanama her doğum yapan kadında görülür ve doğumdan sonra rahimde kalan kalıntıların atılmasını sağlar.

Adet kanaması doğumdan hemen sonra düzene binmez. Eğer anne bebeğini emziriyorsa adet kanaması 6 ay ya da 1 yıl sonra görülmektedir ve bu süreden sonra düzene biner. Bazen kadınlarda doğum 6 ayı bulmadan emzirse bile adet kanaması yaşanabilir bu durum normaldir. Fakat emzirme devam ettikçe adet kanamaları düzensiz seyredebilir. Eğer anne doğumdan sonra belli sebeplerden ötürü bebeğini emziremezse bu durumda genelde 3 ay süre içinde adet görmeye başlar. Genelde adet kanamaları belli süreler sonra başlamaktadır. Fakat anne bebeği tamamen emzirmeyi bırakmadan kanalar düzensiz görülebilmektedir.

Annenin bebeği emzirdiği süre boyunca adet kanamasında düzensizlikler yaşanabilir ve bu normaldir. Emzirme sona erdiğinde adet döngüsü de düzene girer. Bunun yanında az da olsa emzirdiği süre boyunca düzenli olarak adet gören kadınlar da bulunmaktadır. Fakat hamilelikten sonra yaşanan adet düzensizliklerinin hepsinin emzirmekten kaynaklandığını söylemek yanlış olur. Hamilelikten sonra yaşanan cinsel birlikteliklerde kadının tekrar hamile kalma olasılığı bulunmaktadır. Annenin doğumdan sonra düzensiz adet görmesi ya da bebeğini emzirmesi tekrar hamile kalmasına engel değildir.

Aysel ÇİFTÇİ

Aysel ÇİFTÇİ

06 Mart 2017

Yorumlar

 • Suzan 27 Şubat 2018

  Sezaryanla doğum yaptım 38. Günde kanama bitti. Bir hafta sonra miktarı az şekilde tekrar geldi. Daha sonra yine bir hafta gelmedi sonra yine başladı ancak yine yoğun bir kanama değil.

 • Ayşegül 07 Ocak 2018

  İyi geceler ben3 ay önce Doğum yaptım 1 ay önce de adet oldum ama bu ay adet olmadım hamile kalmaktanda korkuyorum 6 gün geçti günümü neden olmamış olabilirim acaba

 • Aşkın 03 Aralık 2017

  Merhaba ben yaklasık 1 buçuk ay önce doğum yaptim fakat emzirmiyorum ve adetimde gecikti normal midir?

 • Minel 28 Kasım 2017

  İyi günler doğum yapalı 3 ay oldu bir sefer adet gördüm normalde 28 günde oluyordu şuan 13 gün geçti olmadım emziriyorum tüpleri mi baglatim , neden olmadım acaba?

 • tugba eksen 09 Kasım 2017

  bebegim 13 aylik adet gormedim hala 7 ay evvel siprel taktim hala olmadim

 • Saida 06 Kasım 2017

  Sezeryan doğum dan sonra 1 sene oldu,hala adet olmadım. Normal mi bu?

 • Emsal 11 Haziran 2017

  Merhaba dogum yapali 6 ay oldu adetim duzensiz mayisin 1 de hasta oldum 6 gun surdu tekrardan mayisin 26 yine hasta oldum 7 gun surdu cok gecmeden haziranin 7 yine oldum 7 gun surdu normal mi

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.