Doğumdan Ne Kadar Sonra Adet Başlar?

Doğum sonrası adet (regl) ne zaman başlar ,emzirmek adet kanamasını engeller mi gibi soruların cevabı ayrıntılarıyla yazımızda.

Doğum yapan kadınların adet kanaması genellikle doğumdan 3 ay sonra başlamaktadır. Ancak bu durum tüm bireylerde aynı değildir. Bu nedenle telaşa kapılmaya hiç gerek yoktur. Çünkü adetin yeniden başlaması ve düzene oturması için belli bir süre gerekebilir. Özellikle de emziren anneler ilk bir yıl içinde adet görmeyebilir. Hatta kimi annelerde bu süre bir yılı da geçebilmektedir. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Örneğin emzirdiği halde düzenli bir şekilde adet kanaması gören anneler de vardır. Bu nedenle çevreden duyulan bilgilerle ya da başka insanların doğum sonrası adet süreciyle kıyaslama yapılmamalıdır. Bu gayet kişisel bir durumdur ve mutlaka düzene girecektir. Annenin bünyesi ve çevresel faktörler de adet kanamalarını etkilemektedir. Bundan dolayı da bu süreç kişiseldir ve korkulacak bir durum yoktur fakat yeni doğum yapan bireyler daima doktor tarafından takip edilmelidir.

Doğumdan Sonra Adet Görmemek Hamile Kalmaya Engel Olur Mu?

Doğumdan sonra adet döngüsü hemen başlamaz ancak bu hamile kalmaya engel değildir. Ancak toplumda bu şekilde bir yanlış algı bulunmaktadır. Emzirmek ve adet görmemek hamile kalınmayacağı anlamına gelmez. Adet görmediğinden dolayı hamile kalmayacağını düşünen bireyler korunmayabilmektedir. Ancak tekrar hamilelik düşünülmüyorsa korunmak şarttır.

Emzirmek Adet Kanamasını Geciktirir Mi?

Adet kanamasını etkileyen faktörlerin başında emzirme faktörü gelmektedir. Emzirme sıklığı adet kanaması görmede çok etkili bir unsurdur. Emziren annelerin adet kanamaları, emzirmeyen annelere kıyasla gecikmektedir. Bu durumun nedeni ise bebek annesini emdikçe prolaktin hormonu salgılanmasıdır. Bebeklerini düzenli bir şekilde emziren annenlerin adet kanaması daha geç başlıyor.

Emzirme Dışında Adet Kanamasına Etki Eden Unsurlar

Doğum sonrası adet kanaması görmeyi etkileyen tek unsur emzirme değildir. Adet görmemeyi ya da düzensiz adet görmeyi etkileyen başka unsurlar da olabilir. Bu nedenle emzirmeyen ya da emzirme dönemi biten ancak hala adet göremeyen anneler mutlaka doktora gitmelidir. Çünkü bu düzensizliklerin altında yatan yumurtalık kisti gibi nedenler olabilir.

Ne Zaman Korunmaya Başlamak Gerekir?

Düzenli bir şekilde emziren bireyler üçüncü aydan itibaren korunmaya başlamalıdır. Ancak düzensiz bir şekilde emziren bireyler üçüncü hafta itibari ile korunmaya başlamalıdır.

Doğumdan Sonraki Adet Düzensizlikleri İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Doğumdan sonra, tüm kadınlar doktora gitmeye devam etmelidir. Gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Doğumdan sonraki süreci sağlıklı ve rahat bir şekilde geçirmek için doktorun tavsiyelerine mutlaka uymak gerekir. Emzirme süreci bitmesine rağmen adet kanaması görmeyen ya da hala düzensiz bir kanama döngüsüne sahip olan bireyler mutlaka doktorlarına bu bilgiyi vermelidir. Ayrıca kimi zaman emzirme döneminde yoğun kanama gören bireyler olabilmektedir. Bu durumda da hiç gecikmeden doktora görünmek gerekir. Doğumdan sonra tekrar bebek düşünmeyen bireyler yine doktorlarının önerdiği korunma yöntemlerini kullanmalıdır.

Suat YALÇIN

Suat YALÇIN

01 Ağustos 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.