Çocuk ve televizyon : Çocuğunuzun ekran karşısında geçirdiği süreyi sınırlandırın

Çocuk ve televizyon-- Çocuğunuzun televizyon, bilgisayar ve cep telefonuyla geçirdiği süreyi ve bu ekran süresinin etkilerini azaltın.

Çocuğunuzun televizyon izleyerek, akıllı telefon, bilgisayar veya konsol oyunları oynayarak ne kadar zaman geçirdiğinden endişeleniyor musunuz?

Ekran karşısında geçirilen zamanın bir kısmı eğitici olabilir ancak bu sürenin aşırıya kaçması çok kolaydır. Çocuğunuzun ekran karşısında geçirdiği süreyi kontrol altında tutmak için neler yapabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Çok fazla televizyon izlemenin etkileri

Amerikan Pediatri Akademisi, 2 yaşından küçük çocukların medyayı kullanımını önermez ve daha büyük çocuklarında günde bir veya iki saatten fazla izlemeleri ile sınırlandırılması gerektiğini önermektedir. İzleme ile ilgili çok fazla zaman harcamanın etkileri aşağıda bağlantılandırılmıştır:

  • Obezite. Çocuğunuzun çok fazla televizyon izlemesi, aşırı kilolu hale gelmesinde büyük bir risk oluşturmaktadır. Çocuğunuzun yatak odasında televizyon olması da riski arttırabilmektedir. Ayrıca çocukların televizyon reklamlarında olan abur cubura karşı iştahları artabilir, bu da televizyon izlerken çok yemek yemelerine neden olabilmektedir.
  • Düzensiz uyku. Çocuklar ne kadar çok televizyon izlerlerse, o kadar zor uykuya dalarlar veya düzensiz uyku planları olabilmektedir. Uyku kaybı, yorgunluğa ve atıştırmalara yol açar.
  • Davranış sorunları. Günlük iki saatten fazla televizyon izleyen veya bilgisayar başında zaman geçiren ilkokul öğrencilerinde duygusal, sosyal ve dikkat problemleri meydana gelebilmektedir. Video oyunları da ayrıca çocuklarda dikkat problemleri risklerini arttırmaktadır. 4 yaşında aşırı miktarda izlenen televizyon 6 yaşından 11 yaşına kadar olan yaşlarda zorbalık ile bağlantılıdır.
  • Bozulan akademik performans. Yatak odalarında televizyonları olan ilkokul öğrencilerinde sınavlarda yatak odalarında televizyon olmayanlara göre daha kötü performanslar sergilemektedirler.
  • Şiddet. Medyadan dolayı (özellikle televizyon) çok fazla şiddete maruz kalınca, çocuklar şiddete karşı duyarsız hala gelebilirler. Sonuç olarak, çocuklar problemleri çözmek için şiddet içeren davranışları kabul etmeyi öğrenmektedirler.
  • Oyun için daha az zaman. Televizyon karşısında çok fazla zaman geçirmek aktif ve yaratıcı oyun için daha az zaman kalmasına neden olmaktadır.

İzleme zamanı nasıl sınırlandırılabilir?

Çocuğunuzun televizyon karşısında geçirdiği toplam süre sizin fark ettiğinizden çok daha fazla olabilmektedir. Bu durumu izlemeye başlayın ve çocuğunuzla az oturup daha çok hareket etmenin önemi ile ilgili konuşun. Ayrıca, izleme zamanı kurallarını ve bu kuralların çiğnenmeleri ile ilgili hususları açıklayın. Bu arada, izleme zamanını azaltmak için basit adımlar atın. Örneğin:

- Arka plan televizyonu engelleyin. Televizyon açıksa (yani sadece arka planda) çocuğunuzun dikkatini çekebilir. Aktif olarak herhangi bir şey izlemiyorsanız, televizyonu kapatın.

- Televizyonları ve bilgisayarları yatak odasının dışında tutun. Yatak odalarında televizyon olan çocuklar, yatak odalarında olmayan çocuklara göre daha fazla televizyon izlemektedirler. Çocuklarınızın televizyon izleme zamanını ve televizyon tutarak ziyaret ettiği web sayfalarını ve evinizde ortak alanda bulunan bilgisayarları gözlemleyin.

- Televizyon karşısında yemek yemeyin. Çocuğunuza televizyon karşısında yemek yemesine izin vermek onun izleme zamanını arttırmaktadır. Ayrıca bu alışkanlık anlamsız çiğnemeye yaptığından, kilo almaya da neden olabilmektedir.

- Okul günleri kuralları ayarlayın. Çocukların çoğu okul haftası boyunca boş zamanları sınırlıdır. Çocuğunuzun bütün bu boş zamanını televizyon karşısında geçirmesini önleyin. Ayrıca, televizyon izleme zamanını ceza veya ödül olarak da kullanmaktan kaçının. Bu çocuklar için ekran zamanının çok önemli olduğunu gösterecektir.

- Çocuklarınızın bakıcıları ile konuşun. Ailenizdeki diğer yetişkinleri de çocuğunuzun yaşamında ekran zamanını sınırlandırmaları için teşvik edin.

- Başka aktiviteler önerin. Eğlence için televizyona bağlı kalması yerine, çocuğunuzun okumak, spor yapmak, yemek yapmaya yardımcı olmak veya masa oyunları gibi diğer aktiviteleri bulmasına yardımcı olun.

- İyi bir örnek olun. Kendi televizyon izleme zamanınızı da sınırlandırarak önünde iyi bir model olun.

- Fişini çekin. Televizyon aile içerisinde gerilim kaynağı oluyorsa, televizyonunun fişini çekin, bilgisayarı kapatın, akıllı telefonları veya video oyunları bir süre başka bir yere koyun. Haftada veya ayda bir defa tüm ailenize serbest izleme günü ayarlayın. İzinsiz izlenen televizyonu önlemek için televizyonunuzun elektrik fişine kilit koyun.

Aktif katılımcı olma

Çocuğunuz televizyon izleme zamanında olduğunda, bu konuda mümkün olabildiğince sempatik olun :

- Çocuğunuzun ne izleyeceğini planlayın. Kanallar arasında dolaşmaktansa, kaliteli film veya programları açın. Televizyonunuzda veya bilgisayarınızda ebeveyn kontrolünü kullanmayı tercih edin. Video oyunlarını ve akıllı telefon uygulamalarını çocuğunuza izin vermeden önce kendiniz oynayın.

- Çocuğunuzla birlikte izleyin. Mümkün olabildiğince, programları birlikte izleyin ve gördükleriniz ile ilgili konuşun (aile değerleri, şiddet veya madde bağımlılığı gibi). Abur cubur reklamı gördüğünüz zaman, televizyonda olan her şeyin onun için iyi olmadığını belirtin.

- Programları kayıt edin ve daha sonra izleyin. Bu yöntem oyuncak, abur cubur gıdalar ve diğer ürünlerin reklamlarını hızlı geçmenizi sağlayacaktır. Canlı yayınları izlediğiniz zaman, reklamlar boyunca sessiz düğmesini kullanın.

- Aktif ekran zamanına teşvik edin. Çocuğunuzun televizyon izlerken yoga veya esneme hareketleri yapmasını sağlayın. Reklam aralarında aileniz arasında kim daha fazla zıplayabilir gibi yarışmalara teşvik edin. Fiziksel aktivitelere teşvik eden video oyunlarını tercih edin.

Çocuğunuzun televizyon izleme zamanını sınırlandırmaya başlamak zor olabilir. Ancak, bu çabalamaya değerdir. Evinizde yeni kurallar yaratarak ve çocuğunuzun rutin hayatında küçük değişiklikler yaparak, televizyon izleme zamanını ve etkilerini azaltabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.