Çatlak Diş Sendromu Nedir?

Çatlak diş sendromu adında anlaşılacağı gibi dişte çatlak olmasıdır. Burada birbirinden ayrılmamış kırıklar vardır dişin dal kırığına benzer genelde büyük dolgu yapılmış yada kanal tedavili dişlerde ve diş sıkan bireylerde karşımıza çıkar ancak hiçbir işlem yapılmamış dişte de çatlak dişlerde karşılaşa biliriz.

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok rastlanan bir hastalıktır. Çatlak diş röntgende belirti vermez. Hasta genelde ısısal hassasiyetleri olduğu veya ekmek vakum etkisi yapan yiyecekler dişin üstünde çiğnendiği zaman şiddetli ağrı şikayetiile başvurur röntgen alındığında röntgende hiçbir bulgu görünmez. Dişte çürük yoktur .Yapılmış dolgu çok iyi olabilir ama genel dişte bir bulgu vermez bu durumda çatlak dişten şüphe edilir.

Çatlak Diş Sendromu Nedir?

Çatlak diş sendromu dişin yüzey kısmında bulunan bazen de kök kısmına kadar ilerleyebilen bazen de pulpaya ulaşan çatlağı ifade eder. Genellikle ekmek ve benzeri besinlerin çiğnenmesi sırasında besinin vakum etkisi göstermesi sonucu şiddetli ağrı ve sancı belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Çatlak diş sendromu 40 yaş üstü bireylerde sıklıkla görüldüğü gibi daha erkenyaşlarda dişe fiziksel veya kimyasal bir darbe alınması sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Diğer dental problemlere oranla teşhisve tespiti oldukça zordur. Röntgen ve diğer kızılötesi cihazlarla görülemeyen çatlak diş sendromu hastanın şikayetleri sonucu doktor tedavisi ile tespit edilebilmektedir.

Çatlağın tespiti sırasında bazı çatlakların diş köküne kadar ilerlemediği dikkate alınıp tedavi yöntemi bu durum göz önünde tutularak uygulanmalıdır. Diş köküne yani dental bölgeye kadar ilerlemeyen çatlaklar dolgu veya kaplama yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi ve teşhis sürecinin geç başlamasından dolayı diş köküne kadar ilerleyen çatlaklarda ise dişin çekilmesi ve diş kökünün onarımı kaçınılmazdır.

Çatlak diş sendromu yani dişin çatlaması genellikle dışarıdan dişe bir darbe veya sert bir besin mekanik sindirimi uğrarken dişin kaldırabileceği basınçdan fazla bir baskıya maruz kalması sonucunda meydana gelmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek içinsıfır altı yaş aralığında diş ve kemik gelişimini kalsiyum ağırlıklı gıdalarla yani peynir yoğurt süt gibi tamamlayarak diş ve kemik gelişimi tam anlamıyla tamamlanmalıdır.

Çatlak diş sendromu daha çok büyük amalgam dolgulu dişlerde yada kanal tedavisi görmüş dişlerde yada diş sıkan bireylerde ortaya çıkar .Çatlak diş sendromunda tedavi etkene göre değişiklik gösterir. Eğer çatlak iğne seviyesinde çatlak akımını içine alan dolgu ile tedavi edilebilir. Eğer çatlak sinirlere kadar ulaşmışsa o zaman dişe kanal tedavisi yapıp üzerine güzel bir kaplama yapılarak çatlak giderilebilir. Ancak çatlak diş köküne kadar ulaşmışsa ne yazık ki dişi çekmekten başka çare kalmaya bilir ancak burada çatlak tedaviedildikten sonra etkinin giderilmesi de çok önemlidir .Eğer tedaviden sonra hastanın şikayetleri hala devam ediyorsademek ki o dişte çatlamaya neden olan aşırı baskı hala devam etmektedir .Bu durumda dişi aşındırarak baskının hafifletilmesisağlanarak önlem alınabilir.

Çatlak diş sendromu olan insanlar genelde aylarca bunun belirtilerini yaşadıkları halde bu durumun farkında olamaya bilirler .Bunun nedeni çatlak diş sendromunun en zor tespit edilen diş rahatsızlıklarından birisi olmasıdır. Röntgen ve gözle tespitedilmesiimkansız olan çatlak diş sendromu tıpta teknolojinin gelişmesine rağmen oldukça zor anlaşılmaktadır.

Çatlak Diş Tedavisi

Tedavinin ilk adımı çatlağı tespit etmek ve ilerlemesini önlemek olmalıdır diş köküne kadar ilerlemeyen çatlağın eğer ilerlenmesi önlemez ise dişi kaybetme riski söz konusudur. Yaşı ilerlemiş bireylerde dişin kaybı sonucunda dişintekrar yerine gelmesi mümkün değildir. Böyle bir durumda porselen veya kaplama diş yöntemi ile tedavi edilmektedir ama bu durum diş ve insan sağlığı açısından diş hekimlerinin en son tercih ettiği ve tavsiye etmediği tedavi türüdür. Yapıştırma (“bonding”), kanal tedavisi uygulama, yada bunlar ile herhangi bir sonuca ulaşılamayacak ise diş çekme gibi bir çok farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Diş hekiminin önereceği tedavi yöntemi dişteki çatlağın etkisi ve büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Tedavinin erken başlaması hem diş çatlağının ilerlememesi için hem de diş kaybına yol açmaması için oldukça önemlidir.

Sağlıkveyaşam

04 Aralık 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.