​Bebeklerde Gaz Problemi ( Kolik ) Nasıl Geçer?

Yeni doğan bebeklerin ilk 3 ve 4 aylık zaman diliminde yaşanan gaz problemleri anne sütü alan bebeklerde oldukça az görülür.Bebeklerin sık sık ağlaması,ayaklarını karnına doğru çekmeleri ve sık sık kusmaları gaz problemi yaşadığını gösteren belirtilerdir.Bebeklerin sindirim sisteminin çok gelişmemesi gaz ve şişkinliğe neden olur.

Özellikle ilk üç ay bebeklerde gaz sancılarının yaşandığı, gece ağlama nöbetlerinin başladığı ve size sıkıntılı dönemler yaşamanıza neden olur. Bu üç aylık dönem kimi bebeklerde daha uzun sürerken kimi bebeklerde daha kısa sürede çözülür. Bebeklerde ilk üç ayda görülen bu sıkıntılı dönemin en büyük tetikleyicisi gaz probleminin olmasıdır. Gaz probleminin nedeni sindirim sistemi gelişmemiş olmasıdır. Bebeklerin anne sütünden beslenmesi ya da katı mamalar alması sonucunda sindirim sisteminde hazımsızlıklar yaşanır. Ağlama nöbetleri ve uykusuz geceler geçirmelerine neden olur. Gaz problemi giderilmezse bebeklerde kusma şiddetini artırarak devam eder ve bebekler mide sorunlarına kadar birçok soruna yol açar.

Bebeklerde Gaz Problemi Neden Olur: Bebeklerde gaz problemi birçok nedenden dolayı olabilir. En büyük neden sindirim sisteminin gelişmemesi nedeniyle bebeklerin hazımsızlık yaşamalarıdır. Anne sütü ile beslenen bebek annenin yediği gıdalardan etkilenir. Bu gıdalar süt yoluyla bebeğe de geçtiği için annenin yediği özellikle gaz yapan yiyecekler bebeklerde soruna yol açar. Bu dönemde mercimek ve tahıl gibi gaz ve şişkinlik yapacak gıdalardan uzak durulması gerekir. Diğer yandan bebekler anne sütü yoluyla annenin duygusal dünyasından da etkilenir. Annenin stresli ve üzgün olduğu durumlarda bebekde aynı şekilde etkilenerek strese girer. Bu dönemde bebeklerde birçok açıdan gaz ve şişkinlik şikayetleri yaşanır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçirilir: Bebeklerde artık kronik olmuş gaz sancılarına kolik adı verilir. Kolik bebekler düzenli olarak gaz sıkıntısı çeker. İlk üç aydan sonra bile gaz sıkıntısı çekerek kusmaya çeviren bir görünüm alır bu durumda öncelikle sakin olmalı ve bu durumun bebeklerde çok sık rastlanılan bir durum olduğunu bilmelisiniz. Geçmeyen gaz sancıları için doktora görünüp bebeklerde sindirimde başka problemler var mı öğrenmeniz gerekiyor. Eğer mide ve sindirim yapısında başka problemler varsa bu yönlü bir tedavi uygulayarak gaz sorununu geçirebilirsiniz. Diğer yandan gaz sıkıntısında masaj yapma ve her emzirmeden sonra sırtını sıvazlamak gerektiğini unutmayın. Bebekleri gazını çıkarana kadar emzirdikten sonra yatırmamanız gerekiyor.

Gaz Sancısını Geçirmenin Doğal Yolları: Bebeklerde gaz sancısını geçirmek için öncelikle annenin rahatlaması gerekiyor. Eğer bebek gelişiminde ve sindirim sisteminde belirli bir sorun yoksa kendinizi rahatlatarak, yiyip içtiklerinize dikkat ederek ve sindirime iyi gelen doğal ilaçları kullanarak bu sorunun çoğunu çözebilirsiniz. Sindirim sistemi problemleri için hem bebeğinize hem de kendinize kullanabileceğiniz doğal ilaçları başında rezine çayı geliyor. Bebek mamasına veya emzirdikten sonra çay kaşığı ile bir defa vermeniz durumunda sindirimi hızlandıracak ve rahatlatacaktır. Bebeklerde yarım çay kaşığı zeytinyağı içirmekte sindirim problemini çözmekte kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Kabızlık ve sindirim sorunları için zeytinyağı kullanmak bebeğin rahatlamasını sağlayacağı gibi sizi de rahatlacaktır.

Sağlıkveyaşam

18 Ocak 2018

Yorumlar

  • Aylin 21 Temmuz 2018

    Kolik yada gaz probleminden dolayı sürekli ağlayan bir bebeği rahatlatmak için yapılacak en etkili şey battaniyeye koyup karşılıklı sallamaktır. İşe yaradığını, rahatladığını göreceksiniz, yada çingene beşiğinde sallamak.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.