Bebek gelişimi: Doğum sonrası ilk 3 ay

Bebek gelişimi- Bebeğiniz ilk birkaç ayda etkileyici ölçüde gelişir.

Bebeğinizin ilk üç aynıda birçok gelişme olabilir. Bebeklerin çoğu aynı yaşlarda belli kilometre taşların ulaşırlar, ancak yeni doğan bebeklerin gelişiminde tam olarak bir bilimsellik yoktur. Bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini bekleyebilirsiniz. Bebeğinizi öğrendikçe, buradaki genel bebek gelişim kilometre taşlarına göz atın.

Neler beklenmeli

Öncelikle, bebeğiniz için bakımı, besleme, bez değiştirme ve sakinleştirmenin yapıldığı sonsuz bir döngü gibi görünebilir. Ancak yakında, bebeğiniz gelişecek ve gelişmeler görünecektir.

 • Motor becerileri. Yeni doğan bebekler ilk önceleri başlarını tutamazlar. Ancak ilk birkaç ay içerisinde, bebeklerin çoğu sırt üstü yatırıldıklarında karşıya bakabilirler ve yüz üstü yattıklarında kafalarını kaldırıp bakabilirler. Yeni doğan bebekler yuvarlanamamalarına rağmen, bebeğiniz yakında yan tarafına dönebilecektir. Bebeğiniz gerinebilir, güçlü bir şekilde tekme atabilir. Bir oyuncak verirseniz, bebeğiniz onu kavrayabilir ve birkaç saniye için onu tutabilir.
 • Duyma. Birkaç hafta içerisinde, bebeğiniz yüksek seslere tepki olarak gözlerini kırpabilir, ürkebilir, somurtabilir veya uykusundan uyanabilir. Zeminde oluşan ayak sesleri, su sesi gibi ev içerisinde olan seslere bile bacaklarını hareket ettirmesi veya emme ritminin yavaşlaması gibi tepkiler verebilmektedir. Bebeğinizin sizin sesinizede tepki vermesini bekleyebilirsiniz.
 • Görme. Bebeğiniz beslenme sırasında muhtemelen sizin yüzünüze odaklanacaktır. Yakında bebeğiniz daha karmaşık tasarımları, bu tasarımların renklerine, boyutlarına veya şekillerine göre ayırtedebilecektir. Bebeğinizin elleri ve ayaklarıyla çalıştığını farkedebilirsiniz. 3 aylık olması ile birlikte bebeğiniz ilginç bir sese veya ışığa tepki vermeye başlayacaktır.
 • İletişim. Yeni doğan bebekler sizin onu tutmanıza, kucağınıza almanıza ve beslemenize duyarlıdır. 2 aylık olduğunda, siz hep birlikte konuşurken veya yavaş bir şekilde oynarken bebeğiniz bir amaç ile gülebilir, baloncuklar ve sesler çıkrabilir. Bebeğiniz sizin yüz tipinize göre mimikler bile yapabilir. Yakında bebeğinizin dikkate, güvenliğe veya rahatlamasına ihtiyacı olduğunda size ulaşabilir bir hale gelecektir.

Bebeğinizin gelişimini güçlendirin

Çocuğunuz ile olan ilişkiniz onun sağlığının gelişimindeki temeldir. Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz konusunda kendinize güvenin. Aşağıdaki maddeleri deneyin :

 • Bebeğinizi kucağınıza alın. Bebeğinizi yavaşça kucağınıza alın ve öpücükler ile ona güvende olduğunu, kendisini güvende hissetmesini ve sevildiğini hissettirin. Bebeğinizi kaldırın ve sallayın. Sizin yüzünüze odaklanmasına izin verin. Bebeğinizin küçük parmağınızı kavramasına izin verin ve onun yüzüne dokunun.
 • Onunla konuşun. Bebeğiniz kelimeleri anlayana kadar onunla basit sesler çıkararak konuşun. Bebeğinize sorular sorun ve onun dilinden bu sorulara cevap verin. Evin etrafında, dışarıda ve siz dışardayken ne gördüğünüzü, ne duyduğunuzu ve ne koktuğunu anlatın. Bebeğinizin günlük olarak her zaman karşılaşabileceği basit kelimeler kullanın. Unutmayın ki onun için en iyi ses tonu sizin ses tonunuzdur.
 • Pozisyonunu değiştirin. Onu dışa dönük bir şekilde tutun. Yakın bir görüş ile, onun göbeği ile oynamasına izin verin. Bebeğinizin kafasını kaldırması için renkli bir oyuncak veya ilginç bir ses çıkarın. Yeni doğan bebeklerin çoğu karınlarının üzerinde durdukları pozisyonda telaşlanabilirler veya sinirlenebilirler, bu nedenle sadece birkaç dakika bu şakilde bırakın. Uykusu gelirse, bebeğinizi uyuması için yerine bırakın.
 • Göz yaşlarına hızlıca tepki verin. Yeni doğan bebeklerin çoğu, doğumdan sonra altı haftaya kadar ağlarlar ve sonra yavaş yavaş azaltırlar. Bebeğinizin bezinin değişip değişmemesi, beslenme zamanının gelip gelmediği ile ilgili hızlıca tepki verin. Bu girişimleriniz bebeğiniz ile aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayacaktır ve birgün sizin yardımınız olmadan gerekli olan özgüveni kazanacaktır.

Birşeyler doğru gitmiyorsa

Bebeğiniz planlanının önünde ve başkalarının biraz gerisinde bazı gelişimsel kilometre taşlarına ulaşabilirler. Bu tamamen normal bir durumdur. Bunun için herhangi bir endişeye gerek yoktur. Ancak uyarı sinyallerine dikkat etmek iyi bir fikirdir. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa veya 3 aylık olması ile ilgili herhangi bir alarm durumu belirlediyseniz, bebeğinizin doktoru ile bağlantıya geçin :

 • Baş kontrolünde herhangi bir gelişme yoksa
 • Yüz üstü yatarken başını kaldırması ile ilgili herhangi bir girişimi yoksa
 • Aşırı yumuşaklık varsa
 • Yüksek sesler veya parlak ışıklar gibi görsel veya sessel ipuçlarına karşı tepkisizlik varsa
 • Bakıcının gözlerine odaklanmıyorsa
 • Kilo alımı zayıfsa

Unutmayın ki her bebek farklıdır ancak sizin hisleriniz oldukça önemlidir. Bir problem ne kadar erken farkedilirse, o kadar erken bir şekilde tedavi edilebilir.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.