Bebeğin Cinsiyeti: Kaç aylıkken belli olur?

Bebeklerimizin cinsiyetinin kaçıncı haftadan sonra belli olacağının üzerine araştırılmış bir yazımızdır. Dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hamilelik döneminde anne ve babanın en çok merak ettiği konulardan biri bebeğin cinsiyetidir. Aslında bebeğin anne karnına düştüğü andan itibaren genetik olarak cinsiyeti bellidir. Fakat ailenin cinsiyeti öğrenebilmesi için bebeğin biraz daha büyüyüp organlarının gelişmesi gerekmektedir. Hamilelikte bebeklerin cinsiyeti genelde ultrasonla anlaşılabilmektedir.

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için bebeğin büyüyüp hamileliğin yaklaşık 13. Hafta civarında olması gerekmektedir. Yalnız bebek 16. Haftalara geldiğinde cinsiyeti daha net bir şekilde görülebilmektedir. Ultrasonla cinsiyet tespit edildiğinde bazen yanılmalar olabilir. Ultrason görüntüsünde doktor bebeğin erkek olduğunu tespit ederse bu durumda çok fazla yanılma olmaz. Çünkü bu durumda doktor bebeğin penisini görmüş demektir. Fakat bebeğin cinsiyetinin kız olarak tespit edilmesinde yanılmalar görülebilir. Çünkü doktor bebeğin penisini göremediğinde bebeği kız sanabilmektedir. Ultrason yönteminin dışında başka testler yolu ile de bebeği cinsiyetini öğrenmek mümkündür. Bu testlerde eğer cinsiyet kromozomlarının yapısı XX ise bebek kız demektir XY ise bebek erkek demektir. Aslında bu testler ile cinsiyet daha net bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Evde yapılabilen bazı cinsiyet testleri ile de bebeğin cinsiyetini tespit etmek mümkündür. Bu testler bazı sıkıntılar yarattığı için bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bunun dışında bu testleri yaptığınızda kesin olmasa bile çok büyük bir ihtimalle bebeğinizin gerçek cinsiyetini öğrenmiş olursunuz. Yine de daha iyi sonuç alabilmek için doktor kontrolünde yapılan testler en sağlıklısıdır.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.