Anne lütfen 5 dakika daha

Yeterli ve kaliteli uyku büyüme çağında her zamankinden daha önemli. Ancak yaz boyunca geç yatıp geç kalkmaya alışan çocuklar için okul dönemi uyku düzenine adapte olmak çok kolay olmayabilir.

Okul zili çalıyor. Yazın geç saatlerde kalkmaya alışan çocuklar uyanmakta zorlanacak. Birçok evde aynı telaş yaşanacak. "Hadi çocuğum kalk, kahvaltını yap, servis gelecek.", "Lütfen 5 dakika daha..." Hepimiz bu dönemlerden geçtik. Özellikle okulun açıldığı ilk günlerde sabah kalkmak çok zordur. Yaz tatilinde geç yatıp geç kalkmaya alışan çocukların uyku düzeni bir günde değişemez.

Uyusun da büyüsün...

Uyku süresi önemli. Hele büyümekte ve öğrenmekte olan çocuklar için çok daha önemli. Uyku tıbbında elde edilen veriler büyüklerimizin dediklerini doğruluyor. Ninnilerimizde geçen 'uyusun da büyüsün' ne kadar da doğru. Çocuklarda büyüme hormonu derin uyku döneminde salgılanır. Çocuk az ya da kalitesiz uyur ise büyümesi aksar. Örneğin; birçok annenin “Çocuğum bademcik ameliyatından sonra büyüdü serpildi.” dediğine şahit olmuşsunuzdur. Büyük bademcikler uyku sırasında hava yolunu kapadığı için kalitesiz ve yetersiz derin uykuya neden olur. Büyüme hormonu gerektiği kadar salgılanamaz. Geçirilen operasyon ile hava yolu açılır. Çocuk yeterli ve kaliteli uyumaya başlar, büyüme hormonu salgılanır ve çocuk serpilir.

Yetersiz uyku çocuğun psikolojisini ve akademik başarısını da olumsuz etkiliyor.

Büyümede olduğu kadar öğrenmede de uyku süresi ve kalitesi çok önemlidir. Uyku süresi kişinin genlerinde yazılıdır. Yani ihtiyaç duyulduğu kadar uyunmalıdır. Birçok insan özellikle de ergenler uyku süresini yedek zaman olarak algılamakla büyük bir hata içine düşmektedir. Eğlenmek ya da ders çalışmak için uyku süresinden çalmak, kişinin duygu durumunu bozduğu gibi öğrenmeyi ve hafızayı kötü etkiler.

Uykunun REM döneminde (rüya görülen dönem) psikolojik dinlenme sağlanır ve hafıza yapılandırılır. Bu dönem uyku süresinin %20-25 ini oluşturur ve uykunun son saatlerini kapsar. Ders çalışmak için geç saatlere kadar uyanık kalan biri, uyku süresini kısalttığı için REM dönemini yeterli uyuyamaz. Sonuç olarak öğrendiklerini hafızaya yerleştiremez. Yetersiz uyku alışkanlık haline getirildiğinde huzursuzluk, mutsuzluk, sinirlilik hali kaçınılmaz olur. Akademik başarı düşer. Uyku süresi ve bilişsel aktivitelerin araştırıldığı çalışmalarda uyku süresinin 20 dakika bile kısalması, dikkat ve muhakeme fonksiyonlarının bozulduğunu göstermektedir.

Peki ne yapmalıyız?
  • Zaman yönetiminde onlara örnek ve yardımcı olmalıyız. Uyku süresi yedek zaman değildir. Çocuklar ve ergenler için en önemli husus bu.
  • Her gün için uyuma ve uyanma saatleri aynı olmalı, hafta sonu dahil.
  • Yatak odasının serin olmasını sağlamalıyız.
  • Uyku saatine yakın, 2-3 saat öncesinde spor yapılmalı ve parlak ışıktan kaçınılmalı.
  • Uykuya dalmada zorluk yaşayanlar için ılık duş faydalı olabilir.
  • Kafein içeren ürünleri tüketmemelerini sağlamalıyız.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.