Akne izleri: En iyi tedavi nedir?

Farklı prosedürler akne izlerine iyi gelebilir, ancak hangi tedavinin en iyi sonucu vereceği kişiden kişiye değişir.

Akne izleri inatçıdır ve herkes için iyi olan tek bir tedavi yöntemi yoktur. Ama çeşitli işlemler cildinizi iyileştirebilir.

  • Lazer tedavileri. Lazer cilt yenilemesi işleminde lazer ışını derinin dış tabakasını yok eder. Yara iyileştikçe, yeni deri oluşur. Daha düşük yoğunluklu lazer daha az zarar verir ama aynı zamanda daha az etkilidir.
  • Enerji içeren diğer işlemler. Atımlı ışık kaynakları ve radyofrekans cihazları, derinin dış tabakasına zarar vermeden yeni cilt oluşmasına yardımcı olabilirler. Bir kaç tedaviden sonra akne izleri daha az belirgin hale gelebilir.
  • Dermabrazyon. Bu işlem sırasında hızla dönen bir tel fırça ile cildin üst tabakası kaldırılır. Yüzeysel izler tamamen yok edilebilir ve daha derin akne izlerinin belirginliği azaltılabilir.
  • Cerrahi. Bazı durumlarda, derine işlemiş akne izlerini yok etmek için ameliyat bir seçenektir. Punch eksizyon adı verilen minör bir prosedür ile akne izleri tek tek kesilip çıkarılır. Dikişler veya deri nakli (skin graft) ile akne izinden geriye kalan delik kapanır.
  • Doku Dolgu Maddeleri. Derinin altına ve akne izlerinin içine kolajen veya yağ enjekte edilerek cilt doldurulabilir veya gerilebilir, böylece akne izlerinin belirginliği azaltılabilir. Sonuç geçidir dolayısıyla enjeksiyonların düzenli olarak tekrarlanması gerekir.

Sizin için hangi yöntemin daha iyi olduğuna karar vermek için, her işlemin avantajlarını ve dezavantajlarını doktorunuz veya dermatoloğunuz ile değerlendirin.

Sağlıkveyaşam

12 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.